Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Numizmatyczne reminiscencje w medalierstwie polskim

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na nową wystawę "Numizmatyczne reminiscencje w medalierstwie polskim", która rejestruje wycinek medalierstwa polskiego poświęconego tuzom numizmatyki, historii pieniądza polskiego oraz drobnym, tym niemniej ważnym wydarzeniom w skali regionalnej.

Ratusz Staromiejski, Mała Galeria II p.Wystawa czynna: od 18 kwietnia do 29 wrześniaKurator: Adam Musiałowski 
W 1816 r. St. Kostka Potocki w swojej rozprawie o medalach Wstęp, czyli rozprawa o medalach mianowicie narodowych w względzie ich użyteczności i sztuki ... czytamy: „Dzisiejsze [medale] zupełnie odosobnione od monety bieg mające, są pomnikami, sławie osób, czynów i zdarzeń publicznych lub prywatnych jedynie poświęconemi".
Nigdy jednak numizmatyka z medalierstwem się nie rozstała. To medalierzy byli i są projektantami monet, to oni też wiele swoich prac poświęcili wybitnym badaczom, zasłużonym kolekcjonerom i propagatorom tej specjalności historycznej. W wielu też gabinetach numizmaty sąsiadują z medalami.
Każdy temat wystawienniczy można realizować i komponować na wiele sposobów tematycznych. Tak też bywa i przy „projekcji" medali. Dotychczasowe koncentrowały się na autorsko-biograficznych, czy też na wydarzeniach związanych z luminarzami nauki i sztuki, bądź wplatane były w ogólny kontekst wystawy.
Niniejsza wystawa, ograniczona do zbiorów trzech muzeów – Okręgowych: w Toruniu i Bydgoszczy oraz Narodowego w Poznaniu – rejestruje wycinek medalierstwa polskiego poświęconego tuzom numizmatyki, historii pieniądza polskiego oraz drobnym, tym niemniej ważnym wydarzeniom w skali regionalnej.
Spośród medali prezentowanych na wystawie warto zwrócić uwagę na zespół medali wykonanych dla upamiętnienia tych dawnych i współczesnych przedstawicieli numizmatyki, których prace i dorobek na długie lata pozostaną podstawą i zachętą do dalszych badań. Bardzo ciekawym cyklem są prace wybitnego medaliera Witolda Korskiego z serii królewskiej przedstawiające historię polskiej monety na tle wydarzeń, związanych z panowaniem poszczególnych władców. Autor, z wykształcenia architekt, jest równocześnie artystą-medalierem i zamiłowanym numizmatykiem. Głęboko przemyślana koncepcja, nad wyraz trafny dobór przedstawionych na medalach wyobrażeń, posługiwanie się właściwą danej epoce symboliką, a zarazem pomysłowość i swoboda w manipulowaniu materiałem ikonograficznym, podporządkowanym zawsze artystycznemu zamysłowi, stanowią o walorach tej serii.
Adam Musiałowski 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto