Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obostrzenia w Warszawie. Jak na święta poruszać się po stolicy? Czego nie wolno robić?

red
Przemysław Świderski.
Obostrzenia w Warszawie na święta. Co można, a czego nie wolno? Rząd wprowadził zakazy w poszczególnych sektorach gospodarki. Sprawdzamy, jakie rzeczy są absolutnie zabronione. Warto o tym wiedzieć, bo przecież brak znajomości prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Szczegóły poniżej.

Obostrzenia w Warszawie. Czego nie wolno robić w czasie świąt?

Od soboty 27 marca obowiązują nowe obostrzenia w Warszawie, a także w całym kraju. Rząd wprowadził je z powodu rosnącej liczby chorych na Covid-19 oraz kończących się powoli miejsc respiratorowych w szpitalach. "Sytuacja jest poważna" usłyszeliśmy na konferencji prasowej.

Obostrzenia obowiązują od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia. Oznacza to, że dodatkowe rygory sanitarne obowiązują na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi oraz na tydzień po nich. W porównaniu do ubiegłorocznych obostrzeń, tym razem przepisy są łagodniejsze. Jednak poza oficjalnymi zmianami w prawie, rząd przygotował też listę zaleceń dla obywateli.

Nie przegapcie

Czego nie można robić w czasie świąt?

W czasie świątecznym - obostrzenia trwają do 9 kwietnia - zamknięte są galerie handlowe. Wyjątek dotyczy sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych znajdujących się w centrach handlowych. Zamknięte pozostają również duże (co najmniej 2 tys. mkw.) sklepy meblowe i budowlane. W tych mniejszych zapewnione muszą zostać rękawiczki jednorazowe lub środek do dezynfekcji rąk dla klientów.

W tym czasie zalecana jest praca zdalna. Rząd prosił również o unikanie podróży przez całą Polskę, a także o spędzanie świąt jedynie w najbliższym gronie (w gronie domowników).

W czasie świąt nie wszyscy będą mogli pójść na nabożeństwo do kościoła. W obiektach kultu religijnego może przebywać maksymalnie jedna osoba na 20 m2 przy zachowaniu półtora metra odległości.

Poza tym swoją działalność musiały zawiesić:

  • salony urody, kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu;
  • działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (bez udziału publiczności);
  • zamknięte są stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie;
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające;
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze i określone podróże służbowe);
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • kasyna.

Obostrzenia w Warszawie. Jakie zakazy wprowadził rząd?

Dodatkowe zmiany dotyczą szkół. Zajęcia w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, a także na uczelniach wyższych odbywa się zdalnie. Taki tryb nauczania obowiązuje od pewnego czasu. Najnowsze obostrzenia dotyczą także przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych. Także te roczniki przeszły na naukę zdalną. Wyjątek stanowią dzieci personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych. Dla nich przygotowano naukę w szkołach (zajęcia zdalne na terenie szkoły lub opiekę w świetlicy).

Kancelaria Premiera / mat. pras.

Przypominamy również, że od dłuższego czasu zamknięte są restauracje, puby i kawiarnie. Nie działają również dyskoteki i kluby nocne. Zakazano możliwość organizowana targów, konferencji i kongresów (z wyłączeniem wydarzeń on-line).

"W transporcie zbiorowym wprowadzono ograniczenia. Zajętych może być: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie mają obowiązek zakrywania nosa i ust" - przypomina stołeczny ratusz.

W zgromadzeniach może brać udział max. 5 osób, a uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie, a także zakrywać usta i nos. Wprowadzony jest zakaz organizowania w domach imprez i spotkań powyżej 5 osób. Do tego limitu nie wlicza się jednak osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających. Do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych).

Za złamanie wprowadzonych zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Od 27 lutego obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Przyłbice, szaliki i chusty itp. mogą być używane jako dodatkowe zabezpieczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto