Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy widok z okna dla J. Kaczyńskiego w Budżecie Obywatelskim. Na ul. Mickiewicza może powstać uliczna galeria ze zdjęciami z protestów

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. Piotr Smoliński / archiwum Polska Press
W Budżecie Obywatelskim na rok 2022 pojawił się projekt "Galeria uliczna: WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, SOLIDARNOŚĆ", który zakłada zmianę krajobrazu przed domem prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Na ul. Mickiewicza miałaby powstać instalacja przedstawiająca wolnościowe hasła i kolaże zdjęć z antyrządowych protestów. Koszt projektu wyceniono na 20 tys. zł. Zanim pomysł zostanie dopuszczony do głosowania, jego zasadność ocenią stołeczni urzędnicy. Szczegóły w artykule poniżej.

Galeria uliczna przed domem Jarosława Kaczyńskiego?

W przyszłym roku przed domem Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie może powstać uliczna galeria przedstawiająca wolnościowe hasła i kolaże zdjęć z antyrządowych manifestacji. Wszystko za sprawą projektu do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022, który zakłada utworzenie takiej instalacji.

Galeria miałaby składać się z 5 plansz o wymiarach 1,5m x 1m. Na pierwszej z nich widniałby biały napis "WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, SOLIDARNOŚĆ" na czarnym tle. Kolejne trzy plansze to kolaże zdjęć z różnego rodzaju demonstracji antyrządowych. - Kolaże ze zdjęć z demonstracji, wydarzeń i akcji w duchu wolnościowym i równościowym, antydyskryminacyjnym, solidarnościowym z osobami wykluczanymi, ofiarami politycznych represji, przemocy policyjnej, ofiarami w państwach autorytarnych. Zdjęcia będą pochodzić od ulicznych fotografów, którzy zgodzą się je udostępnić oraz osób aktywistycznych z prywatnych zasobów. Nie będą dopuszczane zdjęcia z wydarzeń oraz ilustrujące hasła nacjonalistyczne, wykluczające, nienawistne itp. – są one teoretycznie zakazane w przestrzeni publicznej - czytamy w opisie projektu. Ostatnia, piąta plansza miałaby zawierać czerwony napis "WOLNY WYBÓR" na czarnym tle.

Jak sugeruje pomysłodawczyni, wystawa mogłaby być ustawiona na skraju ciągu pieszego, tak aby nie utrudniać osobom korzystającym z chodnika przemieszczania się. - Ponieważ dotarcie w to miejsca bywa ostatnio często utrudnione, plansze powinny by zawieszone na rurach teleskopowych (działają podobnie jak pałki teleskopowe), które mogłyby je w razie potrzeby podnosić na wysokość, która umożliwiałaby ich oglądanie z odległości co najmniej dwóch rzędów radiowozów policyjnych - dodaje Ada Wieczorkowska, autorka projektu. W uzasadnieniu realizacji projektu wskazano walory edukacyjne w zakresie praw człowieka.

Autorka projektu wyceniła inicjatywę na 20 tys. zł. Zanim pomysł zostanie dopuszczony do głosowania, jego zasadność ocenią stołeczni urzędnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto