Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Odolany. W miejscu dawnych fabryk na Woli wyrasta ogromne osiedle. Miejsca na wolność - brak [ZDJĘCIA]

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Nowe Odolany. W miejscu dawnych fabryk na Woli wyrasta ogromne osiedle. Miejsca na wolność - brak [ZDJĘCIA]
Nowe Odolany. W miejscu dawnych fabryk na Woli wyrasta ogromne osiedle. Miejsca na wolność - brak [ZDJĘCIA] Przemysław Ziemichód, Łukasz Kowalski
Bliska Wola zmienia się na naszych oczach. Jeszcze kilka lat temu tereny na Odolanach były w znacznej części puste a niegdyś w tym miejscu mieściły się fabryki. Starsi mieszkańcy Warszawy pamiętają, jak o wycieczce w te strony mówiło się, że to "wypad za miasto". Jak dziś wyglądają okolice Dworca Zachodniego? Przygotowaliśmy zestawienie historycznych obrazów tej części miasta. Robi wrażenie.

W Polsce obowiązują przepisy prawa budowlanego i rozporządzenie ministra infrastruktury określające warunki budowy i usytuowania nowych inwestycji. Według nich należy zachować minimalną odległość od granicy działki - 4 m w przypadku występowania okien w elewacji, co daje osiem metrów odległości pomiędzy budynkami.

Na działkach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jest on przyjmowany w formie uchwały rady gminy i określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego) dla inwestorów pojawia się "okienko" do zaplanowania na takim terenie bardziej intensywnej inwestycji.

W związku z dynamicznym rozwojem Warszawy i wzrostem zainteresowania nieruchomościami na rynku pierwotnym w zasadzie na każdym metrze warszawskiej działki wyrastają bloki mieszkalne i inne budowle, a każdy metr oznacza ogromne zyski dla właściciela inwestycji.

Efekty takich działań dostrzegalne są m.in. na bliskiej Woli, gdzie na przestrzeni kilku lat wyrosło ogromne osiedle, a właściwie mała dzielnica usytuowana przy ul. Jana Kazimierza czy ul. Ordona. Jadąc ulicą Powstańców Śląskich dostrzegalne są ogromne, kilkunastopiętrowe bloki pomiędzy którymi jest zaledwie mała przerwa. To sprawia, że mieszkańcy dosłownie patrzą sobie w okna a wokół praktycznie nie ma zieleni czy przestrzennych stref rekreacyjnych.

Postęp prac i transformację tej części Warszawy doskonale widać na zestawieniu, który przygotowaliśmy posługując się zdjęciami z Google Earth.

Tak zmieniły się Odolany od 1945 roku:

via GIPHY

Co sądzicie o tak dynamicznym rozwoju miasta? Czy według Was nowe inwestycje powstają w sposób przemyślany i zorganizowany? Zachęcamy do dyskusji pod artykułem.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto