Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe miejsca w Warszawie. Ściany pokryte złotem i tajny parking za 100 mln zł

redakcja Naszemiasto.pl
Pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska została oficjalnie otwarta w sierpniu 2018 roku. To już druga plenerowa galeria murali w okolicach Dworca Gdańskiego. Wcześniej pojawiły się tu wielkoformatowe malunki nawiązujące do wydarzeń marca 1968 r. 23 sierpnia 2018 r. swoje funkcjonowanie oficjalnie rozpoczęła pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska. Na filarach wiaduktu, przy ulicy Zygmunta Słomińskiego pojawiło się sześć prac, a każda z nich stanowi komentarz do relacji między Polakami i Ukraińcami. Autorami murali są: Svitlana Bezkorovaina, Ivanka Janine Berchak, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski.

Zamierzeniem twórców murali było przedstawienie podobieństw kultur i tradycji naszych krajów. Dlatego też w formie wielkoformatowych malunków ukazano takie motywy jak: ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na filarach znalazły się też wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje – Andrzeja Seweryna, Joanny Jabłczyńskiej i Aleksandry Kutz, która pojawiła się na wernisażu.

Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
Pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska została oficjalnie otwarta w sierpniu 2018 roku. To już druga plenerowa galeria murali w okolicach Dworca Gdańskiego. Wcześniej pojawiły się tu wielkoformatowe malunki nawiązujące do wydarzeń marca 1968 r. 23 sierpnia 2018 r. swoje funkcjonowanie oficjalnie rozpoczęła pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska. Na filarach wiaduktu, przy ulicy Zygmunta Słomińskiego pojawiło się sześć prac, a każda z nich stanowi komentarz do relacji między Polakami i Ukraińcami. Autorami murali są: Svitlana Bezkorovaina, Ivanka Janine Berchak, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski. Zamierzeniem twórców murali było przedstawienie podobieństw kultur i tradycji naszych krajów. Dlatego też w formie wielkoformatowych malunków ukazano takie motywy jak: ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na filarach znalazły się też wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje – Andrzeja Seweryna, Joanny Jabłczyńskiej i Aleksandry Kutz, która pojawiła się na wernisażu. Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Naszemiasto.pl
Nietypowe miejsca w Warszawie. Stolica kryje w sobie wiele tajemnic, które często tworzą lokacje z historią. Zebraliśmy dla was nietypowe miejsca w Warszawie, do których odwiedzenia was zachęcamy. Są to dobre miejsca nie tylko na spacer, ale i kawiarnie czy puby, które urzekły nas niesztampowym pomysłem na swoją działalność. Otwórz galerię, żeby przejść do tekstu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto