Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe bulwary wiślane. Warszawa będzie jak Londyn lub Paryż?

Redakcja
Nowe bulwary wiślane. Warszawa będzie jak Londyn lub Paryż?
Nowe bulwary wiślane. Warszawa będzie jak Londyn lub Paryż? Grzegorz Jakubowski
Ratusz chce przeciągnąć bulwary aż do Portu Czerniakowskiego. Im dalej na południe, tym więcej będzie się na nich działo. Władzie miasta mają nadzieję, że po remoncie brzeg Wisły będzie stawiany w jednym szeregu z wybrzeżami Sekwany czy Tamizy.

Wystartował konkurs na projekt nadwiślanego deptaku. Teraz pod lupę wzięty zostanie odcinek od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. W tym miejscu, poza trasą spacerową, powstaną stałe pawilony. W nich odbywać się będą wystawy, koncerty, wydarzenia sportowe i kulturalne. Do tego punkty handlowo-usługowe oraz wielofunkcyjna sala.

– Konkurs dotyczy nie tylko samego nadbrzeża, ale całego Powiśla i dzielnicy uniwersyteckiej. Ważne jest to, co zostanie zaproponowane na skwerze Kahla, bowiem to jest miejsce, gdzie miasto schodzi nad samą rzekę i nie jest niczym od niego oddzielone np. Wisłostradą – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Właśnie na skwerze ma znaleźć się najwięcej obiektów. To w nich najwięcej dziać się będzie zimą, gdy temperatura nie sprzyja organizacji imprez plenerowych. Cały kompleks ma nawiązywać do dotychczasowej formy bulwarów. Znajdzie się więc trasa spacerowa, rowerowa, miejsca cumowania łodzi i statków żeglugi pasażerskiej oraz automatyczne toalety.

- Bulwary warszawskie są tak samo zróżnicowane jak miasto – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydent stolicy. – Od salonu po rekreację i żeglugę. W konkursie na III etap trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby to miejsce zszyć z miastem. Zależy nam na wprowadzeniu tam różnych aktywności, im bliżej Portu Czerniakowskiego tym więcej – dodał i tym samym otworzył konkurs na opracowanie projektu bulwarów. Autor najlepszej pracy otrzyma 80 tys. złotych oraz zostanie zaproszony do stworzenia dokumentacji projektowej z wolnej ręki.

Całość prac ma zostać zakończona w 2022 roku. Miasto zastrzega jednak, że III etap prac z powodu znacznych kosztów związanych przede wszystkim ze skwerem Kahla może zostać skrócony do mostu Poniatowskiego. O szczegółach przekonanym się zapewne we wrześniu, gdy ogłoszony zostanie projektant bulwarów. Wcześniej, bo już w lipcu, otwarty zostanie odcinek deptaku od mostu Świętokrzyskiego do Śląsko-Dąbrowskiego.

– Budowa bulwarów to nasza wizja programu, stworzenia z brzegów Wisły terenów atrakcyjnych dla mieszkańców. Mam nadzieję, że zwycięski projekt będzie się podobał warszawiakom i sprawi, że bulwary nad Wisłą, podobnie jak wybrzeża nad Sekwaną i Tamizą, będą pięknym i chętnie odwiedzanym miejscem – tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto