Polecamy

Likwidacja lub ograniczenie umów śmieciowych © Karolina Misztal
[2/12]

Likwidacja lub ograniczenie umów śmieciowych

Pod enigmatycznym hasłem poprawa kondycji ZUS kryje się zwiększenie wpływów z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne. A to oznacza wprowadzenie jako obowiązującego prawa oskładkowanie wszelkich umów, w tym przede wszystkim umów zlecenia, które obecnie oskładkowane są tylko do pewnego limitu przychodów.
A dlaczego likwidacja umów śmieciowych? Jeśli obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne objęte zostaną praktycznie wszystkie umowy, koszt zatrudniania pracownika czy zleceniobiorcy dla pracodawcy będzie praktycznie taki sam. Natomiast umowa o pracę wbrew pozorom – abstrahując od obciążeń finansowych – dla pracodawcy jest jeszcze bardziej korzystna niż dla pracownika. Zatrudniony na umowę o pracę podlega wszelkim rygorom kodeksu pracy także od strony obowiązków pracowniczych. A tych jest więcej i są sformułowane w kodeksie pracy bardziej rygorystycznie niż obowiązki zleceniobiorcy w kodeksie cywilnym, który jest fundamentem prawnym śmieciówek.

Jakie inne propozycje komisji kodyfikacyjnej budzące tak ogromne kontrowersje staną się prawem uchwalonym w nowym Sejmie PiS? Na pewno te dotyczące czasu pracy, w tym inne rozliczanie godzin nadliczbowych, a na osłodę – zrównanie dla wszystkich wymiaru urlopu do 26 dni w roku.

Rok 2018 miał wyznaczać rewolucję w polskim prawie pracy. Do rewolucji jednak nie doszło, dojdzie dopiero w 2020 roku, a może w ogóle – raz na zawsze upadnie pomysł zamrażania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe czy dłuższej pracy dla palaczy oraz anulowania niewykorzystanych urlopów czy gorszych dla pracownika zasad korzystania z urlopu na żądanie? Na razie rząd kieruje do Sejmu ustawy regulujące mniej ważne przepisy prawa pracy. Ale najwięcej kontrowersji w 2019 roku wzbudzą szykowane przez rząd zmiany w oZUSowaniu umów cywilnych, nad którymi prace trwają, ale nic nie wiadomo o szczegółowych rozwiązaniach. Na razie jest świetna wiadomość dla pracowników budżetówki: w końcu do Sejmu poszedł projekt ustawy usuwającej dodatki za staż pracy czy wysługę lat z wymiaru płacy minimalnej. Kliknij w galerię, aby dowiedzieć się więcej!

Najnowsze wiadomości

reklama