Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2019 w Warszawie. Nowości tegorocznej edycji popularnego wydarzenia

baw
Noc Muzeów 2019 w Warszawie. Nowości tegorocznej edycji popularnego wydarzenia
Noc Muzeów 2019 w Warszawie. Nowości tegorocznej edycji popularnego wydarzenia Ewelina Wójcik / Szymon Starnawski
Rekordowa ilość placówek, zwiedzanie do późnych godzin, linie muzealne i bardzo różnorodny program. Już 18 maja odbędzie się 16. edycja Nocy Muzeów. W Warszawie wezmą w niej udział aż 262 placówki. Dalsza część artykułu poniżej.

W sobotę, 18 maja, na uczestników Nocy Muzeów w Warszawie będą czekać 262 placówki, tradycyjne stoisko miasta na pl. Defilad, linie muzealne z ogórkami i bardzo zróżnicowany program.

Ideą tego wydarzenia jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji w wybraną noc za darmo. W Polsce Noc Muzeów odbywa się w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Noc Muzeów to ogromne logistyczne przedsięwzięcie, nad którym przez kilka miesięcy pracuje spory sztab ludzi.

- Mogłoby się wydawać, że jest to impreza powtarzalna, ale w każdym roku pojawia się coś nowego. Rosną też oczekiwania mieszkańców Warszawy. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne związane choćby ze zorganizowaniem transportu czy przygotowaniem informacji, tak aby osoby, które chcą skorzystać z atrakcji mogły to sprawnie zrobić - mówi Robert Zydel dyrektor Biura Marketingu Miasta.

Nocna przygoda z kulturą

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Warszawie w 2004 roku i wzięło w niej udział 11 placówek, które odwiedziło 16 tys. osób. W ubiegłym roku do akcji w stolicy przyłączyło się 240 instytucji a frekwencja wyniosła aż 200 tys. osób.

- W Noc Muzeów mamy coraz więcej instytucji, coraz więcej ludzi, którzy odwiedzają placówki kultury i nie tylko. Bardzo się z tego cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy podczas konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią, i dodał - Zapraszam do ratusza, gdzie będzie można zobaczyć mój skromny gabinet, jeśli ktoś będzie miał ochotę usiąść w fotelu prezydenckim to też będzie taka możliwość. Serdecznie zapraszam.

16. Noc Muzeów przypada w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989r. Do tej przełomowej daty nawiązują programy przygotowane przez niektóre instytucje biorące udział w wydarzeniu.

W tym roku w Nocy Muzeów weźmie udział rekordowa liczna debiutantów, czyli placówek, które po raz pierwszy uczestniczą w tym wydarzeniu. Będzie ich 36, to m.in.: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – instytucja kultury m.st. Warszawy, Elektrownia Powiśle, Fundacja Rok Rzeki Wisły, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej przy ul. Marcinkowskiego 2, Praska Ferajna (grupa przewodników), Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

Zobacz również: Noc Muzeów 2018 w Warszawie. Tysiące zwiedzających i długie kolejki [ZDJĘCIA]

Noc Muzeów 2018 w Warszawie. Tysiące zwiedzających i długie ...

Muzeum Utracone

W tym roku najważniejsze jest podsumowanie 10 lat działalności projektu. Uświadomienie odbiorcom, jakie najważniejsze działa Polska utraciła podczas II wojny światowej i jakie udało się odzyskać.

Tegoroczna, jubileuszowa odsłona serii filmów Muzeum Utraconego, które od 10 lat można zobaczyć w Noc Muzeów, na specjalnych pokazach, odchodzi od wykorzystywanej wcześniej formy animacji, eksplorując mniej zbadane przestrzenie onirycznego teledysku.
„Pamięć jest kluczem” to niekonwencjonalna, pełna zgrzytów i niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza jak drogowskazy wizje dzieł sztuki - obrazów, rysunków i rzeźb. Polskich dzieł - utraconych w wyniku II wojny światowej.

Jak główny bohater odnajdzie klucz do swojej pamięci i odzyska swoją tożsamość? Tego dowiemy się już podczas najbliższej Nocy Muzeów, 18 maja.

Pokazy będzie można oglądać tradycyjnie w Łazienkach Królewskich od godz. 21 do 1 w nocy. Wcześniej, od godz. 14 będzie można oglądać projekcje filmów Muzeum Utracone z poprzednich lat.

Stoisko informacyjne

Na placu Defilad będzie specjalne stoisko informacyjne, które będzie działać od godz. 19 do 1 w nocy. Na miejscu będzie można otrzymać materiały informacyjne oraz drobne upominki. Odwiedzający skorzystają ze strefy chillout'u. Będzie też możliwość odpoczynku i napicia się lemoniady z warszawskiej kranówki.

Od godz. 18.30 do 21 na stoisku m.st. Warszawy będą rozdawane wjazdówki na XXX piętro Pałacu (wjazd co 15 min). Miasto przygotowało aż 1000 wjazdówek.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli do dyspozycji specjalne informatory, które ułatwią korzystanie z atrakcji. 30 tys. w języku polskim a 5 tys. w języku angielskim. Wydrukowanych będzie też 20 tys. mapek z komunikacją.

Komunikacja w Noc Muzeów

Z pl. Defilad wyruszać będą wszystkie linie autobusowe w tym ogórki (linia A) i Ikarusy (linia K). Ich linie zamieszczone są na specjalnie przygotowanej mapce.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto