Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny skaner wykryje raka

Marta Jurga
Foto: Bruno Fidrych, Polskapresse
Foto: Bruno Fidrych, Polskapresse
Od dziś pacjenci z Warszawy i Mazowsza będą mieli dostęp do supernowoczesnych badań pozwalających wykryć wiele groźnych chorób. W Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul.

Od dziś pacjenci z Warszawy i Mazowsza będą mieli dostęp do supernowoczesnych badań pozwalających wykryć wiele groźnych chorób.

W Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów rusza pierwszy w województwie mazowieckim ośrodek wyposażony w urządzenie PET-CT. Jest to specjalny skaner przypominający tomograf komputerowy, który pozwala na dokładne zbadanie ciała człowieka w zaledwie kilkanaście minut.

PET-CT pozwala lekarzom bardzo dokładnie obejrzeć organy wewnętrzne pacjenta, dzięki czemu mogą szybko wykryć we wczesnym stadium np. raka mózgu czy chorobę wieńcową. Jest też w stanie zdiagnozować na podstawie obrazu mózgu chorobę Alzheimera na rok przed pojawieniem się objawów, które pozwalają na rozpoznanie choroby innymi metodami.- Dzięki temu będziemy mogli nie tyle wyleczyć, co maksymalnie spowolnić proces demencji układu nerwowego poprzez podawanie odpowiednich leków - tłumaczy doc. Mirosław Dziuk z Zakładu Medycyny Nuklearnej Instytutu przy Szaserów, który pokieruje ośrodkiem.

Dzięki skanerowi będzie można też stwierdzić u chorych po zawale, w jakim stanie jest miesięń sercowy, czy trzeba go operować, czy wystarczy podanie leków.

- Badanie PET-CT jest najdokładniejszą dostępną metodą diagnostyki chorób - tłumaczy doc. Dziuk. - Jeśli lekarz ma wątpliwości, jakie leczenie zastosować, np. przy nietypowych bólach głowy, to dzięki tym badaniom może podjąć decyzję o najwłaściwszej terapii - podkreśla doc. Dziuk.

Na bezpłatne badanie PET--CT w ośrodku będą kierować lekarze specjaliści - według procedury określonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można ją poznać na stronie http://www.petct.pl/. Jest skomplikowana, bo badania tym urządzeniem są kosztowne. Warunek: pacjent musi być ubezpieczony. Pierwszeństwo będą mieli chorzy hospitalizowani w szpitalu przy Szaserów oraz ci, którzy - ze względu na stopień zaawansowania choroby - nie mogą już czekać. Z badań skorzystają więc przede wszystkim cierpiący na raka, zaburzenia neurologiczne i choroby serca.

Jerzy Serafin, rzecznik NFZ, tłumaczy, że Fundusz zarezerwował na ten rok 5 mln zł na refundację badań.

- Mamy nadzieję, że ta kwota wystarczy na początek działania ośrodka - wyjaśnia Serafin. - Nowe urządzenie zawsze budzi emocje, ale liczymy, że lekarze zachowają rozsądek w kierowaniu pacjentów na badanie - przyznaje Serafin. Dla pacjentów, którzy takiego skierowania nie dostaną, są jeszcze dwie możliwości: można postarać się o indywidualną zgodę wojewódzkiego konsultanta z danej dziedziny medycyny. Jeśli ją przyzna, badanie jest bezpłatne. Można też zapłacić, bo ośrodek świadczy usługi komercyjne. Tyle że badanie jest drogie: kosztuje 4,5 tys. zł.

Doc. Dziuk uspokaja, że na razie na badanie w ośrodku przy Szaserów pacjenci poczekają co najwyżej 14 dni. Nie wyklucza jednak, że gdy pracownia zacznie działać pełną parą, czas oczekiwania będzie dłuższy. Można się tego spodziewać, bo w już istniejących ośrodkach PET-CT w Gliwicach, Wrocławiu i Bydgoszczy na badanie czeka się średnio 16 tygodni.

Mazowieckie Centrum PET-CT powstaje na zasadach partnerstwa prywatno-publicznego. Dwa lata temu szpital przy Szaserów ogłosił konkurs na firmę, która zorganizuje taki ośrodek. Wygrała go firma Euromedic. Na działce wydzierżawionej od Instytutu postawiła budynek, w którym na własny koszt zainstalowała skaner. W zamian firma będzie pobierała część opłat za badania. Po kilkunastu latach budynek wraz ze znajdującym się w nim sprzętem przejdzie na własność Instytutu.

Co może skaner

Skaner PET-CT pozwala na szybkie, bezbolesne i bezpieczne badanie całego ciała. Przed badaniem pacjent dostaje radiofarmaceutyk, który wraz z krwią jest rozprowadzany po ciele. Komórki chore przetwarzają go inaczej niż zdrowe, dlatego PET-CT może bezbłędnie zlokalizować nieprawidłowości. Umożliwia diagnozę i określenie stopnia zaawansowania choroby.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto