Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe pracownie w Młynie Wiedzy

UM Torunia
Od 9 października z oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można wybrać zajęcia w specjalistycznych pracowniach: biologicznej i fizycznej. W ciągu godziny zajęć na pracowni serce uczniów przepompuje ok. 300 litrów krwi, wykonanych zostanie ok. 1080 oddechów, a przez płuca przepłynie 416 litrów powietrza. A ilość przekazanej i przyswojonej wiedzy będzie spora.

Od 9 października z oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można wybrać zajęcia w specjalistycznych pracowniach: biologicznej i fizycznej. W ciągu godziny zajęć na pracowni serce uczniów przepompuje ok. 300 litrów krwi, wykonanych zostanie ok. 1080 oddechów, a przez płuca przepłynie 416 litrów powietrza. A ilość przekazanej i przyswojonej wiedzy będzie spora.

Pierwsze centrum nauki uruchomiło dwie pracownie, w których nacisk jest położony na pracę eksperymentalną uczniów, a zajęcia zostały skonstruowane w ten sposób, aby sprzyjały prowadzeniu przez uczestników procesu badawczego, od hipotezy, poprzez planowanie doświadczeń ją sprawdzających, po jej weryfikację doświadczalną i wnioski. – To właśnie w centrum nauki nauczyciele będą mogli zrealizować zajęcia laboratoryjne z uczniami. A nasz pomysł na pracownie i realizowane w nich warsztaty są zgodne z założeniami podstawy programowej – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Chcemy, aby nauczyciele przedmiotów przyrodniczych również zgłaszali swoje pomysły na zajęcia w naszych pracowniach. Te pomieszczenia i wyposażenie są przygotowane dla nich i ich uczniów – dodaje.

Przyszła ameba do pantofelka

Na drugim piętrze działa pracownia biologiczna. Centrum nauki uczestnikom zajęć laboratoryjnych proponuje praktyczne poznawanie biologii, procesów życiowych zachodzących w mikroorganizmach, roślinach i zwierzętach poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń. Pracownicy Młyna Wiedzy przygotowali trzy dwugodzinne warsztaty w pracowni: „Kosmos w kropli wody - przyszła ameba do pantofelka”, „Enzymatyczna ślina” i „Zjedz bakterie - jogurt pod mikroskopem”. Pierwsze z nich poświęcone są roli mikroorganizmów, zwierząt i roślin w środowisku wodnym. Na zajęciach „Enzymatyczna ślina” uczniowie będą mieli okazję określić optymalne warunki dla działania amylazy ślinowej i poznać jej właściwości. W ramach warsztatu „Zjedz bakterie” uczestnicy samodzielnie wykonają barwienie bakterii, a przygotowane przez nich preparaty pozwolą na obserwację drobnoustrojów pod mikroskopem.

Częstotliwość fal i opór…elektryczny

Na czwartym piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy działa pracownia fizyczna. W niej uczestnicy zajęć poszukają odpowiedzi na pytania obejmujące działy fizyki. Oprócz pytań, samodzielnie przeprowadzą eksperymenty fizyczne. Dla uczniów i nauczycieli centrum nauki przygotowało cztery eksperymenty: badanie ciepła właściwego różnych cieczy, badanie obrazów optycznych otrzymanych za pomocą różnych soczewek, badanie oporu elektrycznego oporników i żarówki oraz badanie częstotliwości fal dźwiękowych wytwarzanych przez różne przedmioty.

Koszt uruchomienia obu pracowni wyniósł ok. 342 tys. złotych.

Uruchomienie pracowni nie będzie kolidowało z warsztatami organizowanymi w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Sala warsztatowa została przeniesiona na pierwsze piętro.

Czwartki dla nauczycieli

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza nauczycieli do udziału w czwartkowych spotkaniach, podczas których mają oni możliwość zapoznania się z ofertą centrum nauki, w tym uruchomionych właśnie pracowni. Blisko dwugodzinne spotkania zaplanowano 23 i 30 października o godz. 15.30. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl/czwartki-dla-nauczycieli/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto