Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy masowo kupują mieszkania w Warszawie. W zeszłym roku najwięcej kupujących było z Ukrainy

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
naszemiasto.pl/archiwum
Obcokrajowcy kupują mieszkania w Warszawie. Najwięcej Ukraińcy, ale tuż potem Niemcy. Z każdym rokiem rośnie liczba "M" sprzedawanych cudzoziemcom. Zeszły rok był jednak wyjątkowy. W polską gorączkę mieszkaniową włączyli się bowiem także obcokrajowcy.

„Boom” na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Gorączka złota, która sprawia że kieszenie deweloperów są pełne, przyciąga także obcokrajowców. W zeszłym roku na terenie całej Polski osoby zza granicy kupiły aż 7043 mieszkań. To ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej.

Największą popularnością – co raczej nie zaskakuje – cieszy się Warszawa. Z danych MSWiA wynika, że w 2018 roku obcokrajowcy kupili tu prawie dwa tysiące mieszkań (dokładnie 1984), a do tego aż 967 lokali użytkowych. Co ciekawe jedną nieruchomość w Warszawie (pow. 0,1 ha) zakupił - za przyzwoleniem RP - rząd Indonezji.

W sumie w ręce osób zza granicy trafiły nieruchomości o łącznej powierzchni 233 tys. mkw., czyli wielkość równa dwóm ustawionym obok siebie Pałacom Kultury.

Eksperci podkreślają, że liczba mieszkań kupionych przez obcokrajowców może być znacznie wyższa. MSWiA podaje jedynie transakcje z prawem własności, a pod uwagę powinno brać również prawo spółdzielcze (między nimi występują nieznaczne różnice).

W praktyce kupionych przez cudzoziemców mieszkań może więc być co najmniej dwa razy więcej niż sugerują oficjalne statystyki – tłumaczy Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

- Nabywcy ze Wschodu kupują często właśnie spółdzielcze prawa do mieszkań. Powód jest trywialny - mieszkania spółdzielcze często są w blokach z tzw. wielkiej płyty. Są to lokale o wyraźnie niższej cenie (przeważnie 15-25%) niż średnia rynkowa – dodaje. Przekłada się to również na pieniądze. Jeśli transakcja dotyczyłaby prawa własności zgodę musi wyrazić MSW, a obcokrajowiec poniesie dodatkowe koszty – 1570 złotych oraz będzie musiał poczekać kilka miesięcy na wydanie decyzji. W przypadku mieszkań spółdzielczych transakcję można zawrzeć w ciągu jednego dnia, u notariusza.

Poza Warszawą, najwięcej mieszkań cudzoziemcy kupują w Krakowie (936) oraz Wrocławiu (717). Co ciekawe zupełnie nie interesują ich kurorty. W zeszłym roku w Świnoujściu obcokrajowcy nie kupili żadnego mieszkania, w Zakopanem jedynie pięć.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto