Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ocalmy od zapomnienia” – akcja Towarzystwa Miłośników Kujaw

Redakcja
Towarzystwo Miłośników Kujaw
Towarzystwo Miłośników Kujaw Karol Szmagalski
Wiele jest opracowań związanych z Radziejowem. Jest wielu ludzi , którzy przechodzą powoli w zapomnienie. Nie powinniśmy do tego dopuścić. Poszukujmy różne materiały związane z Radziejowem i starajmy się je upubliczniać.

W tym roku Radziejów obchodzi 760 - lecie nadania praw miejskich. Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie 50 – lecie. Od dłuższego czasu prowadzona jest w nim akcja – „Ocalić od zapomnienia". Warto, ba trzeba w ramach niej i nie tylko pokazywać wielu ludzi, ich dokonania, pasje itp. Dzielić się własnymi spostrzeżeniami, przypominać czasem różnorodne opinie a wszystko po to abyśmy mieli możliwie obiektywny obraz tego co działo się i dzieje w naszej – „Małej Ojczyźnie".
Apelowaliśmy o :
„Uprasza się Czytelników posiadających informacje źródłowe z zakresu działalności Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie o udostępnienie ich autorowi niniejszego opracowania, celem wniesienia poprawek, uzupełnień oraz rozwinięcia tematycznego poruszonych problemów."
A tak pisze Zygmunt Dmochowski o Radziejowie.-"Czyściec mojego nieba"
Miasteczko miało swoich koryfeuszy, którzy pod różnymi sztandarami, jak Danko z noweli Gorkiego, gorejącym sercem oświetlali im drogę życiową. Pierwszym z nich bez wątpienia był mąż, który wywiódł z grodu Krzyżaków na trakt brzeski i podprowadził ich pod płowieckie miecze Łokietka i jego rycerzy. Następni po nim, zmieniający się w sztafecie dziejowej, przybierali różne konterfekty. A to szlachcica, który zachlastał w farze podczas sejmiku swojego adwersarza, ściągając na kościół infamię Rzymu w postaci sacristitium – anatemy, która zawarła odrzwia świątyni przed wiernymi na kilkadziesiąt lat. A to gwardiana z klasztoru, który wydawał się bliźnim być bliżej nieba niż pleban. A to medicusa ze Zdrojku, szybującego do chorych na rozpostartych skrzydłach hipokratesowego posłannictwa. A to cynicznego przedstawiciela czerwonego bundu, mamiącego ludzi retoryką zbuntowanego Lulka – z "Przedwiośnia" Żeromskiego. A to jakąś lady Godivę tańcującą nago w szynku na Skarpie, o której mówiono, że nie zbawi świata, choć pragnie. Byli różni ludzie w tym poczcie. Wśród nich pełni poczciwości i charyzmy: Wieczorki, Gonery, Brudzicze, Grosmany, Prusiny i Pernaki – enzymy przemian, uduchowieni apostołowie postępu. I byli hochsztaplerzy, pasujący do rzeczywistości jak garbaty do bląga – zgarniający do kabzy brzęczące srebrniki za różnorakie wszrteczeństwa.
Ale najwspanialszym koryfeuszem, godnym najwyższej pochwały, był Jan Kalafus – soczysta winorośl tej ziemi, trybun Oppidum, który nie premiował maniery i ukladów, lecz kulturę, życzliwość i twórczy umysł człowieka.
„Byłem z poezją na Kujawach"
Przed laty grupa opolskich poetów i nie tylko nawiedziła ziemię radziejowską byli to tacy znakomici przedstawiciele jak : Zygmunt Dmochowski, Harry Duda, Wiesław Malicki, Adam Tański, Małgorzata Pietrzak, Bogdan Lisowski, Marzena Lewandowska , Krystyna Sarnowska.
Każdy z nich napisał wiersze związane z tym pobytem a które znalazły się w wydanym tomiku – „Byłem z poezją na Kujawach „. Przeglądam to wydanie wiersze są wspaniałe i zawierają wiele spraw skorelowanych z naszym rejonem, z naszą „Małą Ojczyzną". Dla zobrazowania, jakie wiersze znajdują się w wspomnianym tomiku podaję.
Zygmunt Dmochowski : „W gościnie u mojego imiennika", „Pozostałem tu na zawsze", „Radziejów świadectwem czasu", „Kujawy mój świat moje życie", „Święci z mojego panteonu", „Każdy ma swoje niebo", „Nic nad to-panie Żernicki", „Moja kujawska piosenka", „Pieśń o trwaniu", „Freja ze wzgórza Brocken ", „Dzień w torfach bachorzy", „Byłem z poezją".;
Harry Duda : „Wiatraki w Byczynie", „Zaduma nad Płowcami", „Byczyński cmentarz pośród drzew", „Kujawy-wspomnienie upału", "Kolegiata w Kruszwicy", „Mysia wieża w Kruszwicy", „Przydrożna pamięć", „Dokolna biesiada raz po raz"," Radziejowski rynek w pogodzie hejnału", „ W Radziejowskiej karczmie za kaczka gonitwa", „Kościół Franciszkanów w Radziejowie", „W Radziejowie kościół parafialny", „Na wysokim stoku", „Z Kujaw w niedzielę intencja poranna", „W Świeszu", „Kościółek w Orlu", „Zaskoczenie", „Szampan na wietrze";
Wiesław Malicki : „Radziejów", „Chełmy", „Przy fontannie na rynku w Radziejowie";
Adam Tański: „Jadąc do Radziejowa", „W Radziejowie", „W Radziejowie", „Wracając z Radziejowa";
Małgorzata Pietrzak: „Hejnał z ratusza", „Od wzgórz Radziejowa", „Cmentarz w Byczynie", „Myślami w Radziejowie", „Ballada o Kruszwicy";
Bogdan Lisowski: „Bou","Ile razy", „Jak na dłoni", „Żelazko na duszę";
Marzena Lewandowska: „Kościółek w Orlu";
Krystyna Sarnowska: „U Kowalskich", „Matka Boża na Kujawach", „Na Olimpie".
Myślę ,że warto przypomnieć choćby takie nazwisko jak pan Bladowski.
KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto