Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny komputer to niewielki komputer - przyszłość leży w miniPC

Akcja specjalna HP
Postępująca miniaturyzacja komputerów jest widoczna nie tylko na przestrzeni ostatnich dekad - duże zmiany obserwujemy także w ciągu ostatnich kilku lat, a nawet miesięcy. Komputery stacjonarne do użytku domowego wciąż najlepiej sprzedają się w popularnym formacie ATX, a ostatnio częściej także w nieco mniejszym mATX. Co jednak zrobić, gdy chcemy zakupić wydajny komputer do użytku w firmie lub biurze? Co począć w sytuacji, kiedy ograniczeni jesteśmy skromnym metrażem wynajmowanego lokalu, a możliwości jego aranżacji są niewielkie? Z pomocą przychodzi format jeszcze mniejszy, a mianowicie komputery klasy mini PC - wprost stworzone do pracy biurowej.

Pomimo ogromnego postępu technologicznego, jaki ma miejsce w ostatnich latach, w biurach i urzędach wciąż często widzimy ogromne, niepraktyczne i zupełnie nieergonomiczne obudowy - "pudła", w których drzemią podzespoły komputerów stacjonarnych. Polacy nie są świadomi tego, że w sprzedaży dostępne są rozwiązania stworzone na potrzeby biznesu. Temat komputerów Mini PC postanowiliśmy Wam przybliżyć, zaczynając od zalety dość oczywistej: rozmiaru, a co za tym idzie: wszechstronności zastosowań.

Czytaj też: Bezpieczeństwo to podstawa dla komputera firmowego

W przestrzeni miejskiej, w której powierzchnia użytkowa przystępnych cenowo lokali usługowych jest relatywnie niewielka, umiejętna aranżacja pomieszczenia jest sprawą absolutnie kluczową. Wymiar typowej obudowy ATX komputera stacjonarnego wynosi ok. 50x40x20 centymetrów. Wyobraźcie sobie, że w Waszym biurze pracuje 10 osób i każda z nich potrzebuje takiego komputera. Ilość przestrzeni niezbędnej dla rozlokowania takich komputerów jest absurdalnie duża. Dla porównania, minikomputer HP 260 G1 cechuje się wymiarami.... 17,5x17,7x3,4 centymetra. Aby zobrazować kolosalną różnicę pomiędzy dwoma formatami komputerów, przygotowałem dla Was poniższe porównanie. Zerknijcie:

Czytaj też: MiniPC to miniwydatki - sposób na oszczędzanie energii w biurze

Jak widać, komputer o tak kompaktowym rozmiarze jak HP 260 G1 umieścić można nawet na biurku, bez obawy o to, że zabierze na nim sporo miejsca. Z powodzeniem można go umieścić także pod ladą w sklepie za pomocą HP Quick-release Bracket. Koszt takiego rozwiązania to zaledwie ok. 60 złotych. Możliwości montażu komputera mini PC sięgają jednak znacznie dalej poza przytoczone wyżej rozwiązania. W cenie ok. 130 złotych do niewielkiego komputera dokupić można również HP Dual VESA Sleeve, czyli kieszeń, która nie tylko zwiększa możliwości w zakresie montażu, ale także chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co daje nam tego rodzaju akcesorium?

Dzięki HP Desktop Mini Security/Dual VESA Sleeve komputer powiesimy na przykład na ścianie lub przypniemy w wygodny sposób pod blatem biurka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w biurze stworzyć niewielką szafę na wszystkie komputery mini PC, a poszczególne urządzenia umieścić w wysuwanych kieszeniach. Chcecie postawić na nowoczesność? Uchwyt VESA pozwoli Wam powiesić komputer... na ścianie! To nie koniec możliwości jakie daje owa kieszeń. Dzięki niej powiesicie minikomputer także z tyłu obudowy monitora. Czy jakikolwiek desktop to potrafi? Co istotne, kieszeń posiada dodatkowe miejsce na akcesoryjną blokadę HP Ultra-Slim Cable Lock, który w razie włamania zabezpieczy sprzęt przed kradzieżą.

Pomyślicie pewnie, że takie komputery są drogie, ale nic bardziej mylnego. Model firmy HP, który wymieniłem powyżej, to wydatek rzędu 959 złotych. W tej cenie otrzymujecie urządzenie z energooszczędnym procesorem Intel Celeron 2957U, 2 GB pamięci RAM i dyskiem o pojemności 500 GB. Za niewielką dopłatą kupicie wariant urządzenia z systemem Windows 10 i podzespołami o większej mocy obliczeniowej. HP 260 G1 w bazowej wersji nie jest może tytanem wydajności, ale w pracy biurowej, czy też sklepie sprawdzi się znakomicie. W sprzedaży są z resztą również nieco droższe, wydajniejsze rozwiązania - dostosowane do potrzeb architektów, czy też grafików komputerowych, wyposażone w procesory do Intel Core i7. Bez względu na to jaką działalność prowadzicie Wy lub Wasza firma, w sprzedaży znajdzie się minikomputer szyty na miarę Waszych potrzeb.

Czytaj też: [KONKURS] Mały wielki komputer – wejdź i wygraj!

Lista zalet płynących z wykorzystywania minikomputerów w biurach, sklepach i miejscach użyteczności publicznej jest długa, a kompaktowy rozmiar tych urządzeń i duże możliwości w zakresie wygodnego ich montażu, to dopiero pierwsze z pozytywów. Jak zapewne się domyślacie małe urządzenie, to także mały pobór prądu, a co za tym idzie: duże oszczędności! O tym jednak przeczytacie w kolejnym artykule o komputerach mini PC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto