Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieznane zdjęcia powojennej Warszawy. Bezcenne negatywy znaleziono niemal po 70 latach. Teraz wydano je w formie albumu

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Nieznane zdjęcia Warszawy. Negatywy odkryto po 70 latach i wydano w formie albumu
Nieznane zdjęcia Warszawy. Negatywy odkryto po 70 latach i wydano w formie albumu Adolf Duszek / UD Bielany
Bezcenne negatywy Adolfa Duszka, które po 70 latach odnaleziono w domu rodziny Duszków na Bielanach, doczekały się wydania w formie albumu. Na nieznanych dotychczas zdjęciach Warszawy lat 50. i 60. możemy zobaczyć obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy m.in. ruiny i odbudowę Starówki, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki czy ludzi powracających do ciężko zranionego miasta. Szczegóły poniżej.

W 2021 roku w zakamarkach domu rodziny Duszków na Starych Bielanach odnaleziono - w większości w postaci negatywów - nieznane dotychczas zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka. Większość ze znalezionych negatywów pierwszy raz ujrzała światło dzienne niemal po 70 latach. Pieczołowicie wyselekcjonowane zdjęcia z ogromnej, wielotematycznej kolekcji fotografa można teraz obejrzeć w albumie "Adolf Duszek. Fotograf Warszawy", którego premierę zaplanowano na 14 marca.

Podczas niestrudzonych wędrówek fotograf uwiecznił między innymi obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy: ruiny i odbudowę Starówki, wozaków opróżniających stolicę z gruzów, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki, ludzi powracających do ciężko zranionego miasta, nową architekturę. Wytrwale utrwalał też na kliszach mieszkańców, uliczki i przyrodę Bielan - swojej małej ojczyzny.

Nieznane zdjęcia Warszawy. Negatywy odkryto po 70 latach i wydano w formie albumu

Nieznane zdjęcia powojennej Warszawy. Bezcenne negatywy znal...

Dziękuję rodzinie Duszków za okazane zaufanie i powierzenie nam cennego zbioru fotografii. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wydać album. Wiem, jak bardzo ważne jest upowszechnianie pamięci o minionych pokoleniach warszawiaków i historii miejsca, w którym żyjemy. Od 2019 roku prowadzimy projekt Bielańska Fototeka. Służy on budowaniu więzi międzypokoleniowych wśród mieszkańców dzielnicy poprzez dzielenie się wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, których źródłem i inspiracją są stare fotografie z archiwów domowych - powiedział Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Album prezentuje fotografie Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku. Wyboru fotografii do albumu dokonali i opatrzyli komentarzami Joanna Rolińska, publicystka i varsavianistka, oraz Mateusz Napieralski, archeolog, znawca dziejów Bielan, konsultację varsavianistyczną zapewnił Ryszard Mączewski, współtwórca portalu warszawa1939.pl. Digitalizacją i retuszem zdjęć zajął się wnuk fotografa - Maciej Anioł. Wstęp do albumu napisał syn fotografa i wybitny grafik Roman Duszek.

Premiera obędzie się 14 marca o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29 (wejście od ul. Jarzębskiego). Będzie to okazja do zdobycia egzemplarza albumu oraz rozmowy z autorami i rodziną fotografa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto