Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochotnicza Straż Pożarna Osięciny. Rozmowa z Janem Wojciechowskim i Zenonem Paliwodą

Redakcja
OSP Osięciny
OSP Osięciny Karol Szmagalski
Ochotnicza Straż Pożarna na terenie gminy Osięciny bezpośrednio jest związana z funkcjonowaniem na jej terenie jednostek straży tj. Osięciny, Ruszki, Wola Skarbkowa, Pilichowo, ZOSP Latkowo. Przy jednostce Osięciny funkcjonuje orkiestra dęta.

Skład Zarządu Gminnego w Osięcinach tworzą : Zenon Paliwoda – prezes, Michał Szymborski, Janusz Zaremba– wiceprezesi, Stanisław Ignaczak – komendant gminny, Daniel Dębowy- sekretarz, Romuald Trzeciak– skarbnik, Jan Wojciechowski, Roman Chenc, Piotr Zieliński, Janusz Matusiak, Zbigniew Krygier, Mieczysław Koziński, Jarosław Pakulski, Włodzimierz Wesołowski- członkowie zarządu.
Początki OSP Osięciny sięgają 1900 roku, kiedy to ówczesny wójt gminy Jan Lewandowski zainicjował 31.X.1900 roku w gmachu urzędu gminy zebranie powołujące do działania tę jednostkę. Naczelnikiem został Józef Smulski a po roku zastąpił go Jan Kuczyński.
Obecny Zarząd tworzą : Jan Wojciechowski – prezes, Roman Chenc – wiceprezes, naczelnik, Szczepan Marchwiński –zastępca naczelnika, Daniel Dębowy –sekretarz, Romuald Trzeciak –skarbnik, Piotr Zieliński-kapelmistrz, Bogdan Karpiński-kronikarz, Andrzej Pawłowski- gospodarz.
Rozmawiam z Janem Wojciechowskim oraz Zenonem Paliwodą.
KS.Trwają walne zebrania OSP na terenie gminy Osięciny. Zechciejcie odnieść się w skrócie do nich.
JW.,Z.P.Rzeczywiście trwa kampania walnych zebrań członków straży na których podsumowuje się roczną działalność i udziela absolutorium dla zarządu. Do chwili obecnej takie zebrania odbyły się : W dniu 24 stycznia 2013 roku w Remizie Strażackiej w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruszkach odbyło się walne zebranie strażaków podsumowujące pracę zarządu. Otwarcia i powitania dokonał prezes jednostki druh Michał Szymborski, który został jednogłośnie wybranym przewodniczącym zebrania. Następnie druh Mieczysław Koziński odczytał sprawozdanie z działalności jednostki OSP Ruszki.Sprawozdanie finansowe odczytał druh Jerzy Kuligowski. Jednostka OSP Ruszki w maju 2012 r. obchodziła 100 lecie powstania, a cały ciężar przygotowań obchodów 4 maja św. Floriana – patrona strażaków spoczął na druhach tej jednostki. Wszyscy druhowie jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi., W dniu 5 lutego 2013 r. druhowie Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Latkowie podsumowali roczną działalność zarządu. Druh prezes Zenon Paliwoda powitał przybyłych strażaków i zaproszonych gości. Naczelnik jednostki Jarosław Pakulski odczytał sprawozdania z działalności zarządu, W dniu 7 lutego 2013 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilichowie odbyło się walne zebranie członków straży. Druh Włodzimierz Wesołowski powitał przybyłych druhów i zaproszonych gości. Następnie zostały odczytane sprawozdania zarządu za 2012 rok. W głosowaniu druhowie Latkowa i Pilichowa jednogłośnie głosowali za udzieleniem absolutorium zarządowi.
W dniu 9 lutego 2013 roku w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach odbyło się walne zebranie sprawozdawcze. Przybyłych druhów i gości powitał prezes jednostki dh Jan Wojciechowski. Spotkanie poprowadził naczelnik dh Roman Chenc. Przedstawiono sprawozdania z rocznej działalności zarządu.
Dh Stefan Zieliński – przewodniczący komisji rewizyjnej wnioskował za udzieleniem zarządowi absolutorium. W głosowaniu wszyscy druhowie jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi za 2012 rok. Jest to duży sukces zarządu, świadczy o bardzo dobrym gospodarowaniu i zaufaniu dla zarządu. Podczas zebrania zarząd jednostki podziękował dh Piotrowi Muszyńskiemu - komendantowi PSP w Radziejowie za wieloletnią współpracę z jednostką OSP Osięciny. Na tą okoliczność prezes dh Jan Wojciechowski i naczelnik dh Roman Chenc wręczyli kwiaty i specjalnie przygotowaną plakietkę. W przemówieniu dh Piotr Muszyński wspomniał o dobrej współpracy z zarządem jednostki, druhami. Podziękował członkom wspierającym za ofiarność na rzecz poprawy działań w ratowaniu życia i mienia.
KSPrzywiązujecie szczególną rolę i znaczenie dla dokumentowania tego co się dzieje w Waszych jednostkach. Może kilka słów z tym związanych.
JW.,Z.P.Staramy się czerpać doświadczenia naszych druhów , którzy działali w przeszłości w naszych OSP. Jednocześnie wierni tradycji naszego środowiska w każdej jednostce prowadzona jest kronika. Na ostatnim zebraniu w Latkowie druhowie mogli obejrzeć kroniki jednostki prowadzone wzorowo przez Joannę Kurdupską. Podobną kronikę w OSP Osięciny prowadzi druh Bogdan Karpiński.
Niedawno ukazała się publikacja –„Dzieje Straży Pożarnych Powiatu Radziejowskiego w Służbie Społecznej" autorstwa Jarosława Kołtuniaka stąd rozmowy z niektórymi wybranymi jednostkami, ich Prezesami. Myślę ,że rozszerzą temat oraz staną się przyczynkiem do opracowania monografii poszczególnych jednostek OSP na terenie powiatu Radziejowskiego. Wiele szczegółowych informacji można znaleźć w prowadzonych w jednostkach OSP tego terenu kronikach.
Przy OSP działa jedna z najstarszych , do dziś grających orkiestr dętych w powiecie Radziejowskim . A tak na ten temat mówi Zenon Paliwoda.
„ Jej powstanie to 3.03.1923 roku wiąże się z podpisaniem wtedy porozumienia Stanisława Lipińskiego- naczelnika straży, Tadeusza Zalewskiego -członka zarządu z Stanisławem Małkowskim pierwszym kapelmistrzem tego zespołu. Orkiestra jest niezwykle aktywna, koncertuje na terenie gminy Osięciny i nie tylko, biorąc udział w życiu społecznym gminy Osięciny. . i działała do II wojny światowej. Po wyzwoleniu w dniu 19 sierpnia 1949 r. Zarząd OSP podjął decyzję o ponownym zorganizowaniu i szkoleniu orkiestry. Funkcję kapelmistrza powierzono Stefanowi Kwiatkowskiemu. Po pewnym czasie z powodu odejścia kolejnego kapelmistrza orkiestra przestała działać Ponownie reaktywowana została 4 lipca 1984 r. dzięki Józefowi Zielińskiemu, który został jej kapelmistrzem. Józef Zieliński orkiestrę prowadził do swojej śmierci w 2008 r. Obecnie kapelmistrzem jest jego syn –Piotr Zieliński. Orkiestra przez długi czas swoją działalność opierała w głównej mierze na muzykach grających na weselach i innych imprezach. Orkiestra OSP bierze z powodzeniem udział w różnych przeglądach jak również zabezpiecza muzycznie wszystkie uroczystości kościelne i państwowe na terenie gminy a także poza jej granicami. Warto przypomnieć : Występ Orkiestry OSP Osięciny na Ogólnopolskim przeglądzie orkiestr w Chełmnie , Orkiestry Dętej Osięciny w Luksemburgu, Udział w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę . Orkiestra Dęta miała zaszczyt zagrać i uczestniczyć we Mszy Świętej."
Piotr Zieliński i Prezes GK OSP w Osięcinach Zenon Paliwoda - od wielu już lat gra na trąbce partię pierwszego kornetu, dla którego "Orkiestra jest jego życiem" dbają o szkolenie młodych muzyków bo oni stanowią trzon orkiestry.Aktualnie w jej skład wchodzą : Piotr Zieliński – kapelmistrz oraz członkowie: Choss Stanisław, Doroszewski Mariusz, Drażkowski Dawid, Dwojak Patryk, Formalewicz Maria, Głodkowski Zdzisław, Głowacki Jan, Ignasiak Eliza, Izydorczyk Tomasz, Jaskólski Waldemar, Jezierski Szymon, Kapelińska Małgorzata, Kaźmierczak Michał, Kostecki Flip, Kosuda Marek, Kurdupski Łukasz, Lewandowski Jakub, Lewandowski Michał, Lipowska Magdalena, Mazurek Dawid, Mrówczyński Roman, Ochociński Andrzej, Olszewski Robert, Olszta Katarzyna , Paliwoda Zenon, Rzadkowolski Krzysztof, Sekretarski Adam, Tuszyński Damian, Tuszyński Jan, Tuszyński Piotr, Wiśniewski Zdzisław, Witkowski Przemysław, Wojtczak Michał, Woźniak Barbara, Woźniak Karolina, Wróblewska Joanna, Zeszotarska Monika, Zieliński Adam, Zieliński Henryk, Zieliński Stefan, Zieliński Tomasz, Żurawski Marcin.
KS.Wasza jednostka Ochotnicza straż pożarna jest instytucją o bardzo szerokim wachlarzu celów działalności. Jakie cele sobie stawiacie?
JW.,Z.P.Podstawowym celem dla naszej OSP jest realizacja ochrony przeciwpożarowej. To właśnie dla ochrony przed ogniem przede wszystkim powstaliśmy w 1900 roku. Te lata pokazały, że swoim środowisku jesteśmy także ośrodkiem kulturalno – wychowawczym. Pozwala to ,że cieszymy się poważaniem i autorytetem co jest efektemprzede wszystkim aktywności Naszych druhów strażaków. Budujemy wzajemne zaufanie i koleżeńskie stosunki, co przynosi efekt w postaci sprawnej, efektywnej naszej działalności także przy wielu pracach dodatkowych, gospodarczych, propagandowych, kulturalno – oświatowych. Uważamy ,że Jednostka Nasza zdobywała i zdobywa nadal sympatię otoczenia i ,że działalność akceptuje i popiera zdecydowana większość strażaków. Co można jeszcze do tego dodać.
Prowadzimy działalności mającą na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami, bierzemy udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń, informujemy ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi, rozwijamy wśród członków ochotniczej straży pożarnej zagadnienia kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i rozrywkowej, wykonujemy inne zadania wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz działania na rzecz ochrony środowiska.
KS.Nadmieniliście ,że współdziałacie z wieloma organizacjami Waszego środowiska. Może zechcecie wymienić je a także kilka słów na temat Waszej organizacji.Proszę bardzo.
JW.,Z.P.Miejsce jakie zajmuje OSP w naszej społeczności lokalnej i autorytet jakim się cieszymy wśród mieszkańców własnej miejscowości i gminy zależy przede wszystkim od aktywności naszych druhów strażaków i to staramy się czynić.Rzeczywiście współdziałamy z wieloma organizacjami. Jest ich wiele.Staramy się w naszych działaniach współdziałać z wszystkimi organizacjami aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszego środowiska. Ale jest to odrębny temat.
Stan organizacyjny naszej jednostki to 112 druhów w tym 9 kobiet. W sumie nasi druhowie uczestniczyli w ramach działalności ratowniczo-szkoleniowej w 48 akcjach ratowniczych, w tym w gaszeniu 21 pożarów oraz w 27 przypadkach likwidacji miejscowych zagrożeń.
Uczestniczyliśmy w organizacji takich imprez jak: Święta Wielkiej Nocy, 3 i 4 Maja, 11 Listopada, Boże Ciało, Przeglad Orkiestr Dętych, Zawody Sportowo- Pożarnicze. W ramach działalności prewencyjnej w licznych pogadankach.
KS.Myślę, że rozmowy można zakończyć puentą: „Jesteście zespołem przyjaciół starających się aktywnie działać na rzecz swego środowiska, kultywując istniejące tu tradycje jak i dokumentując to wszystko co się dzieje aby pozostawić pamięć o wielu ludziach, ich działaniach. Zgodnie z zasadą „ Nie chcecie być głośni ale chcecie być słyszani a wszystko co robicie to tak aby było to robione ostatni raz a więc najlepiej, najsolidniej , jak tylko można".
Dziękuje za interesującą rozmowę. KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto