Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowity nabytek Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieznane dotąd zdjęcia Warszawy z niemieckiej perspektywy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Muzeum Powstania Warszawskiego
Niezwykła zdobycz Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieznane dotąd niemieckie zdjęcia z września 1944 roku trafiły do zbiorów muzeum. Fotografii z tej perspektywy stosunkowo dość niewiele. Historia ich pozyskania jest zresztą również niesamowita. 59 fotografii zasili zbiory placówki.

Zdjęcia pojawiły się na aukcji internetowej, wystawione w około dziesięciu plikach po kilka zdjęć. Kiedy muzealnicy dotarli do osoby, która wystawiła zdjęcia na aukcje zaoferowali zakup wszystkich zdjęć ze względu na ich wartość historyczną. Już wkrótce wszystkie zostaną zdigitalizowane i będzie można obejrzeć je on-line. Póki co ich próbkę przedstawiamy poniżej

Niesamowity nabytek Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieznane...

Udało nam się skontaktować z antykwariuszem, który zgodził się sprzedać cały zbiór Muzeum pod warunkiem, że sfinalizujemy transakcję w ciągu 48h. Dzięki współpracy z PGE mieliśy możliwość szybkiego zakupu tych cennych zdjęć z Powtania Warszawskiego – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor placówki.

Następnie przedstawiciel muzeum udał się do Pilzna by ocenić fotografie. Ostatecznie zostały nabyte za 10 500 złotych

Zdjęcia pozbawione ideologicznej wymowy i niezgodne z propagandowymi wytycznymi. Mundury często są rozpięte, pokazują codzienność żołnierzy w sposób bardzo realistyczny. Możemy zobaczyć niemieckich żołnierzy w kilku lokalizacjach. Na Starym Mieście, Pradze, Woli i Ochocie.

Jest także jedno zdjęcie z Pruszkowa. Co pozwala domniemywać, że zdjęć było więcej albo są częścią większego zbioru. Nie wiemy dokładnie kto był fotografem. Na jednym ze zdjęć możemy zobaczyć tylko jego cień. Powstarza się także czarne cywilne auto, którym prawdopodobnie poruszał się fotograf. Nie wiadomo na czyje zlecenie powstały.

Na zdjęciach widać także jeszcze nie do końca zniszczony Zamek Królewski czy Wehrmacht obsadzający stanowiska artyleryjskie w ogrodach Zamku, na moście Gdańskim czy przy ulicy 11 listopada. Zdjęcia Zamku Królewskiego są wyjątkowe. Uwieczniają etapy jego niszczenia pomiędzy 8 a 12 września 1944 roku. Na całym Starym Mieście nie ma już powstańców ani mieszkańców stolicy. Niemcy przygotowują się natomiast na odparcie ataku Armii Czerwonej. Są także zdjęcia Pałacu Saskiego i Brühla.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto