Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła interaktywna mapa zabudowań Warszawy. Jak rozrastała się stolica przez ostatnie 120 lat?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
GIS-Expert, a więc zespół pasjonatów map cyfrowych, analiz przestrzennych, twórców aplikacji i specjalistów modelowania 3D stworzył mapę pokazującą rozwój zabudowy Warszawy. Dzięki danym z urzędu miasta oraz Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii starali się odwzorować zmiany w zabudowie i rozroście na przestrzeni dekad. Mapa sięga aż do roku 1900.

Choć cofnąć możemy się aż do 1900 roku to sami autorzy mapy zachęcają do sprawdzenia jak Warszawa zmieniała się od 1950 roku. Oczywiście w przypadku stolicy sporym problemem okazują się, przy tworzeniu takiej mapy, zniszczenia w czasie II wojny światowej. Dlatego nie zostały pokazane dokładnie zniszczenia wojenne i ruiny Warszawy.

- Ograniczała nas dostępność danych. W przypadku wielu budynków bardzo trudno jest ustalić datę budowy, dlatego liczymy na współpracę z osobami interesującymi się historią Warszawy - tłumaczą twórcy projektu. Natomiast poprzez formularz możemy przesłać informacje, które mogą pomóc w rozwoju projektu. Znajdziecie go tutaj.

W pierwszej kolejności powstała mapa 2D rozwoju istniejącej zabudowy w latach 1945-2022, którą możemy zobaczyć poniżej. Możemy tu zobaczyć też medianę roku budowy oraz środek ciężkości zabudowy.

Natomiast całą interaktywną mapę znajdziecie tutaj. Jak wspomnieliśmy na początku umożliwia ona cofnięcie się nawet do roku 1900. Problemem jednak są czasy wojny i od lat 50. XX wieku dokumentacja jest najdokładniejsza. Sam przeglądając dane głowiłem się w której dekadzie umieścić budynek, w którym mieszkałem przez wiele lat.

Powstawał w latach 30. XX wieku. Już wówczas został zasiedlony, ale nadal był częściowo dobudowywany, potem zniszczony podczas nalotów niemieckich i przez Niemców też odbudowany w latach 40. XX wieku, ale jego całkowita budowa prawdopodobnie zakończyła się na przełomie lat 40. i 50. chociaż stał w tym miejscu znacznie dłużej. Nie jest to zatem praca łatwa do wykonania.

Szczególnie ciekawe wydaje się przeanalizowanie z podziałem na dzielnice i znaczne przybliżenie mapy do poszczególnych ulic i miejsc - np. zróżnicowanie osiedli. Zachęcamy do sprawdzenia interaktywnej mapy zabudowy Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto