Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie przy Sejmie. Te przedmioty przetrwały wojnę [ZDJĘCIA]

Redakcja
Niezwykłe odkrycie przy Sejmie. Te przedmioty przetrwały wojnę [ZDJĘCIA]
Niezwykłe odkrycie przy Sejmie. Te przedmioty przetrwały wojnę [ZDJĘCIA] Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Niezwykłe odkrycie przy Sejmie. Podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ul. Wiejskiej znaleziono tam przedmioty, które przetrwały kilkadziesiąt lat w piwnicach przedwojennych zabudowań.

Niezwykłe odkrycie przy Sejmie. Te przedmioty przetrwały wojnę [ZDJĘCIA]

Badania archeologiczne przy ul. Wiejskiej rozpoczęły się 14 marca. Zostały podjęte na wniosek Kancelarii Sejmu i związane są z powstaniem nowego budynku na potrzeby Komisji Sejmowej. Prace prowadzone są na terenie, na którym do tej pory znajdował się betonowy parking.

Cztery dni później, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków otrzymało informację od kierownika badań archeologicznych o odsłonięciu pozostałości piwnic przedwojennych zabudowań. O tym, że takie zabudowania tam istniały, wiadomo było już wcześniej dzięki zdjęciom lotniczym. Zaskakujące okazało się jednak wnętrze piwnic, w których znaleziono przedmioty codziennego użytku zachowane w bardzo dobrym stanie. Były to zastawy stołowe porcelanowe i kryształowe, pojedyncze porcelanowe naczynia czy wazony. W cukiernicy znaleziono zwinięta gazetę, która na etapie konserwacji zostanie wydobyta. Umieszczona na niej data pozwoli na szacunkowe określenie, kiedy odkryte przedmioty trafiły do piwnicy. Jak informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, zastawy pochodzą m.in. z manufaktur Rosenthal, Thomas Bavaria (datowane na lata 1908–1939 r.), Shumann Bavaria (wyprodukowane w latach 1932–1944), Pirkenhammer Czechoslovakia (powstałe w latach 1918–1938). Ponadto natrafiono na różnego rodzaju metalowe narzędzia, w tym klucze i pilniki.

Jest to odkrycie niezwykle zaskakujące, biorąc pod uwagę ogrom zniszczeń, jakim uległa Warszawa w czasie działań wojennych. Zwłaszcza w okolicach Wiejskiej, gdzie budynki zostały zburzone niemal do poziomu gruntu. Powyższy przypadek wskazuje na konieczność uwzględnienia prowadzenia wyprzedzających prac wykopaliskowych przede wszystkim na terenach, gdzie znajdowała się przedwojenna zabudowa.

To, co zostało wydobyte lub dopiero uda się odkopać, zostanie poddane wstępnym zabiegom konserwatorskim, a następnie zinwentaryzowane.

Czytaj też: Rejs po Wiśle. Popłyń XIX-wiecznym statkiem Loewentin


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto