Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa matura z polskiego. Czego można się spodziewać?

Kasia Rożko
Trwają prace nad nową formułą egzaminu z języka polskiego. Tegoroczni maturzyści mogą spać spokojnie.
Trwają prace nad nową formułą egzaminu z języka polskiego. Tegoroczni maturzyści mogą spać spokojnie. Polskapresse
Nauczyciele języka polskiego, egzaminatorzy, językoznawcy i wykładowcy akademiccy pracują nad nową formułą ustnego i pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Jedno jest pewne - nie będzie prezentacji! Dlaczego?

- Bo nie sprawdzała wiedzy maturzystów, tylko uczyła ich kombinowania i oszustwa - stwierdza Jadwiga Mielcarek, nauczycielka języka polskiego z 30-letnim stażem. - Uczniowie woleli ściągnąć pracę z internetu, bo tam można znaleźć gotowce niemal na każdy temat lub zapłacić komuś za napisanie pracy. Właśnie ta internetowa giełda prac maturalnych, jak przyznaje Mirosław Sawicki, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, stała się przyczynkiem do zmiany ustnego egzaminu z języka polskiego.

Jak zatem będzie wyglądał nowy ustny egzamin? - Jeszcze do końca nie wiadomo - przyznaje Mirosław Sawicki. Jeden z pomysłów zaproponowanych przez ekspertów sprawdzano podczas pilotażowego badania, w którym wzięło udział 500 uczniów. Według tego projektu każdy uczeń losuje jedno pytanie i ma na jego przygotowanie 15 minut. W tym czasie musi zapoznać się z tekstem kulturowym, literackim, popularnonaukowym lub publicystycznym.

- Po zapoznaniu się z treścią zadania maturzysta przez 10 minut będzie rozmawiał z komisją o tekście, jego kontekstach, wykonywał będzie polecenia zawarte w zadaniu - tłumaczy wicedyrektor CKE. Czy ta formuła przypominająca trochę stary ustny egzamin maturalny sprawdziła się, dowiemy się we wrześniu. Wtedy do CKE ma trafić raport z pilotażowego badania.

- Ten pomysł wydaje się ciekawy, o ile pozwoli młodzieży na rozwinięcie skrzydeł i da im możliwość wygłoszenia własnej opinii czy interpretacji - uważa Przemysław Makowski, poznański polonista. - Od początku byłem przeciwny prezentacji, ale jeszcze bardziej nie podoba mi się ograniczanie odpowiedzi na egzaminie pisemnym, gdzie uczeń zamiast myśleć, musi trafić w odpowiedź zamieszczoną w kluczu egzaminacyjnym. To też powinno ulec zmianie. Dawniej uczono nas, że tylu, ilu jest odbiorców tekstu literackiego, tyle jest jego interpretacji. A teraz ma być tylko jedna?

Wicedyrektor CKE zdradził, że eksperci pracują też nad zmianami w pisemnym egzaminie z języka polskiego. Na poziomie podstawowym składałby się on np. z dwóch lub trzech zadań. Jedno z nich byłoby interpretacją wiersza, drugie - analizą tekstu, a trzecie krótką wypowiedzią pisemną na zadany temat. Arkusz na poziomie rozszerzonym zbudowany byłby podobnie, ale zakres materiału, jaki miałby na nim obowiązywać, byłby znacznie szerszy.

Jest jednak za wcześnie, by stwierdzić, jak będą wyglądać zadania na egzaminie pisemnym i na ile minut zostaną one przewidziane. Nie wiadomo także, czy czas przewidziany na ustny i pisemne egzaminy ulegnie zmianom, czy też nie. Matura z języka polskiego na nowych zasadach miałaby obowiązywać od roku szkolnego 2014/2015. Jej zasady będą najpóźniej opublikowane w informatorze maturalnym w sierpniu 2013 r. - Zrobimy wszystko, by o szczegółach nowej matury z języka polskiego poinformować już w 2012 r. - zapewnia Mirosław Sawicki.

W maju 2015 r. uczniowie przystąpią do nowej matury z języka polskiego.

Więcej o nowej maturze czytaj w serwisie natablicy.pl

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto