Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite zdjęcia dawnej Warszawy w kolorze. Fotografie z przeszłości, które odsłaniają wiele tajemnic

Sandra Gozdur
Eugeniusz Lokajski "Brok". Skrzyżowanie Zgody i Chmielnej. Oryginalna fotografia wykonana aparatem Lokajskiego.
Eugeniusz Lokajski "Brok". Skrzyżowanie Zgody i Chmielnej. Oryginalna fotografia wykonana aparatem Lokajskiego. Anna Marjańska
Zawsze czarno-białe zdjęcia budzą wiele wspomnień i emocji, bo kojarzą nam się z daleką przeszłością. Co ciekawe, pokolorowane dawne fotografie dają jeszcze silniejszy efekt. Są bardziej realne i pozawalają zauważyć wiele szczegółów.

Zdjęcia powstańców warszawskich, uczestników I i II wojny światowej, Legiony Polskie czy Józef Piłsudski zawsze przedstawiani byli w czerni i bieli, odcieniach szarości lub sepii, teraz historia ożyła. Przyczyniła się do tego Anna Marjańska, dawna księgowa, która będąc już na emeryturze postanowiła poświęcić ten czas na sztukę.

- Koloryzacja zdjęć w moim przypadku jest naturalną konsekwencją zainteresowań plastycznych. Od najmłodszych lat rysowałam i malowałam obrazy olejne – wspomina pani Anna, koloryzatorka zdjęć. - Kiedy pojawiły się programy graficzne, postanowiłam malować cyfrowo. Mój syn jest informatykiem programistą i to on mnie zainteresował grafika komputerową – dodaje.

Sam proces przygotowania takiej ożywionej fotografii jest długi i żmudny, trwa co najmniej 2 godziny, a w większości przypadków nawet dłużej. - Po nałożeniu kolorów trzeba jeszcze poddać zdjęcie obróbce, tak jak każde zdjęcie przed opublikowaniem. Dla mnie najważniejsze jest ogólne wrażenie, kolorystyka, tonacja całego zdjęcia – opowiada autorka ożywionych zdjęć - Ja po prostu maluję te zdjęcia jak obrazy. Kolory dobiera się według uznania, wyczucia, analizy odcieni szarości.

Niełatwą sprawą jest także odzwierciedlenie detali, głównie tych na historycznych zdjęciach, bo przecież dostępne są w czarno-białych barwach, co też często sprawia, że są mało widoczne. Pani Anna w takich sytuacjach korzystna z różnych źródeł, jak np. z książek historycznych, Internetu czy wiedzy znajomych. Jak dodaje, czasami jest bardzo trudno dotrzeć do tych właściwych źródeł.

- Jakie zdjęcia lubię kolorować? Musi to byś zdjęcie ciekawe kompozycyjnie, historycznie, takie, z którego można właśnie zrobić obraz. Nie zawsze to się oczywiście udaje. Często wracam do gotowych już prac i robię drugą wersję. I oczywiście - Piłsudski. Moje uczucie do niego jest stałe i niezmienne Oprócz tego kocham Warszawę, często w niej bywam. Tam mieszka mój syn i wnuk – wyjaśnia.

Pani Anna zdjęcia pozyskuje od klientów, z Internetu czy Narodowego Archiwum Cyfrowego. Korzysta także ze zbiorów rodzinnych. - Jestem już na emeryturze, mam więc dużo wolnego czasu i wypełnienie go pracą twórczą uważam za bardzo trafione – podsumowuje artystka.

Swoje prace publikuje na Facebooku Barwy przeszłości - koloryzacje archiwalnych fotografii. Znajdziecie tam ponad 200 pokolorowanych fotografii, od portretów, przez krajobrazy, po kadry ze starych filmów.

Opisy do zdjęć przygotowane zostały przez autorkę ożywionych fotografii, Annę Marjańską.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto