MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa szkoła na Białołęce. Umowa na budowę podstawówki za 91 mln podpisana. W środku m.in. klasy z widokiem na las i rodzaj amfiteatru

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej UM Warszawa
Na Białołęce powstanie nowa podstawówka. W piątek, 18 października, podpisano umowę na budowę szkoły przy Świderskiej. Placówka będzie "zielona" - cały projekt obiektu uwzględnia m.in. ochronę zieleni, w tym lasu łęgowego w zachodniej części działki - oraz bardzo nowoczesna. Pierwsi uczniowie rozpoczną tam naukę we wrześniu 2024 roku. Szczegóły poniżej.

Rusza budowa nowoczesnej szkoły przy Świderskiej na Białołęce

Nowa podstawówka powstanie przy ul. Świderskiej 93 na działce o powierzchni ponad 3,2 ha. 18 października została podpisana umowa na budowę szkoły - wartość inwestycji to ponad 91 mln zł. Placówka będzie 36-oddziałowa i pomieści 900 uczniów (32 klasy I-VIII i 4 "zerówki" w tym oddział integracyjny). Szkoła została podzielona na bloki funkcjonalne i na grupy klas. Jak tłumaczy Urząd Dzielnicy Białołęka, "sprzyja to zwiększeniu kameralnego charakteru powierzchni wspólnych i ułatwia interakcje użytkowników".

Sercem placówki i głównym miejscem spotkań ma być wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami. Dodatkowo projektanci w tym samym miejscu rozplanowali funkcje wspólne jak biblioteka, jadalnia, szatnie, świetlice, pomieszczenia administracyjne. Zamysłem sądu konkursowego, który wyłonił zwycięską koncepcję, było stworzenie tętniącego życiem serca szkoły. Przed wejściem do budynku zaplanowano miejsce do integracji i odpoczynku z kaskadowo ułożonymi siedziskami na kształt amfiteatru - wymieniają urzędnicy.

Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej

Nowa szkoła na Białołęce. Umowa na budowę podstawówki za 91 ...

Już na etapie ogłaszania konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły zaznaczono, że prace konkursowe muszą uwzględniać ochronę zieleni, w tym lasu łęgowego w zachodniej części działki. Dlatego zwycięska praca zakłada wpisanie budynku szkoły w drzewostan porastający działkę. Na inwestycję zostanie przeznaczona tylko część działki, od strony skrzyżowania ulicy Świderskiej z Ćmielowską. Budynek szkoły wraz z zapleczem sportowym powstanie we wschodniej części działki i nie przekroczy charakterystycznego tarasu, gdzie poziom terenu obniża się w kierunku Wisły.

Na zielonej polanie w sąsiedztwie lasu łęgowego przewidziano utworzenie "zielonej klasy", która umożliwia przeprowadzenie lekcji na świeżym powietrzu. Do jej urządzenia zostaną wykorzystane drewniane ławy i tablice edukacyjne. Nie będzie również ingerencji w podłoże, a w tej części terenu nie powstaną betonowe chodniki.

Jednocześnie Warszawa planuje przeznaczyć własne, sąsiednie działki na zieleń urządzoną. Wpisuje się to w koncepcję utworzenia w tym miejscu terenu o charakterze naturalnego parku, który w przyszłości mógłby powstać wokół szkoły.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 20 miesięcy na realizację inwestycji. Oznacza to, że szkoła powinna być gotowa w połowie lipca 2024 roku. Wówczas zaplanowano również wyposażenie placówki w sprzęt i meble, aby zgodnie z planem szkoła została uruchomiona wraz z początkiem roku szkolnego 2024/25.

Wykonawca inwestycji zbuduje też zjazdy i przebuduje skrzyżowanie Świderskiej i Ćmielowskiej, które zapewnią obsługę komunikacyjną szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto