Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa warszawska Nasza Historia na maj

pw
Nowa warszawska Nasza Historia na maj
Nowa warszawska Nasza Historia na maj Polska Press
Nazistowskie szczury uciekają z płonącego Berlina do Ameryki Południowej. Sowieckie "zielone ludziki" przenikają przez polską granicę. Esbek wysłany do szpiegowania pisarzy marzy o zostaniu jednym z nich. Cat-Mackiewicz je, pije i fotografuje nagie piękności. Polacy idą na bagnety z półnagimi Amazonkami Dahomeju. O tym wszystkim mogą Państwo przeczytać w najnowszym, majowym numerze Naszej Historii dostępnym już w kioskach w całej Polsce. Oto, co dla Państwa przygotowaliśmy:

WARSZAWA

- Agnieszka Osiecka i Warszawa - jej “stara, brzydka żona”. Warszawskie ścieżki i magiczne miejsca poetki przedstawia Kuba Dobroszek.
- Poszukiwanie skarbów w stolicy. Co kryje się w rozsianych po Warszawie tajemniczych ruinach i ruderach z bogatą przeszłością? Szlakiem warszawskich opuszczonych miejsc prowadzi Państwa Zuzanna Wierus.
- Seksbomba, która rządziła miastem. O seksapilu i charyzmie Hanki Ordonówny, uważanej za najpiękniejszą kobietę przedwojennej Warszawy pisze Jowita Łuczak.
- Teatr Jurandota. Mariusz Grabowski przypomina 70-letnią już historię warszawskiego Teatru Syrena przy Litewskiej.
- Historia ulicy Wiejskiej. Jest tam wiele ciekawszych miejsc od Sejmu - dowodzi Mariusz Grabowski. Materiałowi towarzyszy unikalny plan infograficzny ulicy.

KRAJ

- Moskwa wysyła “zielone ludziki” na polskie Kresy. Kilkudziesięciosobowe bandy atakują polskie miasta i linie kolejowe. Historię sowieckich działań hybrydowych na wschodnich rubieżach Drugiej Rzeczypospolitej przypomina Wojciech Rodak.
- Prawie jak marszałek. Paweł Kowal o Wojciechu Jaruzelskim - ministrze obrony narodowej u Edwarda Gierka.
- Kasiarze II RP. O “Szpicbródce” i inych mistrzach rabowania skarbców i banków pisze Anita Czupryn.
- Esbek literat. Niezwykła historia funkcjonariusza SB, który szpiegując pisarzy, zapragnął zostać jednym z nich. Śladami jego służby i twórczości ruszył Wojciech Rodak.
- Stanisław Cat-Mackiewicz, jakiego nie znamy. Kobiety, wino, jedzenie, fotografia - wszystkie nałogi słynnego polityka kataloguje Mariusz Grabowski.
- Maria Morska w pułapce wolnej miłości. O muzie Skamandrytów, jej poliamorycznym związku i koszmarze wojennego Lwowa pisze Adrianna Calińska.
- Grzesznicy w karmazynie. Leksykon polskich biskupów z piekła rodem opracowała Zuzanna Wierus.
- Polak walczy z Amazonkami z Dahomeju. Niezwykłe przygody Józefa Miłkowskiego, żołnierza Legii Cudzoziemskiej, przypomina Wojciech Rodak.

ŚWIAT

- Koniec bitwy o Berlin stał się początkiem zimnej wojny. Znany brytyjski historyk Lawrence James kreśli obraz ostatnich tygodni wojny, która zmierzając do końca stopniowo przekształcała się w konflikt między blokiem państw zachodnich i komunistycznych.
- Nazistowskie raje. Gdzie po wojnie ukrywali się zbrodniarze, którzy zdołali umknąć powojennej obławie na hitlerowców? Trasy ucieczek do Hiszpanii i Ameryki Południowej opisuje Jakub Szczepański.
- Czerwonej Armii gwałt na Berlinie. Gdy armia radziecka zdobyła stolicę Niemiec żadna jej mieszkanka nie mogła się czuć bezpiecznie. Sylwia Arlak pisze o tym, co spotkało 100 tys. Niemiek w Berlinie.
- Twiggy inspiruje do dziś. Gwiazda wybiegów lat 60. cały czas jest punktem odniesienia w świecie mody. Ale jej samej nie wystarcza sam status ikony i chętnie pojawia się publicznie. Jasper Gerards, “The Times”.

POP

- Aż czterokrotnie przyznano jej Oscara, ale żadnej ze statuetek nie odebrała osobiście. Wbrew ówczesnym regułom nosiła spodnie i wynosiła talent ponad urodę. Katharine Hepburn - zawsze wierna swoim ideałom, nigdy nieidąca na skróty. Jedna z największych legend kina.
- Moda, sztuka, rozrywka — przedstawiamy m.in. historię eleganckiej muszki, wstrząsającej twórczości fotografki-dokumentalistki wojennej Margaret Bourke-White i stworzonych specjalnie z myślą o Audrey Hepburn perfum “L'Interdit” od Givenchy’ego.
- Kuchnia, a w niej o wariacjach na temat czekolady.
- Starożytny trójkąt miłosny. Zuzanna Wierus przypomina słabość pięknej królowej Nilu do wielkich Rzymian - Gajusza Juliusza Cezara i Marka Antoniusza.

***
Nowa, majowa Nasza Historia jest już w kioskach. Zapraszamy do zapoznania się z tematami wszystkich naszych wydań regionalnych:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto