Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe twarze Rady Warszawy

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Znamy już skład Rady Warszawy na nadchodzącą kadencję. Nie obyło się bez niespodzianek. Jest kilka nowych twarzy, są też wielcy nieobecni.

Warszawiacy idąc w niedzielę do urn wyborczych rozdali karty w Radzie Warszawy. Aż 33 mandaty w nowej kadencji będzie mieć Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 17 osobową reprezentację, a Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie mieć 10 radnych.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

SLD postawiło w tych wyborach na głośne nazwiska, co jednak nie przełożyło się na rezultat lepszy niż przed czterema laty.

Z list Sojuszu do rady miejskiej trafili m.in. Krystian Legierski działacz środowisk LGBT, walczących o prawa gejów i lesbijek, a także Alicja Tysiąc, która stała się sławna po tym, jak wygrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka proces przeciwko Polsce.

W Radzie Warszawy SLD reprezentować będzie również Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Jerzym Szmajdzińskim oraz Waldemar Marszałek, były motorowodniak.

Nową twarzą w miejskiej radzie będzie też Marcin Rzońca, do tej pory wiceburmistrz Śródmieścia. Reelekcję udało się także wywalczyć Andrzejowi Golimontowi, jednemu z najbardziej charakterystycznych radnych lewicy ubiegłej kadencji.

Prawo i Sprawiedliwość

W reprezentacji PiS nie zabraknie dobrze znanych radnych z poprzedniej kadencji. Będzie Jarosław Krajewski, Maciej Maciejowski, Tomasz Zdzikot, czy do niedawna wiceprzewodnicząca rady miasta Olga Johann.

Nowymi twarzami będą np. Andrzej Melak, współzałożyciel Stowarzyszenia Katyń 2010, brat zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, który przewodził Komitetowi Katyńskiemu, a także Maciej Wąsik były wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wielkim nieobecnym w szeregach PiS będzie Marek Makuch, lider klubu w ubiegłej kadencji, który z jednym z wyższych wyników dostał się jednak do rady Woli.

Platforma Obywatelska

PO będzie mogła pochwalić się największą reprezentacją w miejskiej radzie. Nie zabraknie znanych nazwisk, m.in. przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, wiceprzewodniczącej Ligi Krajewskiej, czy Piotra Kalbarczyka, przewodniczącego komisji Sportu i Rekreacji.

Pojawią się też oczywiście nowe twarze. Swoją karierę samorządową w Radzie Warszawy kontynuować będzie dotychczasowy burmistrz dzielnicy Bielany Zbigniew Dubiel, oraz rzecznik urzędu dzielnicy Bemowo Krzysztof Zygrzak.

Dużą niespodzianką jest także obecność w miejskiej radzie Anny Nehrebeckiej-Byczewskiej, aktorki znanej m.in. z serialu "Złotopolscy".

Wielcy nieobecni

Największym nieobecnymi nadchodzącej kadencji będą z całą pewnością ubiegająca się o fotel prezydenta stolicy Katarzyna Munio oraz Bartosz Dominiak. Oboje startowali z listy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która nie przekroczyła wymaganego progu 5 procent.

Bartosz Dominiak, prowadzący bloga na portalu Moje Miasto Warszawa zapowiedział już jednak, że nie zamierza kończyć swojej działalności:

- Mimo przegranej w wyborach nie zamierzam – w przeciwieństwie do prezydent Warszawy i radnych Platformy Obywatelskiej – trzymać się z dala od polityki warszawskiej. Wprost przeciwnie. Chcę dalej zmieniać nasze miasto na lepsze. Jak? Jest wiele możliwości. Wkrótce o nich Państwa poinformuję - pisze Bartosz Dominiak, na blogu MM.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto