Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe czujniki jakości powietrza na Woli. Dzielnica kupiła 5 urządzeń pomiarowych

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Anna Kaczmarz / zdjęcie ilustracyjne
W Warszawie pojawiły się nowe czujniki jakości powietrza. Pięć urządzeń pomiarowych pojawiło się niedawno na Woli. Przyrządy będą badać stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10. Dodatkowo wskażą panującą temperaturę, ciśnienie atmosferyczne a także wilgotność powietrza. Wyniki pomiarów można śledzić on-line. Szczegóły w artykule poniżej.

Nowe punkty pomiarowe jakości powietrza w Warszawie

- Można już sprawdzać jakość powietrza na Woli. ZGN Wola zainstalował pięć czujników pomiarowych mierzących poziom stężenie pyłów zawieszonych - poinformował Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Nowe urządzenia, profesjonalnie nazywane sensorami, pojawiły się w różnych lokalizacjach. Znajdziemy je pod adresami:

  • ul. Bema 70
  • ul. Ciołka 33
  • ul. Wawelberga 15
  • ul. Ogrodowa 28/30
  • ul. Nowolipki 16

Przyrządy będą badać stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10. Ponadto mieszkańcy mogą odczytać z nich m.in. temperaturę powietrza czy jego wilgotność lub ciśnienie atmosferyczne. Aktualne dane na bieżąco wyświetlane są na stronie internetowej oraz profilu Facebook wolskiego ZGN i aplikacji mobilnej Airly.

O problemie smogu w Warszawie mówi się bardzo dużo, temat ten wraca szczególnie jesienią, gdy pojawia się problem ogrzewania niskoemisyjnego, my chcemy aktywnie przygotować się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Nasi mieszkańcy powinni wiedzieć jakim powietrzem oddychają, dlatego postanowiliśmy na budynkach, w których mieszczą się siedziby naszych administracji zamontować urządzenia mierzące najważniejsze parametry – powiedział Mateusz Matejewski, Dyrektor ZGN Wola.

Czym są pyły zawieszone?

Co dokładnie badają przyrządy umieszczone na wolskich budynkach? Jak wyjaśnia Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami - pyły zawieszone należą to tzw. niskiej emisji i gromadzą się wokół miejsca powstania, stwarzając lokalne niebezpieczeństwo. Im pyły są drobniejsze, tym niestety niebezpieczniejsze. W efekcie z łatwością przenikają do naszego organizmu - krwi oraz najdalszych miejsc płuc.
Dlaczego tego rodzaju drobinki pyłu panują w naszej atmosferze? Niestety, w dużej mierze to właśnie człowiek produkuje najwięcej zanieczyszczeń. Domowe paleniska, w których spalany jest niskiej jakości węgiel, drewno czy śmieci stanowią nawet do 80% zapylenia smogowego. W połączeniu z niekorzystną pogodą - niskimi temperaturami i brakiem wiatru - są szczególnie uciążliwe.

Zdaję sobie sprawę z tego, że im gęstsza sieć punktów pomiarowych, tym łatwiej budować mapę smogu w Warszawie. Poszukiwać będziemy kolejnychj miejsc możliwych na montaż takich urządzeń, w ramach miejskiego zasobu którym zarządzamy – dodał dyrektor Matejewski.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto