Niesamowite zdjęcia dawnej Warszawy w kolorze. Fotografie z przeszłości, które odsłaniają wiele tajemnic

Sandra Gozdur
Eugeniusz Lokajski "Brok". Skrzyżowanie Zgody i Chmielnej. Oryginalna fotografia wykonana aparatem Lokajskiego.
Eugeniusz Lokajski "Brok". Skrzyżowanie Zgody i Chmielnej. Oryginalna fotografia wykonana aparatem Lokajskiego. Anna Marjańska
Zawsze czarno-białe zdjęcia budzą wiele wspomnień i emocji, bo kojarzą nam się z daleką przeszłością. Co ciekawe, pokolorowane dawne fotografie dają jeszcze silniejszy efekt. Są bardziej realne i pozawalają zauważyć wiele szczegółów.

Zdjęcia powstańców warszawskich, uczestników I i II wojny światowej, Legiony Polskie czy Józef Piłsudski zawsze przedstawiani byli w czerni i bieli, odcieniach szarości lub sepii, teraz historia ożyła. Przyczyniła się do tego Anna Marjańska, dawna księgowa, która będąc już na emeryturze postanowiła poświęcić ten czas na sztukę.

- Koloryzacja zdjęć w moim przypadku jest naturalną konsekwencją zainteresowań plastycznych. Od najmłodszych lat rysowałam i malowałam obrazy olejne – wspomina pani Anna, koloryzatorka zdjęć. - Kiedy pojawiły się programy graficzne, postanowiłam malować cyfrowo. Mój syn jest informatykiem programistą i to on mnie zainteresował grafika komputerową – dodaje.

Sam proces przygotowania takiej ożywionej fotografii jest długi i żmudny, trwa co najmniej 2 godziny, a w większości przypadków nawet dłużej. - Po nałożeniu kolorów trzeba jeszcze poddać zdjęcie obróbce, tak jak każde zdjęcie przed opublikowaniem. Dla mnie najważniejsze jest ogólne wrażenie, kolorystyka, tonacja całego zdjęcia – opowiada autorka ożywionych zdjęć - Ja po prostu maluję te zdjęcia jak obrazy. Kolory dobiera się według uznania, wyczucia, analizy odcieni szarości.

Niełatwą sprawą jest także odzwierciedlenie detali, głównie tych na historycznych zdjęciach, bo przecież dostępne są w czarno-białych barwach, co też często sprawia, że są mało widoczne. Pani Anna w takich sytuacjach korzystna z różnych źródeł, jak np. z książek historycznych, Internetu czy wiedzy znajomych. Jak dodaje, czasami jest bardzo trudno dotrzeć do tych właściwych źródeł.

- Jakie zdjęcia lubię kolorować? Musi to byś zdjęcie ciekawe kompozycyjnie, historycznie, takie, z którego można właśnie zrobić obraz. Nie zawsze to się oczywiście udaje. Często wracam do gotowych już prac i robię drugą wersję. I oczywiście - Piłsudski. Moje uczucie do niego jest stałe i niezmienne Oprócz tego kocham Warszawę, często w niej bywam. Tam mieszka mój syn i wnuk – wyjaśnia.

Pani Anna zdjęcia pozyskuje od klientów, z Internetu czy Narodowego Archiwum Cyfrowego. Korzysta także ze zbiorów rodzinnych. - Jestem już na emeryturze, mam więc dużo wolnego czasu i wypełnienie go pracą twórczą uważam za bardzo trafione – podsumowuje artystka.

Swoje prace publikuje na Facebooku Barwy przeszłości - koloryzacje archiwalnych fotografii. Znajdziecie tam ponad 200 pokolorowanych fotografii, od portretów, przez krajobrazy, po kadry ze starych filmów.

Opisy do zdjęć przygotowane zostały przez autorkę ożywionych fotografii, Annę Marjańską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bolek
Ups przeparaszam. No chyba że zamysłem było zrobienie płaskich zdję podkolorowanych na wzór starych kolorowanych foten ślóbnych z nad łóżka prababci gdzie walor koloru tylko nadaje czerń a nie składowa wszystkich barw... :)
b
bolek
To fajna idea ale te zdjęcia pokolorowane są dość nieudolnie, nie wystarczy nałożyć kolor na "opcji mieszania" na czarno białe zdjęcia. Nie tędy droga. Skoro już ktoś się za to zabiera to nie rozumiem po co robić z tych fotografii pastelowe skupisko plam ze sztucznymi cieniami, półcieniami i przekoloryzowanymi płaskimi rozświetleniami w ogóle bez głębi.... Lepiej w ogóle tego nie robić albo zrobić tak żeby wszystkim kapcie spadły. No niestety tu nie spadają i pewnie jeszcze długo nie spadną...
b
blik
kolorowanie starych fotografii to zabawa tych, którzy sami nie potrafią zrobić dobrego zdjęcia i nieważne, czy analogiem czy cyfrą... jakoś trzeba zaistnieć
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie