Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Pawilon Emilia. Pięć firm chce wybudować budynek przy PKiN. Podpisanie umowy w połowie przyszłego roku, otwarcie dopiero w 2023

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Pięć firm zgłosiło się w przetargu na wybudowanie i poprowadzenie Nowego Pawilonu Emilia. Jak poinformował stołeczny ratusz, harmonogram prac przewiduje podpisanie umowy z partnerem prywatnym w drugim kwartale 2021 roku. Z kolei oddanie do użytku pawilonu miałoby nastąpić w połowie 2023 roku. Szczegóły poniżej.

Pięć firm chce wybudować i poprowadzić Nowy Pawilon Emilia

Na początku kwietnia br. Warszawa ogłosiła postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nowy Pawilon Emilia. Z powodu pandemii termin składania ofert został wydłużony do 17 sierpnia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w negocjacjach z miastem złożyło w sumie pięć firm - poinformował stołeczny ratusz.

Firmy, które chcą wybudować kultowy budynek, to:

  • Warbud PPP 1 (Warszawa)
  • Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2 (Warszawa)
  • Budimex C (Warszawa)
  • ''Fort Traugutta'' (Warszawa)
  • NDI Projekt 102 (Sopot)

- Nowy Pawilon Emilia, który powstanie w samym centrum miasta, będzie miejscem, które integruje i angażuje. Trudno sobie wyobrazić w Warszawie bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a planowana w budynku oranżeria i sąsiedztwo parku Świętokrzyskiego dodatkowo zwiększą atrakcyjność tego miejsca - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

I dodał: Finansowanie w formule PPP to dodatkowa szansa na rozwój samorządu. Realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partner prywatny sfinansuje i zbuduje obiekt, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji.

Zobaczcie też:

Warsaw Hub połączył się z metrem. "Kosmiczny" tunel z pasaże...

Etapy postępowania na budowę Nowej Emilii

Postępowanie na wybór partnera prywatnego składa się z kilku etapów, a prowadzi je, w imieniu Warszawy, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Pierwszym z rozpoczętych już etapów jest prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczna i technologiczna, ekonomiczna i prawna. W toku negocjacji, które rozpoczną się z początkiem września br., zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Kolejno partnerzy zostaną wezwani do złożenia ofert, a miasto wybierze najkorzystniejszą z nich.

Zobaczcie też:

Szpital Południowy na ostatniej prostej. Koniec prac jesieni...

Miał stanąć w 2020 roku

W pawilonie Emilia znajdowało się dawniej Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Budynek stał jednak pośród wysokościowców, więc z czasem wartość działki drastycznie wzrosła. Ziemię sprzedano, jednak miasto uzgodniło, że pawilon zostanie rozebrany i ustawiony w okolicach parku Świętokrzyskiego. Rozbiórka trwała w ostatnich miesiącach 2016 roku, a pawilon został przeniesiony w częściach do magazynu.

Tak wyglądała rozbiórka pawilonu Emilia:

Trwa rozbiórka pawilonu Emilia. Na jego miejscu wyrośnie drapacz chmur [ZDJĘCIA]

Trwa rozbiórka pawilonu Emilia. Na jego miejscu wyrośnie dra...

Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków, w ubiegłym roku mówił, że ''przewidywany termin zakończenia projektu budowlanego to II kwartał 2019 roku''. To daje szanse na to, że w 2019 r. rozpoczną się prace budowlane, a w 2020 r. obiekt już będzie stał - przekazał.

Inwestycja złapała jednak 3-letnie opóźnienie. Harmonogram prac przewiduje po zakończeniu postępowania podpisanie z partnerem prywatnym umowy w drugim kwartale 2021 roku, z kolei oddanie do użytku Nowego Pawilonu Emilia zaplanowano w połowie 2023 roku.

Jak będzie wyglądał Nowy Pawilon Emilia? Co znajdzie się w środku?

Miasto planuje przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Pierwotnie pawilon Emilia był zlokalizowany u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Nowy budynek powstanie przy parku Świętokrzyskim, nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki.

- Obiekt zostanie zaadaptowany zgodnie z obowiązującym planem miejscowym i będzie pełnił funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W budynku planowane jest również stworzenie miejskiej oranżerii z przestrzenią usługową, np. gastronomiczną - przekazali urzędnicy.

Wizualizacje Nowego Pawilonu Emilia znajdziecie w galerii:

Nowy Pawilon Emilia. Pięć firm chce wybudować budynek przy P...

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto