Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne technologie w dydaktyce to konieczność

Redakcja
Jak korzystać z internetu przygotowując materiały dydaktyczne? Jaką korzyść nauczycielom i uczniom przyniesie korzystanie z platformy e-learningowej? Czy dobrym pomysłem jest korzystanie z gier symulacyjnych podczas lekcji w szkole?

Odpowiedzi m.in. na te pytania usłyszało ok. 120 nauczycieli podczas konferencji "Wykorzystanie komputera w nauczaniu przedmiotów nieinformatycznych w szkołach ponadgimnazjalnych", która odbyła się 31 stycznia 2012 roku w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ.
Konferencję otworzył Prorektor ds. Nauczania WSIiZ, dr Wergiliusz Gołąbek. Tuż po nim głos zabrał Antoni Wydro, Wicekurator Oświaty w Rzeszowie. Obaj podkreślali, jak ważna jest tematyka konferencji.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat organizuje konferencje, szkolenia i warsztaty skierowane do dyrektorów szkół i nauczycieli. Z drugiej strony Uczelnia ta jest liderem rozwiązań informatycznych w Polsce, stąd zrodził się pomysł, by podzielić się ważnymi rozwiązaniami technologicznymi i metodycznymi, które będą szczególnie użyteczne w pracy z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych.
- Celem konferencji jest przekazanie nauczycielom tych narzędzi i rozwiązań, które będą mogli wykorzystać w nauczaniu różnego rodzaju przedmiotów, szczególnie tych nieinformatycznych. Stanowi inaugurację cyklu szkoleń specjalistycznych przygotowanych dla nauczycieli i dyrektorów. Wierzymy również, że stanie się okazją do wypracowania wspólnych działań skierowanych do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - wyjaśnia Joanna Dudek, Koordynator Konferencji.
- Korzystanie z nowoczesnych technologii podczas realizacji dydaktycznych to konieczność. Ale ta konieczność wynika z potrzeby. Dzisiejsze czasy są takie, że dostęp do nowoczesnych technologii informatycznych jest bardzo powszechny. Kwestia polega na tym, jak z tego mądrze korzystać, jak pokazać nauczycielom i uczniom możliwości kryją się w takich technologiach. A tego trzeba dokonać nie tylko poprzez danie narzędzi, komputerów itd., ale także poprzez dobry system przeszkolenia nauczycieli – wyjaśnia Piotr Ożarski, Koordynator Akademii Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Dodaje także, że komputer w procesie nauczania nie może zastąpić człowieka, ale musi umiejętnie z nim współpracować.
- To jest bardzo ważna konferencja. Tworzymy właśnie nowy model szkoły. Odeszliśmy bardzo wyraźnie od szkoły, która jest oparta tylko na nauczycielu, który przekazuje wiedzę. Wyraźnie kierujemy się w stronę nauczyciela, który steruje procesem kształcenia i wychowania. Stąd niezmiernie ważna jest technologia informacyjno-komunikacyjna, która odpowiednio wykorzystana przez nauczyciela przynosi pożądane rezultaty wśród uczniów – lepsze wykształcenie, lepsze wychowanie – mówi Antoni Wydro, Wicekurator Oświaty w Rzeszowie. Podkreśla, że kształcenie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest dziś koniecznością. Metody z wykorzystaniem nowoczesnych technologii nie mają zastąpić tradycyjnego kształcenia, ale je umiejętnie uzupełniać.
W trakcie konferencji wystąpili ze swoimi prezentacjami m.in.:• Zdzisław Nowakowski – Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu: „Certyfikat e-Nauczyciel"• Piotr Ożarski – Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie: „Nowe technologie w dydaktyce przedmiotowej – moda czy konieczność?"• Tomasz Bartczak – WSIiZ: „e-dziennik – pomoc dla nauczyciela i rodziców"• Wojciech Pitura – WSIiZ: „Gry symulacyjne w nauczaniu"• Janusz Korniak – WSIiZ: „Wykorzystanie Internetu w przygotowaniu materiałów dydaktycznych".• Piotr Betlej – WSIiZ: „Praca nauczyciela i ucznia z platformą e-learningową".
Konferencja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród dyrektorów Szkół i nauczycieli. - Dzisiejsza konferencja ma bardzo duże znaczenie dla nauczycieli, przede wszystkim dla pokonania wewnętrznych oporów wobec wejścia w erę cyfryzacji szkoły. Ta konferencja daje spory wgląd w to, jak bardzo można te nowe technologie wykorzystać w dydaktyce, jak wykorzystać to, w czym nasi uczniowie się świetnie obracają – cieszy się Dorota Sochacka, Wicedyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.
Jak podkreślają organizatorzy, konferencja ta jest dopiero początkiem serii spotkań przygotowanych dla nauczycieli i dyrektorów. Wedle planów powinny one stać się okazją do wypracowania wspólnych działań skierowanych do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto