Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Ponadgimnazjalnych TEMPUS [zdjecia]

tempus1
tempus1
W czwartek, 1 marca obchodzono rocznicę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody tego święta miały miejsce również w Szkołach Ponadgimnazjalnych TEMPUS w Inowrocławiu.

Choć jest to święto państwowe, nie jest to jednak dzień wolny od pracy i zajęć dydaktycznych. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" ustanowiony został na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3. lutego 2011 roku i ma na celu oddanie hołdu i pamięci żołnierzom, którzy swoją postawą i ofiarną służbą na rzecz Ojczyzny podjęli walkę w imię obrony wartości Niepodległości Polski. Jest to zatem święto honorujące zasługi żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w szkole TEMPUS – w tygodniu poprzedzającym święto– wszyscy uczniowie wysłuchali podczas lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze wiadomości na temat dokonań „Żołnierzy Wyklętych" i okoliczności ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się również z materiałami zawartymi na specjalnie przygotowanej na tę okoliczność gazetce patriotycznej, znajdującej się na korytarzu szkolnym. Gazetkę tematyczną przygotowały uczennice klasy III technikum fryzjerskiego – Daria Wiśniewska. Patrycja Szukalska i Honorata Zieja pod kierunkiem swojego nauczyciela historii.
Ukoronowaniem Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" były okolicznościowe zajęcia dydaktyczne przeprowadzone w szkole przez edukatora Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy – mgr. Grzegorza Kacprzaka. Tematem zajęć były historie żołnierzy z wyrokiem – polskie podziemie niepodległościowe po 1945 roku. Edukator IPN niezwykle wnikliwie i ciekawie przedstawił obecnym na spotkaniu uczniom i nauczycielom zasługi bohaterów dzisiejszego święta i wyjaśnił, dlaczego o Ich dokonaniach należy pamiętać. Za sprawą różnych metod nauczania i wykorzystanych pomocy dydaktycznych, opartych na solidnym materiale źródłowym, uczniowie chętnie podjęli się twórczej pracy intelektualnej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas maturalnych – IV b technikum informatycznego i III liceum ogólnokształcącego. Kamil Boda – uczeń klasy IVb TI przedstawił autorską prezentację multimedialną na temat Żołnierzy Wyklętych, a Michał Dudek z klasy III LO przedstawił referat, w którym nakreślił koleżankom i kolegom okoliczności ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", co miało na celu wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć. Podczas warsztatów wyświetlona została okolicznościowa prezentacja multimedialna edukatora IPN, którą obejrzeli również uczniowie wszystkich klas liceum ogólnokształcącego.
Inicjatorami szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w Szkołach Ponadgimnazjalnych TEMPUS w Inowrocławiu byli nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie. Była to druga wizyta edukatora OBEP IPN w Bydgoszczy w murach szkoły TEMPUS w roku szkolnym 2011/2012. Cieszy nas fakt, że współpraca szkoły z bydgoską delegaturą IPN układa się bardzo dobrze. Dzięki temu, nasi uczniowie mają możliwość poszerzenia i ugruntowania swojej dotychczasowej wiedzy historycznej oraz rozbudzania i pielęgnowania postaw patriotycznych – przyznali nauczyciele. Szkoła podejmuje szereg inicjatyw propagujących wiedzę historyczną, zwłaszcza z historii najnowszej Polski. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto