Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Numer alarmowy 112. Nie blokuj go bez potrzeby

Redakcja
Numer alarmowy 112. Nie blokuj go bez potrzeby
Numer alarmowy 112. Nie blokuj go bez potrzeby fot. Polskapresse
Numer alarmowy 112. Nie blokuj go bez potrzeby - to przesłanie akcji informacyjnej z okazji przypadającego co roku 11 lutego (11.2) Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

Numer alarmowy 112. Nie blokuj go bez potrzeby

W tym roku obchody organizowane są pod hasłem uświadamiania mieszkańcom, że numer służy wyłącznie do ratowania życia i zdrowia. Akcja ta ma na celu zmniejszenie liczby zgłoszeń bezzasadnych, która według danych organizacji EENA (European Emergency Number Association) w całej Unii Europejskiej jest bardzo wysoka i wynosi ponad 50 proc. Znajomość numeru 112 jest w Polsce, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, duża, ale nadal jest on zbyt często wybierany niezgodnie z przeznaczeniem.

Czytaj także: Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Akcja ma na celu uświadomienie jak największej liczbie warszawiaków, że blokowanie tego numeru uniemożliwia szybkie dodzwonienie się komuś, kto naprawdę potrzebuje pomocy. Spoty informujące o numerze 112 jako tym, dzięki któremu wzywa się pomocy pogotowia ratunkowego, straży pożarnej czy policji, będą emitowane w komunikacji miejskiej przez dwa tygodnie. - Warszawskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest pierwsze i jedyne w kraju zorganizowane i prowadzone przez samorząd - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Dobowo przyjmuje ponad 3 tys. zgłoszeń.

Stołeczne Centrum Powiadamiania Ratunkowego powstało z inicjatywy m.st. Warszawy i jest zlokalizowane w Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej 43/45. Do centrum kierowanych jest ponad 3 tys. połączeń na dobę, z czego około 75 proc. stanowią połączenia bezzasadne. Są to w większości pomyłki, zabawy dzieci telefonami, zapytania, które powinny być kierowane na inną infolinię i przypadkowe uruchomienia telefonów. Połączenia te zajmują czas operatorów i blokują linię, która staje się niedostępna w sytuacji realnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby potrzebującej pomocy.

Od listopada 2013 r. centrum przejęło wszystkie połączenia wykonywane na numer 112, które do tego czasu były odbierane w policji. Obsługuje obszar miasta stołecznego Warszawy, pozostałą część województwa mazowieckiego obsługuje centrum w Radomiu. W ośrodku w Warszawie zatrudnionych jest obecnie 39 operatorów, którzy odbierają telefony w trybie zmianowym przez całą dobę. Wdrażanie numeru 112 rozpoczęło się w 1991 r., a od 2008 r. jest to numer ratunkowy obowiązujący na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto