Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Norwesko-polska gra terenowa "Warszawa - miasto zmian"

Redakcja
Muzeum Żydów Polskich - materiały prasowe
We wtorek, 8 marca, grupa norweskich uczniów sprawdzi, jak na przestrzeni ostatniego stulecia zmieniała się Warszawa. Historię i współczesność miasta goście ze Skandynawii poznają wspólnie z polskimi rówieśnikami podczas gry terenowej przeprowadzonej w centrum stolicy. Tę nietypową lekcję przygotowano w ramach projektu Akademia EduGIS realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Młodzież wyposażona w odbiorniki nawigacji satelitarnej GPS, mapy, zdjęcia lotnicze wyruszy ze stacji Metro Ratusz (I grupa) i Metro Świętokrzyska (II grupa) o godzinie 15.00. Dzięki starym fotografiom i zdjęciom satelitarnym uczniowie zobaczą podczas gry, jak na przestrzeni lat za sprawą wydarzeń historycznych kształtowała się miejska zabudowa. Przedwojenne parki, pałace i place odsłonią przed graczami swoje tajemnice, ukazując jednocześnie współczesne oblicze. Wielokulturowość miasta, jego tradycje i dzieje uczniowie odkryją przy kolejnych punktach z zadaniami. Poznają między innymi losy: kościoła garnizonowego (przedwojennej cerkwi prawosławnej), kościoła św. Anny, Placu Piłsudskiego i Starówki.

Czytaj też: Odwiedź Muzeum Niepodległości i dowiedz się wszystkiego o Romanie Dmowskim

Ważnym zadaniem, przed jakim staną uczestnicy gry będzie także odnalezienie śladów Powstania Warszawskiego. Uważni obserwatorzy muszą wskazać podczas swojej wędrówki pomniki i inne symbole Powstania. Odtworzą również i naniosą na współczesne mapy trasy kanałów, którymi przemieszczali się Powstańcy. Dzięki zdjęciom lotniczym z okresu drugiej wojny światowej uczniowie dostaną także możliwość przyjrzenia się dzielnicom wydzielonym podczas wojny na Getto, zobaczą ogrom zniszczeń miasta podczas pacyfikacji Powstania. Otrzymane dane i narzędzia geoinformacyjne pozwolą im na przykład przeanalizować gęstość zaludnienia w Getcie i w pozostałych częściach okupowanej Warszawy.

- Gra terenowa to znakomity sposób na prowadzenie ciekawych lekcji interdyscyplinarnych. Naszym zadaniem jest pokazanie, jak wykorzystywać w edukacji nowoczesne narzędzia takie, jak nawigacja satelitarna, aplikacje mapowe i inne bazujące na technikach geowizualizacji – mówi Elżbieta Wołoszyńska, koordynator warsztatów EduGIS (UNEP/GRID-Warszawa).

Gra jest jednym z elementów warsztatów organizowanych w ramach projektu Akademia EduGIS, którego celem jest upowszechnienie zastosowań technologii informacyjnych (ICT) oraz geoinformacyjnych GIS (ang. Geographic Information System – Systemy Informacji Geograficznej) w nauczaniu. Podczas zajęć prowadzonych na podstawie scenariuszy opracowanych przez ekspertów z Grupy Roboczej EduGIS młodzież dowie się także, jaki wpływ na urbanistykę i zagospodarowanie przestrzenne miasta miały uwarunkowania geologiczne oraz położenie nad Wisłą. Norwescy goście odwiedzą także Kampinoski Park Narodowy oraz Centrum Nauki Kopernik. W trzydniowych warsztatach wezmą udział uczniowie i nauczyciele z liceum w Gjøvik oraz z Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie i z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu.

Źródło: materiały prasowe

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Norwesko-polska gra terenowa "Warszawa - miasto zmian" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto