Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obroty jak sprzed pandemii i plany zabudowy okolicy. Jak zmieni się Blue City? "W Warszawie jest deficyt ciekawych miejsc dla dzieci"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Blue City w 2012 roku
Blue City w 2012 roku Paweł Brzeziński / PAP
Jaka jest rzeczywistość w warszawskich centrach handlowych w dobie wysokiej inflacji i po pandemii? Mieliśmy okazję porozmawiać o tym z Yoramem Reshefem, który zarządza Blue City od samego początku, czyli niemal 20 lat. Zwraca uwagę, że jego centrum handlowe jest w komfortowej sytuacji dzięki łączeniu handlu z rozrywką.

- Dziś mogę powiedzieć, że ruch wrócił do tego poziomu, który był w 2019 roku. Poziom obrotów jest podobny natomiast musimy wziąć pod uwagę, że zyski najemców są na pewno mniejsze. Koszty wzrosły i one wzrosły dla wszystkich bez wyjątku, również dla centrów handlowych - mówi o tym jak obecnie wygląda sytuacja w handlu Yoram Reshef.

Zwraca uwagę, że Blue City charakteryzuje połączenie handlu z rozrywką. Do tego kluczowe jego zdaniem są dobre relacje z najemcami. Zaznacza, że ceny wynajmu muszą być rozsądne. - Nie jesteśmy chciwi, patrzymy długofalowo, to właśnie dlatego już niemal 20 lat udaje nam się tworzyć to miejsce - mówi. Tłumaczy także, że przestrzeń w której działa to centrum handlowe pozwala na dywersyfikacje klientów bowiem oprócz przestrzeni handlowej w Blue City jest miejsce na rozrywkę.

Otwarcie Blue City w 2004 roku. Kolejka ludzi do sklepu Mega Avans

Blue City w Warszawie otwarto 20 lat temu. Planowano tu m.in...

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie dyrekcja rozpoczęła też współpracę z Ukraińcami. - Polski oddział ukraińskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Dokument wynajmuje u nas pomieszczenia biurowe. Dzięki temu petenci w wygodnej przestrzeni mogą załatwić swoje pilne sprawy, złożyć wniosek o wydanie dokumentów - słyszymy. Niedawno pojawiła się tu też kolejna instytucja skierowana do obywateli Ukrainy - jest to centrum aplikacji wizowych Kanady. Kanadyjczycy są otwarci na przyjęcie uchodźców z Ukrainy i to miejsce ma im ułatwić wyjazd.

Zakupy i nie tylko. Ludzie szukają, gdzie spędzić czas z dzieckiem

Na parterze znajduje się duża przestrzeń, w której organizowane są konkursy, targi czy inne cykliczne bądź jednorazowe wydarzenia, chociażby spotkania autorskie. Rozrywkę oraz większość lokali gastronomicznych skupiono także na trzech najwyższych piętrach. Zarządzający centrum handlowym Blue City zwraca uwagę, że jego zdaniem w Warszawie brakuje przestrzeni, w której można spędzić czas np. z dziećmi bądź ten czas im zorganizować.

- Mamy u nas bardzo udany projekt skierowany do dzieci - salę zabaw Inca Play. Chcemy dalej go rozwijać, przede wszystkim rozbudowując strefę malucha. Uważam, że w Warszawie jest deficyt ciekawych miejsc dla dzieci. W Inca Play rodzice mogą bawić się razem z dziećmi (...) jest osiem fantazyjnych ścianek wspinaczkowych. W Inca Play można zorganizować dzieciom urodziny. Do wyboru jest aż 5 salek tematycznych i różnorodne pakiety urodzinowe - mówi Reshef.

Premiera Wiedźmina III i spotkanie z twórcami w Blue City - 2015 rok
Premiera Wiedźmina III i spotkanie z twórcami w Blue City - 2015 rokJacek Turczyk / PAP

20. urodziny Blue City

Centrum handlowe rozpoczęło działalność w 31 marca 2004 roku. Okrągła rocznica będzie obchodzona zatem już niedługo. - Na pewno będziemy chcieli w jakiś ciekawy sposób uczcić 20 lat Blue City, które przypada w przyszłym roku. Spróbujemy wykorzystać naszą słynną kopułę, która jest już elementem naszej tożsamości. Mogę zdradzić, że dowiadywaliśmy się i ona jest w stanie wytrzymać podczepiane elementy ważące do 1000 kilogramów. Mamy sporo pomysłów, żeby zrobić coś oryginalnego** - mówi tajemniczo wiceprezes Blue City.

Przy tej okazji przypominamy też nasz tekst jak doszło w ogóle do tego, że w tym miejscu powstała galeria handlowa i co tu było pierwotnie. Miał się tutaj znaleźć park rozrywki Michaela Jacksona czy wesołe miasteczko, a w obecny kształt miejsca zamieszany był prawnik legendarnego "Króla Popu".

Rozbudowa centrum handlowego nadal możliwa?

Od dawna mówiło się o możliwości rozbudowy terenów należących do Blue City w rejonie ulic Opaczewskiej i Bohaterów Września. Okazuje się jednak, że temat wcale nie jest taki prosty. Nakładają się tu kwestie związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, planami inwestora i potrzebą rynku. - Ciągle o tym myślimy. Zobaczymy, może my w końcu coś tam zrobimy, może ktoś dla nas, a może to sprzedamy. Naszym głównym celem jest centrum handlowe. Nawet gdyby powstały tam biura czy mieszkania to przecież będą nasi klienci - stwierdza Reshef.

Pytany jednak o perspektywę, kiedy może się to stać, jest mniej optymistyczny. - Ciągle pojawiają się jakieś problemy m.in. z linią wysokiego napięcia - chociaż to akurat udało nam się załatwić. Muszę powiedzieć, że biurokracja w Warszawie jest coraz gorsza i na dziś nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy ten projekt ruszy, kiedy otrzymamy zgody i pozwolenia na cokolwiek** - kończy w rozmowie z nami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto