Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Pałacu Saskiego. "To patriotyczne serce Polski". Pozwolenie na budowę wyda wojewoda. Władze Warszawy protestują

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Prezydent Andrzej Duda przekazał projekt ustawy dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Na wtorkowym spotkaniu komisji miało miejsce pierwsze czytanie projektu. Głos zabrali posłowie i zaproszeni goście. Ustawa wzbudziła niemałe kontrowersje, padły mocne słowa polityka PiS.

We wtorek 20 lipca odbyło się spotkanie komisji Kultury i Środków Przekazu w celu pierwszego odczytania ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy m.in. Pałacu Saskiego. Projekt ten został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". Ustawa ta to realizacja zobowiązania Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 roku. Wówczas prezydent podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie.

Odbudowa Pałacu Saskiego. "Patriotyczne serce Polski"

Budowle te były nie tylko wizytówką Warszawy, ale i całego kraju. Zostały wyburzone w grudniu 1944 roku, już po Powstaniu, w ramach niszczenia Warszawy. To były jedne z najważniejszych punktów miasta – wskazała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Pałac Saski w Warszawie zostanie odbudowany. Czy odzyska dawną świetność? [ZDJĘCIA]

Pałac Saski w Warszawie zostanie odbudowany. Czy odzyska daw...

Ustawa zakłada odbudowę także innych budowli, które uległy zniszczeniu podczas wojny. Jak przedstawiono na wtorkowym spotkaniu, inwestorem w przedsięwzięciu odbudowy będzie Skarb Państwa, natomiast przy kancelarii premiera ma powstać Rada Odbudowy, składająca się z ośmiu osób.

- Taka inwestycja wymaga dobrego współdziałania wielu organów państwa. Prezydent uczynił pierwszy krok, przedstawiając projekt ustawy – dodała Paprocka.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Pozwolenie wyda wojewoda mazowiecki

Małgorzata Paprocka przekazała, że pozwolenie na budowę Pałacu Saskiego oraz towarzyszącej zabudowy, będzie wydawane przez wojewodę mazowieckiego, który stanie się głównym decydentem w tej inwestycji.

Ten pomysł nie został poparty przez samorząd warszawski, który utrzymywał, że specustawa odbiera warszawiakom i władzom stolicy prawo decydowania o kwestiach przestrzennych miasta.

mat. prasowe

- Odbudowa tak ważnego projektu w sercu Warszawy nie może odbywać się wbrew interesom mieszkańców miasta – wskazał Michał Olszewski wiceprezydent stolicy. – Pozwolenie na budowę wydaje zazwyczaj prezydent Warszawy, a w tym przypadku władzę tę będzie miał wojewoda mazowiecki. To zabieranie uprawnień prezydentowi miasta – dodał.

W podobnym tonie wypowiedziała się także wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, która argumentowała, że przy realizacji inwestycji zniknie Grób Nieznanego Żołnierza mieszczący się na placu Piłsudskiego.

Olszewski zwrócił uwagę, że władze stolicy zadeklarowały wolę współpracy przy odbudowie Pałacu Saskiego, jednak pod pewnymi warunkami. Chodzi m.in. o poszanowanie ładu przestrzennego, i zapewnienie otwartej funkcji obiektu oraz ochronę terenów zielonych w Ogrodzie Saskim.

Ponadto posłanka Hanna Gill-Piątek, zwróciła uwagę, że inwestycję tę mają nie dotyczyć obowiązujące przepisy prawa budowlanego i nadzoru służb konserwatora zabytków.

- Mamy ogromny kłopot z tą specustawa, która jest właściwie anty-ustawą w rozumieniu prawa. Nie chodzi o to czy Pałac Saski należy odbudować, czy nie. To po prostu zły projekt specustawy - powiedziała Gill-Piątek.

Jednak zdaniem rządu dzięki tej inwestycji jedno z centralnych miejsc stolicy, najważniejszy warszawski plac, odzyska dawną świetność. Miasto będzie miało prestiżową przestrzeń do celów kulturalnych.

Warszawa. Suski chce, by za odbudowę zapłacili Niemcy

Podczas spotkania wtorkowego w Sejmie głos zabrał m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, który przyznał, że Polacy powinni odbudować m.in. Pałac Saski, a rachunek za prace powinni pokryć Niemcy. Zdaniem polityka, osoby, które sprzeciwiają się odbudowie obiektu swoją ojczyznę mają za zachodnią granicą Polski.

Przypomnijmy, że Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 roku. Przed zniszczeniami uchronił się jedynie niewielki fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Jeszcze z początkiem czerwca tego roku prezydent powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto