Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła przemiana jednego z symboli tej części Warszawy. Słynne osiedle odzyskuje dawny blask. Architektoniczna perła lat 50.

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Niezwykłą przemianę, a w zasadzie odnowę przeszedł dom przy ulicy Skalbmierskiej 21 na osiedlu Bielany I zwanym też Piechotkowo. Dzięki miejskim dotacjom odzyskał dawny blask, a mieszkańcy i okoliczni sąsiedzi budynku mogą cieszyć oko odświeżoną elewacją, która jak na warszawskie standardy jest bardzo oryginalna i nietuzinkowa.

Budynki powstały w latach 50. XX wieku w ramach budowy nowych wielkich osiedli w Warszawie, ale zarazem budowania szybkiego i pragmatycznego. Warszawa mierzyła się z ogromnym deficytem mieszkań, a zarazem bardzo szybko się rozwijała. W latach powojennych domy zbudowane z czerwonej cegły albo pustaków często pozostawiano na długi czas nieotynkowane. Traciły przez to na estetyce

Budynki są bardzo dalekie od socrealistycznej stylistyki, która wtedy zaczynała już dominować we wszelkich dziedzinach życia artystycznego, w tym architekturze

Niezwykła przemiana jednego z symboli tej części Warszawy. S...

Architekci zastosowali kilka ciekawych rozwiązań, jak niebanalne elewacje z cegły silikatowej, oryginalny wątek ceglany czy, nie tak powszechne w latach 50., prefabrykaty – wskazuje Stołeczny Konserwator Zabytków. Skąd nazwa Piechotkowo? Osiedle swoją nazwę zawdzięcza projektantom Marii i Kazimierzowi Piechotkom. Dzięki nim na Bielanach w latach 50. powstały niskie, kameralne domy otoczone zielenią. Piechotkowie zaprojektowali elewacje murowane z cegły silikatowej, a okna osadzili w prefabrykowanych ramach z betonu. Takie rozwiązanie stało się charakterystyczne dla całego kwartału bielańskiej zabudowy.

Tym bardziej cieszy, że w przeciwieństwie no powstających np. pod koniec lat 40. XX wieku nowych osiedli na Mokotowie, gdzie nowe bloki wybudowane z cegły nie mają zbyt wielu charakterystycznych i wyróżniające je cech budynki na osiedlu Piechotkowo wyróżniały się szczególnie. Początkowo architekci sprzeciwiali się socrealistycznej estetyce, czym nie zyskali sobie przychylności władzy, ale już w latach 50. osiedle stało się popularne właśnie dzięki swoim elewacjom i przywożono tu nawet zagranicznych dziennikarzy.

Elewacja z białej cegły silikatowej oraz czerwonej ceramicznej pokryte były brudem i wymagały gruntownego oczyszczenia. Ekipa remontowa wymieniła nieestetyczne, wtórne wstawki ceglane i osłabione, wypłukane spoiny. Uzupełniła liczne ubytki żelbetowych prefabrykatów. Wyremontowała płyty balkonowe i oczyściła ściany płytkich loggi z warstw tynków lub farby nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali. Przywróciła także zielony kolor metalowych balustrad balkonowych, jeszcze widoczny na wielu nieprzemalowanych od lat 50. balkonach i drewnianych okiennicach – opisuje efekty remontu Stołeczny Konserwator Zabytków.

Warto dodać, że jeden z sąsiednich budynków przy ulicy Kazimierza Grodeckiego został otynkowany w ten sam sposób jednakowoż kilka lat temu podczas remontu budynek utracił dawną zewnętrzną estetykę i został odnowiony w inny sposób – po prostu odmalowany na biało. Pod numerem 17 przy ulicy Skalbmierskiej znajduje się natomiast inny budynek z podobno elewacją, ale wciąż nieodnowiony. Jest zatem szansa, że i on odzyska dawny blask. Byłaby to świetna sprawa, ponieważ tego rodzaju estetyka jest charakterystyczna dla Bielan i pozostaje jej coraz mniej.

Budynek przy ul. Skalbmierskiej 21 odzyskał dawny blask dzięki dotacji miasta na remont w wysokości 121 470 zł.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto