Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Jacek Sasin: zabiegamy o to, by centrum wsparcia było w Warszawie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W Warszawie powstanie centrum wsparcia odbudowy Ukrainy? Jacek Sasin zabrał głos
W Warszawie powstanie centrum wsparcia odbudowy Ukrainy? Jacek Sasin zabrał głos Krystian Dobuszyński
Organizacja Narodów Zjednoczonych tworzy międzynarodowy fundusz, którego celem jest wspieranie odbudowy Ukrainy. Wicepremier oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że Polska będzie zabiegać o to, aby centrum wspomnianego funduszu było w Warszawie.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, poinformował w niedzielę 29 maja, że podczas Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos toczyły się rozmowy na temat odbudowy Ukrainy po wojnie. Dodał, że ONZ tworzy międzynarodowy fundusz, który ma wspierać ten cel. Polityk zaznaczył, że Polska chce zabiegać o to, aby centrum tego funduszu było w Warszawie.

Chodzi o to, by Polska była centrum nie tylko logistyki, samego wykonania tej wielkiej pracy odbudowy, ale również, by było tu to centrum finansowe, w którym skupiałyby się fundusze, mające służyć odbudowie Ukrainy - wyjaśnia Jacek Sasin cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Sasin: Polska przygotowuje własną ofertę dla ukraińskich partnerów

Wicepremier zapewnił także, że Polska przygotowuje własną ofertę dla ukraińskich partnerów, dotyczącą odbudowy.
- Przygotowujemy taki materiał, który jest syntezą pewnych możliwości spółek Skarbu Państwa i ich know-how - mówił Jacek Sasin, cytowany przez PAP.

Minister aktywów państwowych dodał również, że w planach jest uruchomienie specjalnej platformy cyfrowej, która ma pozwolić prywatnym firmom przesyłać swoje oferty dotyczące odbudowy Ukrainy.

Jacek Sasin odniósł się też do podpisanej w Davos przez prezesa GPW Marka Dietla oraz prezesa Armeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (Armenia Securities Exchange, AMX) umowy dotyczącej nabycia przez GPW większościowego pakietu stanowiącego 65,03 proc. udziałów w AMX. Sprzedawcą pakietu jest Centralny Bank Armenii (CBoA), posiadający obecnie 90,05 proc. udziału w kapitale zakładowym giełdy w Erywaniu. Wicepremier podkreślił, że planem Polski jest to, aby rodzima giełda "integrowała giełdy naszej części Europy"

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto