Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niszczą samochody, spadają na budynki i zagrażają pieszym. Kto odpowiada za spróchniałe drzewa?

Redakcja
Spróchniałe drzewa niszczą samochody i zagrażają pieszym. Jak to zmienić? Kto za to odpowiada?
Spróchniałe drzewa niszczą samochody i zagrażają pieszym. Jak to zmienić? Kto za to odpowiada? zdjęcia od czytelników
Saska Kępa, Żoliborz, Stary Mokotów. To tylko niektóre miejsca, gdzie rosną piękne, stare drzewa. Niestety, niektóre z nich są w opłakanym stanie i przy większym wietrze łamią się niszcząc wszystko na swojej drodze. Czy musi dojść do tragedii, żeby zająć się problemem?

„Nadchodzi kolejne załamanie pogody” - ostrzega Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej. Ostatnie wichury spowodowały paraliż miasta. Gałęzie latały po ulicach, a te większe niszczyły samochody, urwały trakcję tramwajową i spadały na domy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć w jednym przypadku drzewo spadło na wózek dziecięcy. Było „o włos” od tragedii.

Zobacz też: Potężna nawałnica nad Warszawą. Połamane drzewa, utrudnienia w ruchu i podtopienia [ZDJĘCIA,WIDEO]

Za utrzymanie drzew przy pasach drogowych odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. Zapytaliśmy, co robić w przypadku wichury i uszkodzeń. - Należy zgłosić zaistnienie takiego faktu do nas, a resztą zajmie się ubezpieczyciel. Warszawa posiada polisę od tego typu wydarzeń, jest ubezpieczona - tłumaczy Mariusz Burkacki z Zarządu Oczyszczania Miasta.

Sprawą w 2008 roku zajmował się także Sąd Najwyższy. Wtedy postanowienie było następujące: jeżeli drzewo było chore i nie zostało wycięte, a spowodowało szkodę, winę ponosi zarządca. Przekładając to na warszawskie realia, jeżeli w czasie wichury na nasz samochód spadnie drzewo – o odszkodowanie powinniśmy wystąpić do miasta.

Wszyscy możemy zapobiegać

Apelujemy jednak o działania prewencyjne. W starych dzielnicach Warszawy konieczna jest stopniowa wymiana drzew. Te chore i zniszczone powinno się zastąpić nowymi nasadzeniami. Pamiętajmy, że choć dbanie od drzewa to zadanie Zarządu Oczyszczania Miasta, działania te powinni wesprzeć także mieszkańcy.

- Jeżeli mieszkaniec jest zaniepokojony, powinien zgłosić sprawę. Inspektor zajmujący się danym terenem pojedzie, obejrzy drzewo, może też zlecić badania, jeśli nastanie taka potrzeba. Wtedy zostanie podjęta decyzja czy drzewo kwalifikuje się do wycinki czy nie. Każdorazowo zajmujemy się takimi sprawami - tłumaczy Mariusz Burkacki. Urzędnicy tłumaczą, że najlepiej zgłaszać taką sprawę pod 19115, choć można też kontaktować się bezpośrednio z ZOM-em. Warto zatem rozejrzeć się po okolicy i zapowiedz ewentualnym szkodom.


od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto