Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy gmach Centrum Nanotechnologii w 2011 roku

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Politechnika Gdańska planuje w najbliższych latach zmienić swój teren w nowoczesny kampus. Jednym z jego elementów będzie nowy gmach Centrum Nanotechnologii, który powstanie za ponad 65 milionów złotych.

Pieniądze na realizację inwestycji pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i budżetu państwa. Umowa dotycząca budowy i wyposażenia obiektu zostanie podpisana w poniedziałek, 22 lutego.

Obiekt powstanie w pobliżu Wydziału Chemii. Prace remontowe rozpoczną się wiosną tego roku. Władze uczelni przewidują, że nowy budynek powstanie pod koniec przyszłego roku. W gmachu studiować będzie około 750. studentów, którzy do dyspozycji będą mieli najnowocześniejszy sprzęt, w tym wysoko specjalistyczny mikroskop tunelowy, który pozwala na prowadzenie wyjątkowo precyzyjnych badań, m.in. obserwacji i modyfikacji powierzchni ciał z rozdzielczością atomową. Na jego zakup politechnika wyda 3 mln złotych.

Gmach Centrum Nanotechnologii będzie miał cztery kondygnacje. Na najniższym, podziemnym piętrze znajdować się będzie 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktycznych, m.in. mikroskopii tunelowej, optoelektroniki, czy laboratorium biomateriałów. Aby dostać się do laboratoriów wysokiej czystości, trzeba będzie przejść przez specjalną śluzę adaptacyjną, przebrać się w fartuch i obuwie ochronne, aby nie zakłócić pomiarów i badań. Na parterze pojawi się centrum zarządzania informacją, czyli współczesny rodzaj czytelni i biblioteki oraz laboratorium wdrożeniowo-demonstracyjne. Na pierwszym piętrze znajdzie się aula oraz sześć sal dydaktycznych. Najwyższa kondygnacja została zarezerwowana na potrzeby kadry naukowej. Pojawią się tam gabinety doktorantów i wykładowców.  Obok budynku powstanie pierwszy na Politechnice Gdańskiej parking podziemny na sto miejsc postojowych.

- Od lat marzyłem o tym, aby student mógł na politechnice dotknąć absolutnie zaawansowanych narzędzi, służących w nowoczesnym przemyśle - mówi prof. Wojciech Sadowski, pomysłodawca powstania Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej. - Same książki to dzisiaj za mało, aby uczyć dyscyplin inżynierskich. W tym centrum będzie mnóstwo nowoczesnej aparatury służącej do badań materiałowych, dla wielu różnych politechnicznych profili kształcenia, związanych przede wszystkim z nanotechnologią i inżynierią materiałową - dodaje profesor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto