Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mural w Warszawie. Na Pradze odsłonięto dzieło Tytusa Brzozowskiego. Przedstawia proces produkcji polskiej wódki

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak wygląda mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego w Muzeum Polskiej Wódki
Tak wygląda mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego w Muzeum Polskiej Wódki Krzysztof Jedynak
W Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie odsłonięto najnowszy mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego. Artysta zobrazował tym razem proces produkcji wódki od rosnącego na polu żyta po fabrykę, w której przygotowany i oczyszczony wcześniej spirytus łączony jest z wodą. Szczegóły poniżej.

Warszawa muralami malowana. Odsłonięto nietypowe dzieło w niezwykłym muzeum

W poniedziałek, 27 listopada, w Muzeum Polskiej Wódki na warszawskiej Pradze odsłonięto kolejny mural Tytusa Brzozowskiego. Znany z zamiłowania do Warszawy malarz przestawia swoim dziełem proces produkcji polskiej wódki, zbierając w jeden surrealistyczny twór różne miejsca, elementy oraz symbole.

Projekt muralu przedstawia proces produkcji wódki. (...) W proces ten wpisane są miejsca charakterystyczne dla historii polskiej wódki: pole poprzecinane wstęgami złotego żyta, gorzelnia inspirowana tą w Podolu Wielkim, Zakład Rektyfikacji z Poznania czy wreszcie zabytkowy budynek Muzeum Polskiej Wódki, gdzie niegdyś produkowano wódkę. W tę opowieść wpisują się także ludzie. W tym przypadku to oni przecież od kilkuset lat tworzą historię trunku znad Wisły, dbają o jego jakość - powiedział Tytus Brzozowski.

Tak wygląda mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego w Muzeum Polskiej Wódki

Nowy mural w Warszawie. Na Pradze odsłonięto dzieło Tytusa B...

Autor wielokrotnie podkreślał, że tworzy prace, które mają służyć radości z odkrywania Warszawy. Tym razem jego mural wpisuje się w szerszą perspektywę.

Celem Muzeum Polskiej Wódki jest edukacja i wzmacnianie świadomości na temat Polskiej Wódki, jako chronionego oznaczenia geograficznego, wśród Polaków i gości zagranicznych. Tu właśnie pokazujemy ponad 500-letnią historię i tradycję polskiej wódki, jako nieodłącznego elementu naszej kultury oraz obyczajów - podkreślił Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, twórca idei Muzeum.

Prace Brzozowskiego to kolorowy kolaż historycznych elementów, miejsc czy budowli z zaskakującymi motywami prosto z wyobraźni autora
Tak wygląda mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego w Muzeum Polskiej WódkiKrzysztof Jedynak

Serce polskiej wódki

Muzeum Polskiej Wódki mieści się w zrewitalizowanym, zabytkowym budynku Rektyfikacji Warszawskiej na terenie Centrum Praskiego Koneser. Kompleks wzniesiono w latach 90. XIX wieku. Przez całe ubiegłe stulecie w neogotyckich zabudowaniach działała wytwórnia wódek. To tutaj rozlewano m.in. flagowe marki polskich wódek: Luksusową i Wyborową.

Jak udowadniamy już od ponad 5 lat, Muzeum Polskiej Wódki to nie jest typowe muzeum, to jeden budynek i wiele możliwości. Mural doskonale wpisał się w jego wystawę, która w interaktywny, ciekawy i przystępny sposób przekazuje wiedzę na temat historii trunku i procesu jego produkcji. Historii, która jak sam mural jest kolorowa, pełna życia i ciekawych, wartych poznania detali - powiedziała Agnieszka Rynecka, dyrektor zarządzająca Muzeum.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto