Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewidomi w metrze bezpieczniejsi

morteaz
morteaz
Ruszył pilotażowy projekt mający ułatwić niewidomym poruszanie się na stacjach metra. Projekt obejmujący dotykowe mapy i pliki dźwiękowe testowany jest na stacji Ratusz Arsenał.

Testowane rozwiązanie składa się z dwóch elementów: reliefowych map dotykowych i plików dźwiękowych zawierających informacje o terenie stacji metra. - To nowatorski projekt, który był już testowany w Krakowie i Poznaniu, ale w tym przypadku jest bardziej zaawansowany, bo dotyczy wielopoziomowej stacji metra - mówi Marek Jakubowski, tyflografik i autor projektu. - Niewidomi mogą najpierw zapoznać się z dotykową mapą stacji i Placu Bankowego, a później, odtwarzając plik dźwiękowy, dowiadują się jak poruszać się po stacji kiedy już na niej będą - wyjaśnia Jakubowski.

Na stacji metra z komórką

Plik można odtworzyć wcześniej w domu lub słuchać go na własnym telefonie już na stacji metra. Nagranie znajduje się na stronie Urzędu Miasta, można je też pobrać wysyłając SMS pod bezpłatny numer 8085.

Pliki są do pobrania w dwóch formach: jako aplikacja java na telefony komórkowe i nagrania w formacie mp3. - Aplikacja została zaprojektowana tak, aby działała nawet na starszych telefonach, jej obsługa jest intuicyjna. Wystarczy wybrać na klawiaturze numer nagrania, by usłyszeć informacje, jak poruszać się w miejscu, w którym się znajdujemy - mówi Michał Markiewicz, doktorant Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, autor aplikacji.

Programy jego autorstwa działające na telefonach komórkowych ułatwiają już życie niewidomym w innych miastach. - W Poznaniu i Nowym Sączu za naciśnięciem jednego przycisku można uzyskać informacje o odjazdach najbliższych autobusów, dla Krakowa stworzyłem między innymi przewodnik po jednym z muzeów - wylicza Markiewicz.

Mapy dostępne są w instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób słabowidzących i niewidomych. Dysponują nimi m.in. Polski Związek Niewidomych Zarząd Główny, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, czy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących. Pełna lista instytucji znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

Autorzy czekają na opinie

- Projekt będzie testowany do końca roku. Zależy nam na opiniach na jego temat i pomysłach na jego udoskonalenie. Chcemy wiedzieć co mieszkańcy sądzą na ten temat i czego oczekują. Chodzi tu zarówno o kwestie techniczne, jak i np. to, czy mapy są dostępne we właściwych miejscach. Mam też nadzieję, że wspólna dyskusja zaktywizuje i zintegruje środowisko niewidomych - mówi Marek Jakubowski.
Opinie można nadsyłać na adres: [email protected]

Pieniądze nie są problemem

Projekt dla stacji Ratusz Arsenał kosztował 36 tyś złotych. - Za tą kwotę wyprodukowano 130 tyś map. Jeśli ta inicjatywa okaże się naprawdę potrzebna, nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć podobne mapy i nagrania dla pozostałych stacji. W budżecie miasta są na to pieniądze - zapewnia Katarzyna Pienkowska z Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto