Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd zdobywcom PAST-y

Redakcja
Zielna 37/39. To tu 20 sierpnia 1944 roku rozegrała się jedna z ważniejszych akcji Powstania Warszawskiego. Powstańcy wyrwali z rąk niemieckich PAST-ę. W piątek oddano im hołd.

Od początku powstania budynek znajdował się w rękach Niemców. Miał strategiczne znaczenie. Z jego dachu można było obserwować niemal całe północne Śródmieście. Niemcy śledzili ruchy powstańców i koordynowali rozłożenie swoich oddziałów. Siali również serie z karabinów maszynowych. Było zatem jasne, że budynek należy jak najszybciej przejąć.

Zacięte walki o PAST-ę

Pierwszego szturmu dokonano już 3 sierpnia, ale próba natarcia zakończyła się fiaskiem. Powstańcy uznali, że aby móc przejąć budynek należy go podpalić. Na początek otoczono PAST-ę szczelnym kordonem, odcinając Niemcom dostawy żywności i amunicji. Próbę zdobycia budynku przeprowadzono 17 sierpnia. Okazało się jednak, że mieszanka samozapalająca nie chce się palić. Po zwiększeniu ilości ropy w roztworze, uzyskano znacznie lepszy efekt. Właściwa akcja przejęcia budynku odbyła się 20 sierpnia o godz. 2.30.

W walkach brali udział żołnierze z batalionu „Kiliński”, pluton szturmowy „Koszty”, kobiece patrole minerskie oraz inni powstańcy, którzy walczyli w okolicy i widząc szturm na PAST-ę przyłączyli się do akcji.

Oddali hołd zdobywcom PAST-y

W piątek, w 66. rocznicę tych wydarzeń, przy budynku PAST-y zebrali się kombatanci, przedstawiciele władz oraz Warszawiacy. Uroczystość poprowadził przewodniczący środowiska byłych żołnierzy batalionu „Kiliński” płk. Antoni Bieniaszewski. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi: Andrzej Jakubiak ze stołecznego ratusza oraz przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Krzysztof Sikora. Przybyli także przedstawiciele innych instytucji i organizacji, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz organizacji kombatanckich.

- Rozpętało się piekło. Gmach zaczął się palić. Jednocześnie Niemcy strzelali i rzucali czym się tylko dało - relacjonował podczas uroczystości ostatni żyjący dowódca batalionu „Kiliński” Stanisław Brzosko. Po krótkich przemówieniach najważniejszych gości oddano hołd poległym i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto