Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły obiekt ozdobi Jeziorko Kamionkowskie. Rzeźba „Zoja” stanie w Ogrodach Polsko-Niemieckich na Pradze-Południe

Redakcja
Do konkursu pod hasłem „Refleksja nad SĄSIEDZTWEM i spędzaniem czasu RAZEM, ale też OBOK SIEBIE” zgłoszono aż 25 projektów. Zwyciężyła „Zoja”, wykorzystująca iluzję optyczną, autorstwa Kseni Makały, pochodzącej z Katowic. W tyle pozostawiła artystów o uznanej już renomie.

Od strony Jeziora Kamionkowskiego stanowi dla odbiorcy jednolitą formę w formie koła, symbolicznego nawiązanie do tworzenia więzi oraz wspólnoty. Wraz ze zmianą położenia odbiorcy koło przeistacza się w dwa usytuowane obok siebie elementy, które nie stykając się, tworzą zwartą kompozycję. Pod-stawa jednego z elementów jest przedłużona w kierunku schodów, stając się jednym ze stopni. Zestawienie dwóch odrębnych części skłania do refleksji na temat współistnienia oraz współpracy. Różnic, jak również widocznych podobieństw – tak w zgłoszeniu opisywała swój projekt laureatka.

Poniżej przedstawiamy projekt zwycięskiej rzeźby

Niezwykły obiekt ozdobi Jeziorko Kamionkowskie. Rzeźba „Zoja...

Siedmioosobowe jury, w skład którego wchodził m.in. stołeczny konserwator zabytków oraz burmistrz Pragi-Południe, przyznało jej nagrodę ze względu na walory artystyczne i przekaz, zgodny z ideą i tematyką Konkursu, ale także możliwość realizacji oraz użyteczność dla osób korzystających z Ogrodów.

– Rzeźba zrealizowana w oparciu o zwycięski projekt stanie się swoistym oknem, łączącym przestrzeń ogrodu z perspektywą Jeziorka Kamionkowskiego. Forma zmienia kształt w zależności od perspektywy, definiując pojęcie sąsiedztwa jako współtworzenie razem, choć jednocześnie osobno – mówi Izabela Szostak-Smith, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.

Obiekt ma być zrealizowany z materiałów pochodzących z recyklingu i w ten sposób akcentować ideę Ogrodów Polsko-Niemieckich, których misją jest ochrona klimatu. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku, po podpisaniu przez jego autorkę umowy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na jego powstanie przeznaczone zostanie 100 tysięcy złotych.

Ogrody Polsko-Niemieckie zlokalizowane w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe, sąsiadują z Jeziorem Kamionkowskim oraz parkiem Skaryszewskim. Powstały jako projekt Roku Jubileuszowego 2016, w celu upamiętnienia 25 rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17.06.1991 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto