Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł na Plac Defilad. Pawilony pod Pałacem Kultury. Ambitny projekt młodego architekta [WIZUALIZACJE]

Tomasz Sznela
Nowy pomysł na Plac Defilad. Pawilony pod Pałacem Kultury. Ambitny projekt młodego architekta [WIZUALIZACJE]
Nowy pomysł na Plac Defilad. Pawilony pod Pałacem Kultury. Ambitny projekt młodego architekta [WIZUALIZACJE] Kacper Ziółkowski
Kacper Ziółkowski to młody absolwent architektury na Politechnice Śląskiej. Tematem jego pracy magisterskiej był bardzo nietuzinkowy pomysł na zabudowę Placu Defilad w Warszawie. - Plac powinien być otwartą przestrzenią - przekonuje. Zobaczcie, jak wygląda jego projekt.

Kacper Ziółkowski, który jest autorem projektu, niedawno obronił pracę magisterską z architektury na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Tematem był ambitny projekt Apple Store w Warszawie na terenach przyległych do Pałacu Kultury i Nauki, będący w związku z zachodzącymi tam przekształceniami. - Projekt zakłada oprócz części typowo komercyjnych przeznaczonych firmie Apple, obszerne i zróżnicowane części publiczne, uwzględniające obfite ilości elementów zieleni, co idzie w parze z innowacyjną filozofią firmy Apple w kreowaniu ich flagowych obiektów na całym świecie - przekonuje autor projektu.

Zobacz też: Central Park w Warszawie? Niezwykła koncepcja zagospodarowania centrum miasta [WIZUALIZACJE]

Dlaczego wybrał akurat projekt Apple Store? - Pomysł na temat pracy pojawił się dosyć naturalnie - wyjaśnia. - Jestem dużym fanem urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka, a ze względu na specyficzną, prospołeczną ideologię firmy, ich "rozmach" w kształtowaniu Apple Stores na całym świecie, a szczególnie na nową filozofię kreowania Apple Store jako miejsc spotkań, idealnie nadawał się na ten cel. Firmie Apple marzy się by ktoś w przyszłości mówił "Hej, spotkajmy się w Apple!" - tłumaczy.

Jak podkreśla, Plac Defilad to obecnie pusty plac parkingowy, pomimo faktu, że - jak mówi - to jedno z ważniejszych miejsc w mieście, a nawet kraju. - Pałac Kultury i Nauki można lubić lub nie, ale jest pewnym symbolem, więc za tak zaniedbaną przestrzeń powinniśmy się wstydzić. Natomiast na duży plus oceniam zachodzące tam zmiany. Projekty MSN oraz TR są estetyczne i ciekawe, będą pełnić ważne funkcje i dobrze, że znajdują się w takim miejscu - ocenia. - Plac Centralny definitywnie potrzebuje projektu. Ostatni konkurs na tą przestrzeń dał sporo do myślenia oraz pokazał że "plac" nie musi być wybrukowaną, pustą przestrzenią, żeby zachować swoją definicję. Uważam jednak, że powinien powstać, tak jak jest zaplanowane w miejscowym planie, jako otwarta przestrzeń, aniżeli kompletnie ją zabudować - dodaje.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto