Od 17 lipca 2020 r. wracają duże imprezy plenerowe. Jakie wytyczne i obostrzenia obowiązują podczas koncertów, eventów, imprez kulturalnych?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Od 17 lipca 2020 r. wracają duże imprezy plenerowe. Jakie wytyczne i obostrzenia obowiązują podczas koncertów, eventów, imprez kulturalnych?
Od 17 lipca 2020 r. wracają duże imprezy plenerowe. Jakie wytyczne i obostrzenia obowiązują podczas koncertów, eventów, imprez kulturalnych? Karolina Misztal
Koncerty, koncerty, koncerty - tego pragną i artyści, i publiczność. Od 17 lipca 2020 r. jest możliwość organizowania dużych imprez plenerowych. Jakie zasady i obostrzenia obowiązują?

14 500 osób może wziąć udział w wydarzeniach na PGE Narodowy w Warszawie, 13 500 - na Stadionie Śląskim w Chorzowie, po ok. 5000 osób w Ergo Arenie i Atlas Arenie, ponad 2500 uczestników może się pojawić w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni - takie wyliczenia podaje Ministerstwo Kultury. Te liczby to 25 proc. całkowitej pojemności tych obiektów.

Od 17 lipca 2020 r. rząd umożliwia organizowanie dużych koncertów plenerowych. Będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego. Zasada dystansu społecznego będzie nam długo jeszcze towarzyszyć.

Zatem jak ta zasada dystansu społecznego dla wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych powinna wyglądać?

kina, teatry, sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe - od 20 czerwca 2020 r.:

  • udostępnienie do 50 proc. liczby miejsc na sali - rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (w tzw. „szachownicę”)
  • obowiązuje konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia.

Obiekty sportowe na wolnym powietrzu, w tym stadiony (otwarte lub półotwarte, z miejscami siedzącymi lub bez) - od 20 czerwca 2020 r.:

  • udostępnienie do 25 proc. liczby miejsc na widowni – uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie;
  • w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość dwóch m pomiędzy widzami;
  • obowiązuje konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia.

Otwarta przestrzeń (imprezy plenerowe gdzie nie ma żadnych miejsc siedzących w tradycyjnym znaczeniu) - od 17 lipca 2020 r.:

  • zapewnienie co najmniej 5 m kw. na osobę;
  • obowiązek zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami;
  • wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu;
  • konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób;
  • wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni (aby uniemożliwić mieszanie się publiczności z osobami postronnymi, np. spacerowiczami).

UWAGA: Obowiązek zachowania dystansu między uczestnikami nie dotyczy:

  • osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
  • osoby, która towarzyszy osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
  • osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 17 lipca 2020 r. wracają duże imprezy plenerowe. Jakie wytyczne i obostrzenia obowiązują podczas koncertów, eventów, imprez kulturalnych? - Portal i.pl

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojciech

Chciałem oddać oświadczenie w Urzędzie Skarbowym w Kwidzynie.Niestety, w związku z pandemią....W tygodniu przez 2 dni urząd czynny do g,13 i raz, w poniedzialek, do g.18.Poszedłem w poniedzialek.Czy widziałem urzędnika? A skąd! Wystawili skrzynkę do której można wrzucać dokumenty!!

Z taką samą obstrukcją można mieć do czynienia w Urzędach, Przychodniach, ZUS. Imprezy na tak, wesela na tak, kina na tak i wiele, wiele innych na tak, ale obsługa przez urzędników jeszcze wciąż na pół gwizdka.Jak długo jeszcze? Może trzeba zmienić nazwę "urzędnik" wzorem innych państw na "sługa"? Może wtedy nie było by to takie panisko?

Z innej beczki.W Kwidzynie jest kilka fontan.Wszystkie nie uruchomione.A gdzie indziej w Polscej można zabaczyć(kamery online), że fontanny działają! Mam wrażenie że żyję w jakimś zamkniętym obozie, który się nazywa KWIDZYN.

W
Waleria

Panie Ministrze pozwólcie zorganizować tańce w klubie seniora w Polsce..Czy starszym ludziom pozostało tylko czekać na śmierć..

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie