Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewidzialny Labirynt stanie na Krakowskim Przedmieściu

Justyna Koszewska
Fot. materiały prasowe
Jak przejść labirynt, którego nie widać? Czy w świecie ciemności można poczuć się pewnie? 15 października przed bramą UW na Krakowskim Przedmieściu stanie Niewidzialny Labirynt. Śmiałkowie będą musieli go pokonać z zamkniętymi oczami, a pomogą im w tym osoby niewidome i niedowidzące.

15 października już po raz 50-sty obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji każdy, kto tego między godz. 15 a 18 pojawi się na Krakowskim Przedmieściu, będzie miał szansę przekonać się, jak wygląda codzienność osób niewidomych. Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego stanie Niewidzialny Labirynt, czyli niezwykły tor przeszkód, który śmiałkowie będą musieli pokonać z zamkniętymi oczami. Do swojej dyspozycji będą mieli białe laski i… własne zmysły. Ci, którzy w świecie ciemności nie będą czyli się zbyt pewnie, mogą liczyć na pomoc niewidomych i niedowidzących przewodników.

Czytaj także: "Niewidzialna wystawa" przeniesie Cię w świat zmysłów

To jednak nie koniec podróży po świecie ciemności. Po przejściu Niewidzialnego Labiryntu każdy z chętnych będzie mógł na własnej skórze przekonać się, jak niewidomi korzystają z tandemu. Śmiałkowie z zasłoniętymi oczami zajmą miejsce z tyłu roweru, zaś na miejscu pilota usiądzie osoba widząca. - Rowerowe atrakcje zawsze wzbudzają masę pozytywnych emocji. Dobrze wiedzieć, że z dobrodziejstw jazdy na rowerze mogą korzystać wszyscy – podkreślają organizatorzy akcji.

Gdy zgaśnie światło...
Niewidzialny Labirynt stanie w Warszawie już po raz trzeci. Niezwykła instalacja ma zwrócić uwagę warszawiaków na problemy z jakimi codziennie zmagają się osoby niewidome i jednocześnie pokazać, że osoby z dysfunkcją wzroku też potrafią cieszyć się życiem. Inicjatorem plenerowej akcji są twórcy Niewidzialnej Wystawy, która od kilku lat przyciąga codziennie tłumy warszawiaków i turystów. W Millennium Plaza przy Al. Jerozolimskich 123a zaprojektowano specjalne zaciemnione pomieszczenia odwzorowujące scenerie z realnego życia, a przewodnikami po tym świecie ciemności są osoby niewidome. - Wciąż pokutuje wiele mitów i stereotypów dotyczących ludzi niepełnosprawnych, a wśród nich osób niewidomych. Na szczęście ta sytuacja zmienia się w codziennym życiu, na ulicy – być może właśnie Niewidzialna Wystawa ma w tym swój duży wkład. Nasi przewodnicy opowiadają mi, że spotykają się z dużą życzliwością, a nasi goście podkreślają, że na Niewidzialnej Wystawie nauczyli się „savoir vivre’u” względem osób z dysfunkcją wzroku - opowiada Małgorzata Szumowska, Dyrektor Generalny Niewidzialnej Wystawy w Warszawie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto