Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na warszawskich uczelniach

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Kulturoznawstwo USA, muzeologia czy konsumpcja i styl życia - ...
Kulturoznawstwo USA, muzeologia czy konsumpcja i styl życia - ... arch. MM Warszawa
Kulturoznawstwo USA, muzeologia czy konsumpcja i styl życia - uczelnie kuszą nowymi specjalnościami, przygotowanymi pod rynek pracy.

- Gdy siedem lat temu zaczynałam studia, nowościami były politologia, kulturoznawstwo czy psychologia społeczna - mówi portalowi MM Warszawa Joanna Magiela. - Teraz ponownie zainteresowałam się edukacją, bo stoję przed wyborem studiów podyplomowych i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem zmian na polskich uczelniach. Zauważam specjalizacje, które w końcu uczą czegoś konkretnego, a nie "podstaw", "wprowadzeń" i "teorii", jak to pamiętam ze swoich studiów - wspomina Joanna.

Studiować dla pieniędzy

- Trudna sytuacja na rynku pracy wymaga od  absolwentów wyższych uczelni większej aktywności, ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji - uważa Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Zatem nowe kierunki i specjalności, adresowane do studentów, to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

Młodzież wkraczając w dorosłość szybko zaczyna myśleć o zarabianiu pieniędzy. Nie ma czasu na studiowanie dla przyjemności, bo nie trudno dać się wyprzedzić w zdobywaniu kompetencji. Polskie uczelnie dostrzegają to coraz wyraźniej i tak konstruują swoją ofertę edukacyjną, by spotkała się z potrzebami pracodawców i zainteresowaniami studentów.

Na odświeżoną ofertę w roku akademickim 2011/2012 mogą liczyć kandydaci na studia dzienne, wieczorowe i zaoczne oraz zarówno licencjackie i magisterskie, jak i podyplomowe.

Zobacz również:
Studiować aktorstwo? [wideo]
O antybiotykach chce wiedzieć wszystko

Od chemii jądrowej po prognozowanie trendów w modzie

Uniwersytet Warszawski w tym roku poszerza zakres takich kierunków, jak biologia i chemia, rekrutując studentów na energetykę i chemię jądrową oraz biotechnologię medyczną. Na tej uczelni możemy też poszerzyć wiedzę o Ameryce, podejmując się np. kulturoznawstwa USA.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rusza dobrze znana ekonomia i mniej popularna muzeologia. Otwarty pod koniec 2010 roku Instytut Muzeologii adresowany jest do osób, które chcą w przyszłości zarządzać instytucjami kultury, projektować wystawy i kolekcje, zajmować się edukacją muzealną.

Collegium Civitas urachamia m.in. nowe media, dziennikarstwo internetowe, Media, Diplomacy and International Negotiations i dyplomację europejską. ALe na ten uczelni na szczególną uwagę zasługują nowe kierunki związane z teatrem i modą.

Integralnym elementem programu kierunku teatr współczesny w Polsce i Europie jest cykl "Spotkania z Teatrem". Studenci będą analizować spektakle Teatru Powszechnego, spotykać się z twórcami, poznawać kontekst społeczny, kulturowy i polityczny wystawianych dzieł.

Prognozowanie trendów: badanie tendencji w obszarze mody i designu to kolejny niepowtarzalny kierunek na CC, adresowany do pasjonatów mody i designu. Pozwalają zrozumieć jak rodzą się trendy, jak je prognozować i tworzyć nowe produkty usługi, technologie i strategie marketingowe w oparciu o przewidywane tendencje. To oferta dla osób dopiero rozpoczynających karierę, pracowników sektora mody i designu pragnących pogłębić swoją wiedzę lub planujących zmiany zawodowe w kierunku zarządzania, kreacji i prognozowania trendów, marketingu, komunikacji i PR.

Sporo nowości przygotowała Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Wydział Psychologii wzbogacił się o specjalności psychologia nowych technologii oraz psychologia sportu i rekreacji. Wydział Prawa SWPS rozszerza ofertę o kierunek administracja ze specjalnością administracja w wymiarze sprawiedliwości. Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych uruchamia trzyletnie anglojęzyczne programy na kierunkach cross-cultural management oraz international business relations, w ramach których można wybrać specjalność: socjologia biznesu, konflikty społeczne, konsumpcja i styl życia, konflikt i dialog kultur, Azja Wschodnia, dyplomacja i administracja europejska oraz rozwój i bezpieczeństwo.

Wyjątkowo wąskie specjalności czekają na studentów "podyplomówek". Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego kładzie nacisk na rozwój kompetencji w ramach Akademii Administracji Publicznej. Słuchacze mają do wyboru 6 nowych kierunków, m. in.: Partnerstwo Publiczno-Prywatne dla Przedstawicieli Sektora Publicznego, Studium Zamówień Publicznych, Zarządzanie Rozwojem Miast i Procesami Inwestycyjnymi, Zarządzanie Projektami Infrastrukturalnymi, Bezpieczeństwo Wewnętrzne – zarządzanie w sytuacjach kryzysowych i Ochrona Praw Konsumentów.

Zupełną nowością jest kierunek menadżer sądowy, który jest świetnym przykładem potrzeb rynku pracy i szybkiej reakcji uczelni. Chodzi o zmiany ustroju sądów powszechnych, w których część kompetencji zastrzeżonych dla prezesów sądów przejdą na urzędników sądowych. CKP Uczelni Łazarskiego zacznie kształcić takie osoby jako jedna z pierwszych szkół w Polsce.

Zobacz również:
Najzabawniejsze magisterki i wpadki studentów
Uczelnia nie wydaje dokumentów. Studenci poszli na policję

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto