Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. O ile wzrosną ceny?

Redakcja
fot. Tomasz Bolt
Ministerstwo Finansów przedstawiło plany długoterminowego podnoszenia akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Pierwsze podwyżki czekają na już w 2022 roku. Dalsze podwyżki akcyzy na ww. wyroby będą wprowadzane w latach 2023-2027. Szczegóły poniżej.

- Główna zmiana to podniesienie akcyzy na używki alkohol i papierosy o 10 proc. i zaproponowanie Mapy Akcyzowej, czyli postulowanego przez rynek harmonogramu zmian stawek podatku na kolejne lata – po 5 proc. r/r w latach 2023-2027 (w przypadku alkoholu) oraz po 10 proc. w latach 2023-2027 (w przypadku papierosów, tytoniu do palenia i wyrobów nowatorskich) – informuje Ministerstwo Finansów.

Podwyższenie akcyzy od nowego roku oznacza około 10 procentowy wzrost stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.). Ministerstwo zaprezentowało jak w przybliżeniu wzrosną ceny produktów objętych tą akcyzą.

Oprócz tego należy odnotować, że minimalna stawka akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. wzrośnie do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy. Oznacza to wzrost opodatkowania za paczkę (20 szt.) o około 30 groszy. Wzrośnie też opodatkowanie produktów nowatorskich. To znaczy są to wyroby inne niż papierosy, tytoń do palenia, cygara, cygaretki czy też susz tytoniowy, w przypadku, których nie dochodzi do procesu spalania. Wzrost opodatkowania na cenie paczki takich produktów wyniesie ok. 1 zł.

Postulowana mapa akcyzowa przedstawi plany do 2027 roku

Zawiera ona informacje o tym jak będzie zmieniać się opodatkowanie w kolejnych latach. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w kilku krajach Unii Europejskiej, między innymi u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (wykluczone zostały z tego grona cydr i perry) ma wzrastać co roku o 5 proc. Podwyżka stawki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie ma wynieść co roku 10 proc.

- Podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe ma przede wszystkim na celu ograniczenie spożycia używek przez konsumentów. Dostępność alkoholu w Polsce jest zbyt duża, a biorąc pod uwagę czynnik inflacyjny bez podwyższenia stawek akcyzy przystępność cenowa napojów alkoholowych cały czas by rosła – wyjaśnia ministerstwo.

Wniosek jest prosty, inflacja rośnie, ceny rosną, wynagrodzenia rosną, więc cena alkoholu i papierosów nie może stać w miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto