MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy adres arcybiskupa

Karolina Kulaszewicz
Być może właśnie tu zamieszka metropolita gdański
Być może właśnie tu zamieszka metropolita gdański
Abp Sławoj Leszek Głódź myśli o przeprowadzce. Rezydencja biskupa może być na gdańskiej Oruni W gdańskim Kościele szykuje się kolejna zaskakująca zmiana. Ks.

Abp Sławoj Leszek Głódź myśli o przeprowadzce. Rezydencja biskupa może być na gdańskiej Oruni
W gdańskim Kościele szykuje się kolejna zaskakująca zmiana. Ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź myśli o przeprowadzce z Gdańska Oliwy (gdzie znajduje się siedziba biskupów) do dawnej dzielnicy Stare Szkoty - dzisiaj część Gdańska Oruni.

Od czasu objęcia rządów w archidiecezji gdańskiej arcybiskup mieszka przy ul. Cystersów, w pałacu biskupim, w dawnych apartamentach papieskich.

Jeżeli przeprowadzka metropolity dojdzie do skutku, ks. abp Głódź będzie pierwszym od czasu powstania diecezji gdańskiej (1925 rok) zwierzchnikiem gdańskiego Kościoła, który nie mieszka w Oliwie.

Na uwagę, że dopuści w ten sposób do precedensu, odpowiada krótko: - Siedziba jest tam, gdzie jest biskup.

Metropolita na razie nie chce zdradzać szczegółów planowanej przeprowadzki. - Nie stawiajmy wozu przed konie - komentuje.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że hierarcha miałby zamieszkać przy parafii św. Ignacego w Domu Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika, który dziś zajmują wikariusze z tej parafii. Tamtejszy proboszcz natomiast mieszka na plebanii.

- Nie wykluczam, że zmienię miejsce zamieszkania. Gdańska Orunia jest bardzo ładną dzielnicą. Można powiedzieć, że właśnie tam jest centrum miasta. W tym rejonie mieszka ponad sto tysięcy gdańszczan - mówi metropolita. - Jeżeli wyprowadzę się na Orunię, nikt nie będzie mógł mi zarzucić, że przenoszę się do rezydencyjnej dzielnicy - dodaje.

Zdaniem profesora Jerzego Sampa, historyka i autora wielu publikacji na temat historii Gdańska Oruni i sąsiednich dzielnic, przeprowadzka metropolity gdańskiego wpłynęłaby pozytywnie na wizerunek tej części miasta.

- Rezydencja arcybiskupa na terenie dawnych Starych Szkotów na pewno podniosłaby prestiż mieszkańców tej okolicy. Warto również pamiętać, że przed laty Orunia miała rezydencjalny charakter. Tam bowiem mieszkali gdańscy burmistrzowie - tłumaczy profesor Samp.

Co na to mieszkańcy dzielnicy Orunia?

- Muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczona. Gdańscy biskupi zawsze kojarzyli mi się z Oliwą i archikatedrą. Jeżeli jednak jest to prawda, to myślę, że będzie miało pozytywny wpływ na postrzeganie Oruni, o której nie zawsze mówi się dobrze - uważa pani Beata. - A poza tym nie każdy może się pochwalić, że za sąsiada ma arcybiskupa.

Stare Szkoty należały przed wiekami do biskupów włocławskich, którzy zarządzali pomorskim Kościołem. Osada, jako własność włocławskich duchownych, była wyłączona z gdańskiej jurysdykcji. Od XV wieku w jej okolicy licznie osiedlali się kupcy i rzemieślnicy. Wielu z nich przybyło ze Szkocji - czemu dzielnica zawdzięcza swoją nazwę.

Przez blisko dwa stulecia (w latach 1621-1807) na terenie osady Stare Szkoty funkcjonowało sławne na całą Polskę kolegium jezuickie. Uczęszczali do niego m.in. Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, i opat Jacek Rybiński.
Najcenniejszym zabytkiem Starych Szkotów jest barokowy kościół pod wezwaniem św. Ignacego. To jedyna świątynia w Gdańsku wybudowana w stylu barokowym. Kościół został spalony przez wojska szwedzkie w 1656 roku i odbudowany dopiero w połowie XVIII stulecia. Główną częścią jego bogatego wyposażenia jest właśnie piękny barokowy ołtarz.
W tej części Gdańska znajduje się również piękny park oruński z malowniczą aleją 40 lip, stawami, wodospadem oraz zabytkowym dworkiem z XIX stulecia.

Pierwsza taka przeprowadzka
prof. Andrzej Januszajtis, miłośnik i znawca historii Gdańska

Od początku powstania diecezji gdańskiej, czyli lat 1924-1925 (wcześniej pomorski Kościół zarządzany był przez biskupów kujawsko-włocławskich) wszyscy urzędujący w niej biskupi mieszkali w Gdańsku Oliwie.
Jeżeli rezydencja księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia zostałaby przeniesiona do dawnej dzielnicy Stare Szkoty, byłby to precedens, a tym samym zerwanie dotychczasowej tradycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto