Nieznane zdjęcia powojennej Warszawy. Bezcenne negatywy znaleziono niemal po 70 latach. Teraz wydano je w formie albumu

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Nieznane zdjęcia Warszawy. Negatywy odkryto po 70 latach i wydano w formie albumu
Nieznane zdjęcia Warszawy. Negatywy odkryto po 70 latach i wydano w formie albumu Adolf Duszek / UD Bielany
Bezcenne negatywy Adolfa Duszka, które po 70 latach odnaleziono w domu rodziny Duszków na Bielanach, doczekały się wydania w formie albumu. Na nieznanych dotychczas zdjęciach Warszawy lat 50. i 60. możemy zobaczyć obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy m.in. ruiny i odbudowę Starówki, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki czy ludzi powracających do ciężko zranionego miasta. Szczegóły poniżej.

W 2021 roku w zakamarkach domu rodziny Duszków na Starych Bielanach odnaleziono - w większości w postaci negatywów - nieznane dotychczas zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka. Większość ze znalezionych negatywów pierwszy raz ujrzała światło dzienne niemal po 70 latach. Pieczołowicie wyselekcjonowane zdjęcia z ogromnej, wielotematycznej kolekcji fotografa można teraz obejrzeć w albumie "Adolf Duszek. Fotograf Warszawy", którego premierę zaplanowano na 14 marca.

Podczas niestrudzonych wędrówek fotograf uwiecznił między innymi obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy: ruiny i odbudowę Starówki, wozaków opróżniających stolicę z gruzów, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki, ludzi powracających do ciężko zranionego miasta, nową architekturę. Wytrwale utrwalał też na kliszach mieszkańców, uliczki i przyrodę Bielan - swojej małej ojczyzny.

Nieznane zdjęcia Warszawy. Negatywy odkryto po 70 latach i wydano w formie albumu

Nieznane zdjęcia powojennej Warszawy. Bezcenne negatywy znal...

Dziękuję rodzinie Duszków za okazane zaufanie i powierzenie nam cennego zbioru fotografii. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wydać album. Wiem, jak bardzo ważne jest upowszechnianie pamięci o minionych pokoleniach warszawiaków i historii miejsca, w którym żyjemy. Od 2019 roku prowadzimy projekt Bielańska Fototeka. Służy on budowaniu więzi międzypokoleniowych wśród mieszkańców dzielnicy poprzez dzielenie się wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, których źródłem i inspiracją są stare fotografie z archiwów domowych - powiedział Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Album prezentuje fotografie Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku. Wyboru fotografii do albumu dokonali i opatrzyli komentarzami Joanna Rolińska, publicystka i varsavianistka, oraz Mateusz Napieralski, archeolog, znawca dziejów Bielan, konsultację varsavianistyczną zapewnił Ryszard Mączewski, współtwórca portalu warszawa1939.pl. Digitalizacją i retuszem zdjęć zajął się wnuk fotografa - Maciej Anioł. Wstęp do albumu napisał syn fotografa i wybitny grafik Roman Duszek.

Premiera obędzie się 14 marca o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29 (wejście od ul. Jarzębskiego). Będzie to okazja do zdobycia egzemplarza albumu oraz rozmowy z autorami i rodziną fotografa.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie