Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mural w Śródmieściu. Na Próżnej powstało malowidło nawiązujące do czasów przedwojennej Warszawy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
W Śródmieściu na tylnej ścianie kamienicy przy Próżnej powstał mural, który nawiązuje do czasów przedwojennej Warszawy. Przypomina o historii i losie mieszkającej tu niegdyś społeczności żydowskiej. Malowidło jest dziełem znanego artysty Tytusa Brzozowskiego i powstało w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Szczegóły poniżej.

Warszawa wzbogaciła się o kolejny mural. W Śródmieściu odsłonięto malowidło nawiązujące do czasów przedwojennej stolicy

Ulica Próżna jest autentycznym zakątkiem dawnej Warszawy. Mural, który dziś [9 paździenrnika - przyp. red.] prezentujemy, przypomina o wyrwie, jaką w tkance naszego miasta uczyniły druga wojna światowa i Holokaust. W ten symboliczny sposób przywracamy pamięć o dawnych mieszkańcach. (...) Mam nadzieję, że dzieło przypadnie do gustu okolicznym mieszkańcom, turystom i przechodniom - powiedział burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Mural powstał w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Pomysł jego namalowania zgłosił Bartłomiej Gołąbek. Do swojego projektu przekonał 555 mieszkańców. Ulica ta jest jedyną zachowaną ulicą po getcie warszawskim, dlatego też tematyka muralu powinna być związana z historią tej okolicy - podkreślił projektodawca.

Zobaczcie, jak prezentuje się nowy mural:

Nowy mural w Śródmieściu. Na Próżnej powstało malowidło nawi...

Mural przedstawia charakterystyczne budynki dawnej Warszawy. Jest tam Wielka Synagoga na Tłomackiem, słynny Pasaż Simonsa oraz charakterystyczne dla tej części Śródmieścia czynszowe kamienice. Został wykonany według projektu Tytusa Brzozowskiego - architekta i malarza związanego z Warszawą.

Główna myśl projektu to refleksja nad miastem, którego już nie ma. Nad wielopokoleniową tradycją, zwyczajami i ludźmi, którzy zniknęli razem ze swoją dzielnicą, trwale zmieniając charakter Warszawy. Dlatego harmonijna scena przedstawiająca warszawską Dzielnicę Północną zostaje przetworzona - miasto rozsypuje się na kawałki, imploduje i już tylko jako wspomnienie unosi ponad Warszawą - wyjaśnił Tytus Brzozowski.

Zobaczcie też:

W dolnej części projektu znajdziemy to, co z przetrwało do dziś: drzewa parku Krasińskich, wieżę kościoła św. Augustyna, symbolicznie stojącą po wojnie w morzu ruin, kościół z placu Grzybowskiego, Synagogę Nożyków, czy Grubą Kaśkę na Tłomackiem.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto