Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obecność w pracy mimo choroby – znak naszych czasów?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Ze względu na trudną sytuację na rynku pracy, wiele osób poświęca bardzo dużo, aby zachować stanowisko. Takie zachowania przynoszą jednak najczęściej więcej szkody niż pożytku.

Obecnie w naszym kraju panuje dosyć duże bezrobocie. Jeśli dostaniemy już odpowiadającą nam pracę, to staramy się za wszelką cenę ją zachować. Zostajemy po godzinach, staramy się, aby wszyscy współpracownicy nas lubili, a szef patrzył na nas łaskawym okiem. Zdarza się jednak, że za zachowanie stanowiska płacimy jeszcze większą cenę – poświęcamy własne zdrowie.

Prezenteizm – co to jest?

Kaszlesz, masz gorączkę i katar, a mimo wszystko wykonujesz swoje obowiązki zawodowe? Być może cierpisz na prezenteizm. Polega to na przychodzeniu do pracy pomimo złego stanu zdrowia. Pracownicy nie biorą zwolnienia lekarskiego, ale wolą pojawić się w biurze czy innym miejscu zatrudnienia.

Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele. Na pierwsze miejsce wysuwa się zagrożenie utratą pracy. Jeśli nie mamy jeszcze ugruntowanej pozycji w firmie, to boimy się, że przy zwolnieniach to właśnie my otrzymamy wypowiedzenie. Czasem zależy nam na awansie. Chcemy przypodobać się przełożonym, pokazać w ten sposób, jak bardzo zależy nam na pracy. Zdarza się, że pracujemy nad jakimś ważnym projektem, dzieje się coś ważnego w firmie, chcielibyśmy uczestniczyć w tym do końca i postanawiamy nie przejmować się zupełnie chorobą.

Skutki prezenteizmu

Takie podejście do pracy przynosi zazwyczaj bardzo przykre konsekwencje. Przede wszystkim pogarsza się jeszcze bardziej nasz stan zdrowia. Narażamy się w ten sposób na różne powikłania. To jednak nie wszystko. Jeśli przychodzimy chorzy do pracy, to roznosimy szkodliwe bakterie i wirusy wśród innych pracowników. Możemy zarazić innych chorobą i przez to rzeczywiście zaszkodzić interesom firmy. Weźmy również pod uwagę to, że w początkowych stadiach dużo łatwiej jest pokonać chorobę. Idąc na zwolnienie, szybciej wracamy do zdrowia, przez co możemy wcześniej pojawić się w pracy w pełni sił. Jeżeli zaś mamy nadzieję, że przejdzie nam samo, bez „wyleżenia”, to wówczas często pojawiają się komplikacje, nasz stan się pogarsza, a zwolnienie, na które będziemy musieli się udać, będzie znacznie dłużej trwało.

Przychodzenie do pracy w złej formie sprawia, że nie jesteśmy w pełni efektywni. Wykonujemy co prawda swoją pracę, ale znacznie wolniej i gorzej. Ponadto jesteśmy bardziej skłonni do popełniania błędów. Czasem mogą być one bardzo przykre w skutkach. Prezenteizm może być pierwszym krokiem do pracoholizmu. Istnieje ryzyko, że przez obecność w pracy przez cały czas doprowadzimy do wypalenia zawodowego. Nawet jeśli uda nam się wykonać swoje zadania podczas choroby, to może to później odbić się na naszym podejściu do pracy.

Czy można poradzić sobie z prezenteizmem?

Prezenteizm to problem, z którym oczywiście możemy sobie poradzić. Jeśli chcemy stawić temu czoła, to warto wcześniej ustalić sobie priorytety. Co tak naprawdę jest dla mnie najważniejsze, a co powinno być na szczycie mojej piramidy wartości? Należy również zastanowić się, czy praca w chorobie naprawdę przynosi mi korzyść. Być może okaże się, że osiągamy większe sukcesy nawet po dwudniowym pozostaniu w domu niż pracowaniu w trakcie choroby.

Rozsądne podejście pracownika to jednak nie wszystko. O zgubnych skutkach prezenteizmu muszą przekonać się również pracodawcy. Być może właściwa postawa pracowników pomoże im to zrozumieć. Wielu właścicieli firm zorientowało się, że jakość pracy zależy w bardzo dużej mierze od stanu zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlatego też udostępniono dla nich pakiety medyczne i sportowe. Ponadto pracownik może skorzystać ze szkoleń, które nauczą go, jak radzić sobie ze
stresem i innymi trudnościami w pracy.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto