Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zabytek w Warszawie. To mozaiki dawnej pijalni wód mineralnych z Uzdrowiska Konstancin

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Warszawa zyskała nowy zabytek! Chodzi o wystrój plastyczny wnętrza lokalu użytkowego dawnej pijalni wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin, zlokalizowanego w przyziemiu budynku mieszkalnego położonego przy ul. Puławskiej 51. Jak wskazuje prof. Jakub Lewicki - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, mozaikowe instalacje stanowią reprezentatywny przykład prac wnętrzarskich tego okresu, wpisując się w znamienny dla polskiej sztuki dekoracyjnej lat 50. I 60. XX w.

Nowy zabytek w Warszawie

Pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin przy ul. Puławskiej 51 powstała w latach 60. XX wieku. To wyjątkowe miejsce znane jest m.in. z pięknych kompozycji mozaikowych, które zdobią ściany tego budynku. Malowidła były podziwiane przez osoby, które pomieszczenie to odwiedzały w celach leczniczych, aby pić wodę mineralną w sercu Mokotowa. W tamtych czasach mozaiki były niezwykle popularne i dosyć często spotykane, później jednak odchodziło się od tej praktyki.

W środę prof. Jakub Lewicki poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego wystrój plastyczny wnętrza lokalu użytkowego dawnej pijalni wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin, zlokalizowanego w przyziemiu budynku mieszkalnego położonego przy ul. Puławskiej 51 w Warszawie, według poniższego spisu:

  • Naścienna dekoracja mozaikowa na płn.-wsch. ścianie lokalu; płytki ceramiczne szkliwione, otoczaki, polichromia, płynne lastriko; lata 60. XX.;
  • Mozaika ceramiczna stanowiąca okładzinę słupa konstrukcyjnego; płytki ceramiczne szkliwione; lata 60. XX.

Nowy zabytek w Warszawie. To mozaiki dawnej pijalni wód mine...

Naścienna dekoracja plastyczna zajmuje północną i część wschodniej ściany z charakterystycznie zaokrąglonym narożem na ich styku, co nadaje jej panoramiczny charakter. Mozaika ma postać wielkoformatowej abstrakcyjno-pejzażowej kompozycji. Kompozycja stanowi kompilację płaszczyzn oraz kształtów o ziarnistej (otoczaki, płukane lastriko) i gładkiej fakturze (szkliwione płytki ceramiczne, biała polichromia podkreślająca kontury form ceramicznych i strukturalnych). W kolorystyce ściany dominują beże, żółcienie i brunatne brązy, akcentowane tesserami o barwie zielonej i błękitnej. W partiach ułożonych z otoczaków wykorzystana została ich naturalna barwa, jednak miejscowo widoczne są też ślady malatury. Na oryginalne wyposażenie lokalu składa się także ceramiczna okładzina słupa konstrukcyjnego, zlokalizowanego obecnie wewnątrz pomieszczenia przy witrynie, po zachodniej stronie pomieszczenia.

Jak wskazuje konserwator, artyści tworzący charakterystyczne dla realizacji wnętrzarskich lat 50. i 60. XX w. wielkoformatowe dekoracje plastyczne, skupiali się na zagadnieniach formy i koloru. Dzieła te cechowały się różnorodnymi technikami rzeźbiarskimi, mozaikowymi i malarskimi oraz architektonicznymi, często łączonymi w obrębie jednej pracy (podobnie jak w tym wypadku). Przedmiotowe mozaikowe instalacje stanowią reprezentatywny przykład prac wnętrzarskich tego okresu, wpisując się w znamienny dla polskiej sztuki dekoracyjnej lat 50. I 60. XX w. trend dekoracji mozaikowej i mozaikowo-f.akturalnej. Dekoracja ta posiada również wartości historyczne, związane z Uzdrowiskiem Konstancin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto