Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Nowego Roku będzie bezwzględny zakaz używania dmuchaw. Dotyczy to także spółdzielni i wspólnot

Redakcja
Sławomir Milenik/ARCHIWUM
Wraz z Nowym Rokiem wejdzie w życie nowa uchwała, która spowoduje, że na terenie całego województwa mazowieckiego będzie obowiązywał bezwzględny zakaz korzystania z dmuchaw. Nowe przepisy będą dotyczyły także spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Więcej w artykule poniżej.

Dmuchawy to urządzenia, które w łatwy sposób umożliwiają pozbycie się liści zalegających na chodnikach czy ulicach. Mają jednak też wady - nie tylko powodują niekiedy uciążliwy hałas, ale także ponownie wzniecają pył, który już opadł. Co oznacza, że jesteśmy narażeni na powtórne jego wdychanie. W marcu tego roku władze Warszawy - w trosce o czyste powietrze i ochronę przed hałasem - wprowadziły zakaz stosowania dmuchaw na miejskich terenach. To jednak nie wyeliminowało całkowicie problemu. Z urządzeń cały czas korzystają wspólnoty i spółdzielnie. Zmiany nastąpią od Nowego Roku.

Zakaz dmuchaw w całym województwie

Od 1 stycznia na terenie całego województwa mazowieckiego będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania dmuchaw do liści. To w ramach przyjętego przez Sejmik Województwa Mazowieckiego programu ochrony powietrza (uchwała nr 115/20 z 8 września 2020 r.) dla całego Mazowsza. Termin zakazu będzie obowiązywał do 31 grudnia 2026 r.

Zakaz dotyczy:

  • wszystkich mieszkańców woj. mazowieckiego
  • podmioty korzystające ze środowiska
  • organy
  • służby
  • inne podmioty, w tym wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, ogrody działkowe

Nowa uchwała zabrania korzystania ze wszelkiego typu urządzeń służących do czyszczenia terenu z liści, zarówno elektrycznych, jak i spalinowych. Ponadto, wszelkich czynności prowadzonych z ich wykorzystaniem, np. usuwanie liści, sprzątanie pokosu trawy, usuwanie piachu z chodników.

Konsekwencje

Stosowanie się do zakazu może być kontrolowane przez odpowiednie organy, m.in. straż miejską, upoważnionych pracowników urzędów gminnych/miejskich, czy inspekcję ochrony środowiska. Zgodnie z art. 225 ustawy Kodeks karny udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu. Każdy, kto nie będzie przestrzegał wprowadzonego zakazu podlega karze grzywny. Kara taka wynosi od 500 zł do 5 000 zł.

W tym sezonie uwielbiane przez warszawiaków lodowiska pozostaną zamknięte. Oznacza to, że nie skorzystamy ze ślizgawki przy Pałacu Kultury i Nauki czy z lodowiska na Starym Mieście. Miasto musiało podjąć taką decyzję w uwagi na sytuację epidemiologiczną. 
Jest jednak jeden wyjątek. Jak poinformował nas stołeczny ratusz, 6 listopada uruchomione zostało lodowisko przy ul. ul. Łabiszyńska 20 A. Natomiast 20 listopada planowane jest uruchomienie Toru Łyżwiarskiego STEGNY przy ul. Inspektowej 1, ale tylko dla klubów, stowarzyszeń i wydarzeń sportowych. 

Pozostałe lodowiska będą nieczynne.

Koronawirus zmienił Warszawę. Ta zima nie będzie już taka sa...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto