Nowe centrum Warszawy. Zielona Marszałkowska, Plac Pięciu Rogów i nowe przejścia. A co z pawilonem Emilia?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Prezydent Trzaskowski zapowiedział plan nowego centrum Warszawy. Zmieni się Marszałkowska, plac Defilad i inne ulice Śródmieścia. Przyjaźniej ma być także przy samym ratuszu, na Placu Bankowym. Część prac przewidziano na przyszły rok. Niestety, w czasie odsunięto m.in. odbudowanie pawilonu Emilia.

W środę na zapowiadanej od dawna konferencji Rafał Trzaskowski przedstawił nowy pomysł na centrum Warszawy. - Ważne, żeby centrum było dostosowane do potrzeb wszystkich: i dla pieszych, i dla rowerzystów, i dla kierowców. Już teraz mamy miejsca, które żyją cały rok, gdzie toczy się życie. Ale niestety nie jest tak wszędzie. Chcemy zszyć ze sobą wyspy aktywności Tak, żeby centrum miasta było przestrzenią otwartą, tolerancyjną i zieloną - mówi prezydent Warszawy.

Swój projekt Trzaskowski nazwał "Uśmiechem Warszawy". Teren objęty zmianami ciągnie się od Ronda Czterdziestolatka wzdłuż al. Jana Pawła II, aż do Hal Mirowskich. Obejmuje także plac Defilad, Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, Kruczą oraz tzw. Plac Pięciu Rogów.

Marszałkowska - salon Warszawy

Warszawa zapowiedziała konkursy na lokale usługowe przy Marszałkowskiej należące do miasta. Mają tam pojawić się restauracje, kawiarnie, ale także sklepy i miejsca na warsztaty rzemieślnicze. Wzdłuż drogi w 2020 roku powstać ma ścieżka rowerowa oraz szpaler drzew. Uporządkowane mają zostać także miejsca parkingowe oraz długie przystanki przy domach handlowych Wars i Sawa.

Trzaskowski dość wymijająco odpowiedział na pytanie, czy szeroka Marszałkowska zostanie zwężona, o co apelują m.in. społecznicy. - Zaczynamy dyskusję nad tym, jak to powinno wyglądać [kształt ulicy - red.]. Zarówno Marszałkowska, jak i Aleje są ma tyle szerokie, że nawet bez drastycznej zmiany ruchu można wygospodarować więcej miejsca dla tych funkcji, które dla mieszkańców są najważniejsze. Ja dzisiaj nie używam jednoznacznych słów, ponieważ w tej sprawie cały czas trwają rozmowy - mówi Rafał Trzaskowski.

Tak jak pisaliśmy w sobotę, część zmian przy Rondzie Dmowskiego poczeka na remont kolejarzy. Trzaskowski zapowiedział, że powstaną przejścia, ale jedynie na wysokości ulicy Widok i Nowogrodzkiej (być może również na wysokości Poznańskiej). Na pozostałe przyjdzie czas w późniejszych latach (prawdopodobnie dopiero bliżej 2027), gdy kolejarze zakończą remont linii średnicowej, który rozkopie Aleje Jerozolimskie na lata. Jednak po nim Aleje zostaną odbudowane w formie wielkomiejskiej ulicy.

W przyszłym roku zmienią się okolice Ronda Czterdziestolatka. Powstanie nowe skrzyżowanie z przejściami naziemnymi (zebry do przystanków tramwajowych oraz przez Chałubińskiego na wysokości Nowogrodzkiej) oraz ścieżką rowerową. Wschodnia jezdnia al. Jana Pawła II (od Złotej do ronda ONZ) zostanie zwężona o jeden pas (z 5 do 4 pasów ruchu). Zamiast drogi dla samochodów pojawi się ścieżka rowerowa oraz zieleń. Budowa ostatniego przejścia przy Rondzie Czterdziestolatka - między centrum LiM a dworcem - zaplanowano na rok 2023, co jest związane z pracami kolejarzy przy linii średnicowej.

Pałac Kultury i Oś Saska

- Najważniejszy, wręcz fundamentalny, będzie jest dla nas teren wokół Pałacu Kultury. To co się teraz dzieje wokół tego budynku nie jest powodem do domy. Po pierwsze budujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ma być gotowe jeszcze w tej kadencji. Poza tym Plac Centralny, który będzie zielony, a zarazem odtworzy dawną siatkę ulic - tłumaczy Rafał Trzaskowski. Cały ten teren powinien być gotowy do roku 2023.

Pawilon Emilia. Co z kultowym budynkiem, który miał stanąć p...

Tak ma wyglądać Pawilon Emilia w parku

W następnych latach realizowany będzie bliźniaczy obiekt do MSN-u, czyli siedziba teatru TR. Niestety, na później została przesunięta również odbudowa pawilonu Emilia. Kultowy modernistyczny budynek został rozebrany w 2016 roku, a miasto wraz z deweloperem miało postawić go w Parku Świętokrzyskim. Jeszcze na początku roku Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, w rozmowie z naszemiasto.pl zapewniał, że już w 2020 roku pawilon może stać. Teraz dowiedzieliśmy się, że inwestycję przesunięto na termin po 2023 roku.

- Niektóre inwestycje, czy to TR czy Emilia, potrzebują więcej czasu ze względu na sytuację finansową miasta. Wszystkiego niestety w te 3-4 lata nie zrobimy - tłumaczył prezydent Warszawy.

Po 2023 roku zmienić ma się także Oś Saska. Na jej zachodnim krańcu miasto chce połączyć Halę Mirowską i Halę Gwardii. Pomóc mają w tym inwestorzy. Jeden z pomysłów już opisywaliśmy we wrześniu. Idąc nieco dalej w stronę Muranowa, zmienić ma się także Plac Bankowy. Tegoroczna strefa relaksu pokazała, że mieszkańcy chcą przychodzić w to miejsce. Prezydent zapowiedział, że chciałby, żeby stworzyć tu przestrzeń równie popularną co plac Zbawiciela.

Plac Pięciu Rogów zyska nowy wygląd. Tak zmieni się ścisłe c...

Co z Placem Pięciu Rogów?

Od Łukasza Puchalskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, usłyszeliśmy, że w przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane na Placu Pięciu Rogów. Pracownia WXCA, która odpowiada za projekt, zmierza do końca prac. Sama ulica ma być uspokojona, bez podziału na jezdnię i chodnik. Wypadanie także sporo miejsc parkingowych. Ograniczenia dotkną również autobusów (proponowane są rzadkie kursy, najwyżej kilka razy na godzinę).

Niestety, Plac Pięciu Rogów prawdopodobnie zostanie otwarty dopiero w 2021 roku. Wszystko ze względu na prace archeologiczne, które poprzedzą te budowlane. Historycy, który zbadali ok. 10 proc. terenu sugerują, że pod ziemią może znaleźć się cenne obiekty. Jeśli tak będzie, prace mogą znacznie się przedłużyć.


Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Warszawianka:
11 grudnia, 19:56, wawa_marek:

Przez naziemne przejście dla pieszych w Alejach przy centralnym tworzą się korki na Emilii Plater od strony Złotych Tarasów. Za mało mamy korków w mieście !

Nieprawda. Chodzę tamtędy od lat (czyli i przed przywróceniem tego przejścia), korki nie są większe, niż były. Samochody w tym miejscu i tak muszą się zatrzymać przed skrzyżowaniem z Alejami.

Przejścia dla pieszych są czym oczywistym - nie mogą ulice przecinać nam miasta tak, by nie można się było przemieszczać z jednej str. ulicy na drugą!

G
Gość

Plac pięciu rogów? Ja bym zaproponował jakąś nazwę z pogranicza satanizmu, bo też pięć rogów występuje.

K
Kazik

To już będzie raczej stare centrum, zielone, spokojniejsze, bez tłoku. Prawdziwe centrum, z dużym ruchem pieszym i samochodowym będzie gdzie indziej.

G
Gość
11 grudnia, 15:47, Marek:

Wspaniałe plany! Warszawa będzie piękniejsza, a mieszkańcy bardziej szczęśliwi. Polecam wszystkim niedowiarkom książkę Charlesa Montgomery'ego "Miasto Szczęśliwe: Jak Zmienić Nasze Życie, Zmieniając Nasze Miasta". Ewidentnie pan prezydent jest po lekturze. Trzymamy kciuki za realizację

Plac Bankowy jak Plac Zbawiciela ? Nikt z mieszkańców tych okolic tego by nie chciał. Pan Trzaskowski niedługo odejdzie z ratusza a mieszkańcy zostaną z brudnym placem pełnym pijanych ludzi , śmieci i spontanicznych imprez tuz pod swoimi oknami.

G
Gość

pomalować wszystko na zielono, będzie zielono

G
Gość
11 grudnia, 21:52, Gość:

Marszałkowska - salon Warszawy? To może niech ogarną te lumpeksy, których tam pełno, bo do salonu nie pasują. Teraz nie ma po co chodzić Marszałkowską.

Najgorszy syf jest pomiędzy Placem Konstytucji a stacją metra Centrum. Pozamykane lokale, lumpeksy, bary azjatyckie, etc. To ma być wizytówka miasta? No ale za to mamy gigantycznie szerokie chodniki i zero klientów.

Ale jak się o tym mówi głośno to zaraz jest płacz zielonych komunistów jakie to samochody są be.

G
Gość
11 grudnia, 19:56, wawa_marek:

Przez naziemne przejście dla pieszych w Alejach przy centralnym tworzą się korki na Emilii Plater od strony Złotych Tarasów. Za mało mamy korków w mieście !

12 grudnia, 00:57, Samochodoza:

a ja myślałem, że korki tworzą się przez zbyt dużą liczbę samochodów... O naiwny ja! Zlikwidujemy chodniki i przejścia to korków nie będzie, jak w Bangkoku ;-)

Chciałbym mieć taki system sterowania ruchem jak w Bangkoku.

S
Samochodoza
11 grudnia, 19:56, wawa_marek:

Przez naziemne przejście dla pieszych w Alejach przy centralnym tworzą się korki na Emilii Plater od strony Złotych Tarasów. Za mało mamy korków w mieście !

a ja myślałem, że korki tworzą się przez zbyt dużą liczbę samochodów... O naiwny ja! Zlikwidujemy chodniki i przejścia to korków nie będzie, jak w Bangkoku ;-)

G
Gość
11 grudnia, 19:00, Gość:

Kluczowe słowo w tym tekście to inwestorzy. Hale Mirowskie są zabytkiem i solą w oku, bo jako jedyne się ostały z dawnych warszawskich hal targowych przyjaznych klientom. Koszyki załatwili, Sezam załatwili, Fenix, PDT Wola, teraz kolejne miejsce konkurujące z galeriami przerobią na knajpy i fryzjerów męskich.

Dokładnie tak. Chcą zniszczyć ostoję handlu dla ludzi. Nie pozwolimy na to.

G
Gość

Najpierw trzeba by było doprowadzić do porządku budynki, w których mieszczą się te lokale. Póki co mamy od dawna nieremontowane obskurne elewacje socrealistycznych budynków, wymazane bazgrołami których nikt nie usuwa. [wulgaryzm] pseudo grafficiarzy!

a
as

Na obwodnice Pragi podobno nie ma pieniędzy ...............???????????

G
Gość

Marszałkowska - salon Warszawy? To może niech ogarną te lumpeksy, których tam pełno, bo do salonu nie pasują. Teraz nie ma po co chodzić Marszałkowską.

G
Gość

Kiedy obskurny parking Teatralny, z najpiękniejszym gmachem operowym na świecie, stanie się placem Teatralnym, godnym tej nazwy?

w
wawa_marek

Przez naziemne przejście dla pieszych w Alejach przy centralnym tworzą się korki na Emilii Plater od strony Złotych Tarasów. Za mało mamy korków w mieście !

G
Gość

Kluczowe słowo w tym tekście to inwestorzy. Hale Mirowskie są zabytkiem i solą w oku, bo jako jedyne się ostały z dawnych warszawskich hal targowych przyjaznych klientom. Koszyki załatwili, Sezam załatwili, Fenix, PDT Wola, teraz kolejne miejsce konkurujące z galeriami przerobią na knajpy i fryzjerów męskich.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3